Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar

Šolniki, zdravstveni delavci, policisti, veterinarji, … stavkajo

Politika | 18.04.2012, 15:04 Tanja Dominko

V Sloveniji je danes delo marsikje zastalo, saj se je stavka, s katero se je grozilo že kar nekaj časa, vendarle zgodila. V zdravstvu in socialnem skrbstvu delo poteka enako kot v času dežurstva, enako velja za gasilce; policisti in tudi cariniki bodo delo opravljali še bolj temeljito, zaradi česar bi se čakalne dobe na mejnih prehodih lahko nekoliko povečale. V nekaterih vrtcih in osnovnih šolah so sicer zagotovili minimum delovnega procesa, srednje šole pa so večinoma zaprte. Stavki so se pridružili tudi zaposleni na upravnih enotah. Lekarne bodo zmanjšale obseg dela tako, da bodo delale le kot dežurne. Veterinarji v javnem sektorju na terenu delajo le izjemoma.

V stavki naj bi po nekaterih ocenah sodelovalo 100 tisoč javnih uslužbencev, od tega dobrih 40 tisoč zaposlenih v izobraževanju, 30 tisoč zaposlenih v zdravstvu ter 8 tisoč zaposlenih v policiji. Kako je v zdravstvu? Do zamud pri obravnavi bolnikov ne prihaja, poudarjajo predstavniki sindikatov v zdravstvu. Za nujne primere, ponekod tudi nenujne, je poskrbljeno, bolniki pa zaradi tega niso nič na slabšem, so dodali. Točne številke, koliko delavcev v zdravstvu danes stavka, nimajo. Za stavko pa se niso odločili člani sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides, kjer ostro protestirajo, ker zato, ker ne stavkajo, na pogajanjih niso zaželeni, češ da se o interventnih ukrepih lahko pogajajo samo tisti, ki so napovedali stavko. To v Fidesu ocenjujejo kot grob poseg v socialni dialog.

V sindikatu policistov poudarjajo, da stavka ni usmerjena proti državljanom, ampak proti vladi. Predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič je poudaril, da je stavka zakonita, legitimna in upravičena glede na poteze, ki jih vleče vlada. Kot je dejal, bodo policisti izrekali opozorila, samoiniciativno pa kazni ne bodo izrekali. Po njegovih podatkih sicer država v enem mesecu na račun glob lahko izgubi štiri milijone evrov. Stavkali bodo, dokler ne bodo „izpolnjene stavkovne zahteve“. Sicer bodo stavko zaostrili.

Med današnjo stavko v javnem sektorju so delavci deležni pritiskov, da ne bi stavkali, je opozoril predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk. Po njegovih besedah želijo ponekod oblikovati celo sezname stavkajočih zaposlenih, čemur v sindikatu ostro nasprotujejo. Drago Ščernjavič iz sindikata pa je o tem, kako je stavka potekala, povedal: „Dobili smo odzive z upravnih enot, Davčne uprave, Kmetijsko- gozdarskega zavoda, Zavoda za gozdove, Geodetske uprave, vladnih služb, uprav občin, kaj se je zjutraj dogajalo. Zjutraj so imeli praviloma zbore delavcev, nato so se razšli v pisarne in delajo z manjšo delovno intenzivnostjo.“

V tem dnevu se sicer odzivi kar vrstijo. Predsednik državnega zbora in prvak Liste Virant Gregor Virant pravi, da je stavka v javnem sektorju sicer legitimna, vendar trenutno nepotrebna, saj pogajanja še potekajo. „V težavah je cela država, to niso le težave vlade in sindikatov, temveč vseh državljanov, zato bi morali stopiti skupaj in najti rešitev. Mislim, da bi bilo dobro, da bi tudi politične stranke stopile skupaj in našle neko skupno rešitev.“

Opoldne so sicer sindikati pred poslopjem vlade pripravili tudi protestni shod. Če vlada ne bo ohranila socialne države in javnih storitev, se bodo prihodnjič zbrali v še večjem številu, je bilo slišati. Vodja koordinacije stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je omenil tudi možnost referenduma. Kaj pa o tem meni predsednik vlade Janez Janša? Sinoči je v pogovoru za TV Slovenija povedal: „Jaz upam, da do referenduma ne bo prišlo, ker če ta zakon pade ne referendumu, nobenega od ukrepov eno leto ne bo mogoče izvesti, kar bo Slovenijo pripeljalo v položaj, v kakršnem je bila Latvija. Čeprav je imela manjšo zadolženost kot jo imamo mi danes, ji nihče ni hotel posoditi denarja. Takrat je za 30 odstotkov znižala število zaposlenih v javnem sektorju, tistim, ki so ostali, je še za približno toliko znižala plače. Danes se dogaja, da srečujem ljudi, ki so bili nekoč ambasadorji, danes pa so brezposelni.“ Podoben črn scenarij se po mnenju Janše lahko zgodi tudi pri nas.

Gospodarstvo medtem zaradi zaostrovanja stališč sindikatov in tudi današnje stavke precej tarna. Poklicala sem generalnega sekretarja združenja delodajalcev obrtnih dejavnosti Igorja Antauerja. „Stavka je legitimno sredstvo, vendar je v tem trenutku neprimerna. Zaradi trmarjenja in zato, ker bo javni sektor izčrpal gospodarstvo.“

Pogajanja o stavki se bodo nadaljevala ob 16. uri.

Politika, Sociala
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Dan spomina na žrtve komunističnega nasilja: Utrinek iz slovesnosti 16.05.2023 (photo: ARO) Dan spomina na žrtve komunističnega nasilja: Utrinek iz slovesnosti 16.05.2023 (photo: ARO)

Dan spomina

Ta četrtek, 16. maja ob 21. uri, na predvečer lani ukinjenega narodnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja, smo spet povabljeni na slovesnost na Trg republike v Ljubljani. Štiri civilno ...