Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Jose Rodriguez Carballo (foto: p. Robert Bahčič)
Jose Rodriguez Carballo

Gospod naj vam da svoj mir!

Slovenija | 20.04.2012, 16:05

V Sloveniji se mudi vrhovni predstojnik reda manjših bratov frančiškanov brat Jose Rodriguez Carballo. V pogovoru za Radio Ognjišče, ki smo ga posneli prvi dan obiska, je povedal zakaj se srečuje z brati po vsem svetu. Opozoril je na to, da bi se morali v Cerkvi in redu bolj približati mladim. Frančišek pa, kljub temu da je tradicionalen, s svojo karizmo kaže tudi na to, kako je možno reševati krizna vprašanja našega časa.

Brat Jose Rodriguez Carballo, generalni minister frančiškanskega reda, nam lahko predstavite namen obiska v Sloveniji?

Sveti Frančišek pravi v vodilu, da mora vrhovni predstojnik pogosto obiskovati brate. Tako je moj obisk odgovor na naročilo, naj obiskujem brate. To ni kanonični, ampak bratski obisk. Osnovni namen tega obiska je, da se med seboj poživimo v svoji poklicanosti, v tem, kako živeti evangeljsko poslanstvo v današnjem svetu. Gre za vzajemno spodbujanje: oni morajo poživiti mene, pa tudi jaz njih. Ne gre za to, da bi odgovarjal na katerikoli konkretni problem, ampak gre za to, da se ohranja neprekinjen dialog med generalnim ministrom in brati v posameznih provincah. Nedavno sem se vrnil iz Španije, kjer sem obiskal brate, pred tem sem bil v Sveti deželi, še prej v Veroni, kjer sem spodbujal brate iz Severne Italije. Iz Slovenije grem v Nemčijo. Naloga generalnega ministra je sicer voditi red, predvsem pa spodbujati brate. Zdaj sem že drugič kot generalni minister na obisku v Sloveniji in se bom srečal praktično z vsemi brati tudi glede na njihove delovne naloge.

Eden glavnih problemov v Cerkvi na Slovenskem, v frančiškanski skupnosti pri nas in tudi v Evropi je pomanjkanje poklicev. Kako gledate naj?

Zagotovo doživljamo čas krize poklicev v vsej Evropi, lahko bi rekel kar po vsem svetu. Razlogov za krizo je precej in so zelo različni. Vprašanje poklicev je zelo zapleteno. Ni lahkih rešitev. Vendar pa sem prepričan, da so mladi današnjega časa zelo občutljivi za evangeljske vrednote. To, kar morajo narediti Cerkev, naš red in konkretno provinca v Sloveniji, je še bolj se približati mladim. Zdi se mi, da se oddaljujemo od mladih. Treba je iti med mlade. Treba jih je poslušati in odkrito govoriti z njimi o krščanskih vrednotah ter jim brez zadržkov predstaviti redovniški, duhovniški in frančiškanski poklic. Mislim, da Cerkvi in tudi našemu redu v tem trenutku manjka pogum za jasno povabilo v to poklicanost. Smo v velikonočnem času. Kar Jezus nenehno govori svojim učencem je: Ne bojte se! Preveč nas je strah in manjka nam evangeljskega poguma. Torej, pojdimo k mladim.

Kaj bi Sveti Frančišek sporočil današnjemu svetu ki se je znašel v ekonomski pa tudi moralni krizi?

Sporočilo svetega Frančiška je vedno isto: živeti vrednote evangelija. Te vrednote so bratstvo, evangeljska svoboda, ki se rojeva iz nenavezanosti na katerokoli dobrino in iz solidarnosti, še zlati do najbolj ubogih. Rekel bi, da Frančišek ni moderen, saj vrednote, ki jih predlaga, niso vrednote, ki jih živi današnji svet. Pa vendar je njegovo sporočilo še kako aktualno. Svet potrebuje te vrednote, ki nam jih daje Frančišek: bratstvo, služenje najmanjšim in biti blizu vsem. Predvsem pa svet potrebuje Jezusa. In Frančišek nam vedno kaže na Jezusa. Če gre v svetu za revščino, za resnično veliko pomanjkanje, ki ga čuti človek danes, je to pomanjkanje Jezusa. Frančišek nam pravi, da Jezus lahko napolni vse življenje. Kot pravi v molitvi, ki jo je sestavil na La Verni: On je moje vse! Če imamo Jezusa, imamo vse. Če nam manjka Jezus, nam manjka vse. To mislim, je veliko sporočilo Svetega Frančiška.

To je tudi sporočilo sedanjega papeža. Potrebna je nova evangelizacija, ali ne?

Zagotovo potrebujemo evangelizacijo, vendar moramo biti najprej mi sami prežeti z evangelijem, da bi lahko evangelizirali druge. Torej, najprej sprejeti Jezusa v svoje lastno življenje, pustiti, da evangelij zaživi v nas, da bi ga potem lahko prinašali drugim. Frančišek bi rekel, vrniti evangelij drugim. To je evangelizacija: mi moramo prinašati Jezusa drugim. Cerkev je že po naravi misijonarska. Ko se Cerkev zapre sama vase, pomeni, da ne izpolnjuje temeljnega poslanstva, to je prinašati evangelij drugim. Še posebej bi rekel nositi evangelij mladim. Cerkev mora več pozornosti nameniti mladim. Ne sme se zadovoljiti s tem, da sprejema. Iti mora ven iz sebe in predstaviti svoje oznanilo. Smo v velikonočnem času. Če smo pozorni na berila, ki jih vsak dan poslušamo pri maši, obstajajo trije glagoli, ki povzemajo življenje Cerkve, življenje vsakega kristjana. Videti - doživeti vstalega Kristusa; iti, še več - teči, da bi drugim sporočili veselo oznanilo; in veseliti se. Vse to delati z veseljem, ki je sad doživetja vstalega Kristusa.

Za prevod je poskrbel brat Miran Špelič.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...