Štefan IskraŠtefan Iskra
Jakob ČukJakob Čuk
Helena KrižnikHelena Križnik
Evropski parlament (foto: Klemen Žumer)
Evropski parlament

Bruselj še ostreje nad režim v Belorusiji, Iranu in Siriji

Svet | 23.03.2012, 14:35

Zunanji ministri Evropske unije so potrdili nove ukrepe proti Iranu, Siriji in Belorusiji ter razpravljali o prihodnjih odnosih s temi državami. Kazenski seznam zadnje evropske diktatorske države z več kot 200 ljudmi so dopolnili še z 12 imeni in podjetji.

Evropska unija je že v prejšnjih dneh dosegla načelen seznam oseb beloruske države, ki jih bodo zajeli ukrepi. K 231 osebam so jih dodali še 12, med njimi poslovneža Jurija Čiža in Anatolija Ternavskega, ter 29 podjetij. Z jutrišnjo objavo v uradnem listu bodo tudi javno znana imena vseh kaznovanih oseb in podjetij. Pri gospodarskih sankcijah, povezanih z režimom predsednika Aleksandra Lukašenka, gre za zamrznitev premoženja in prepoved potovanja na ozemlje unije.

„Jasno smo povedali, da mora beloruski režim izpustiti politične zapornike. Z Belorusijo bomo sodelovali, ko bo izpeljala naše zahteve,“ je povedala visoka zunanjepolitična predstavnica Catherine Ashton. Ministri bodo v senci nedavnih usmrtitev dveh moških, obsojenih za bombni napad na podzemni železnici v Minsku, predvidoma ostro obsodili smrtno kazen.

Tudi ukrepi zoper al Asadovo ženo

Zaradi nasilja sirskega predsednika Bašarja al Asada so na seznam oseb in podjetij, kaznovanih z zamrznitvijo premoženja in prepovedjo potovanja na ozemlje unije, uvrstili še 12 oseb, večinoma al Asadovih sorodnikov, in dve družbi. „Pomembno je, da okrepimo pritisk na sirski režim, saj še vedno pobijajo ljudi,“ je ob prihodu v Bruselj povedal britanski zunanji minister Wiliam Hague. Na črno listo so zunanji ministri uvrstili tudi prvo sirsko damo Asmo Al Asad, ki ne sme potovati v države EU-ja, prav tako pa so zamrznili njeno premoženje v tujini.

Sicer pa je EU proti Siriji že pred časom uvedla sankcije, med katerimi je prepoved prodaje orožja in uvoz nafte iz Sirije. Po podatkih Združenih narodov je zaradi nasilja v državi od marca lani življenje izgubilo 8.000 ljudi. EU in Arabska liga zahtevajo odstop predsednika Bašarja Al Asada in oblikovanje vlade narodne enotnosti. Predsednik in njegovi zavezniki pa trdijo, da so za nasilje v državi odgovorni oborožene združbe. Med ubitimi pa naj bi bilo tudi več sto pripadnikov sirskih varnostnih sil.

Trgovinske omejitve za Iran

Poleg tega so zunanji ministri še za eno leto podaljšali in razširili sankcije proti Iranu zaradi kršenja človekovih pravic. Na kazenski seznam 61 oseb so dodali še 17 imen. Prepovedali so izvoz tehnologije, ki se uporablja za obveščevalno dejavnost, v iransko državo.

"EU ostaja globoko zaskrbljena zaradi slabšanja človekovih pravic v Iranu. Obžalujemo nadaljnje večanje števila usmrtitev in obsežno zatiranje iranskih državljanov, vključno z aktivisti za človekove pravice, novinarji in predstavniki opozicije," je dejala Ashtonova.

Poleg tega je unija sprejela odločitev, ki bo od jutri omogočila popolno uveljavljanje sankcij zaradi iranskega jedrskega programa, ki so bile sicer sprejete že konec januarja in dorečene sredi marca. Gre za trgovinske omejitve za naftne in petrokemične proizvode ter zamrznitev premoženja iranske centralne banke.

Svet
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...