Nemški predsednik Wulf odstopil zaradi škandalov
Svet | 17.02.2012, 15:20
Nemčija je ostala brez predsednika države, saj je Christian Wulf po nekaj tednih očitkov o njegovih spornih poslih, ko je bil še predsednik Spodnjesaške deželne vlade, danes odstopil. Že sinoči je državno tožilstvo v Hannovru od nemškega parlamenta zahtevalo, da Wulfu odvzame imuniteto zaradi suma okoriščanja in kršitev dolžnosti. Kot je dejal Wulf, brez zaupanja državljanov ne more več učinkovito opravljati predsedniške funkcije. Kanclerka Angela Merkel njegov odstop obžaluje.
V Nemčiji je završalo že sinoči, ko je hannovrsko tožilstvo od nemškega parlamenta zahtevalo, da predsedniku Christianu Wulfu odvzame imuniteto in omogoči kazenski pregon zoper predsednika države. Njegov odstop se je zadnje mesece nenehoma stopnjeval zaradi sumov kaznivih dejanj – od zasebnega posojila za hišo, brezplačnih počitnic v hišah vplivnih prijateljev, do drugih ugodnosti in pritiskov na medije. Vsa sporna dejanja segajo v obdobje med letoma 2003 in 2010, ko je bil predsednik spodnjesaške deželne vlade. Opoldne je stopil pred kamere in sporočil, da se umika.
„Razvoj dogodkov v zadnjih mesecih in tednih je pokazal, da nisem več deležen zaupanja. Zaradi tega ne morem kot predsednik države nadaljevati s svojimi prizadevanji za integracijo znotraj države in v EU.“
Za odstop se je odločil, da bo, kot je dejal, "hitro sprostil položaj za svojega naslednika.“ Wulf je sicer prepričan, da bo med morebitnim kazenskim postopkom dokazal svojo nedolžnost. „Vedno sem deloval v skladu z zakonom, a zavedam se, da sem storil napako. Dvomesečni medijski linč je osebno prizadel mene in tudi mojo ženo.“ Izjavo je zaključil z zahvalo družini in sodelavcem, ki so mu stali ob strani, Nemkam in Nemcem pa je zaželel vse dobro v prihodnje. Wulff je že drugi nemški predsednik zaporedoma, ki predčasno zapušča položaj.
Merklova obžaluje odstop
Kanclerka Angela Merkel spoštuje predsednikovo odločitev, njegov odstop pa obžaluje. Zaradi dogodka je odpovedala današnje srečanje z Mariem Montijem v Rimu. Po njenih besedah je Nemčija dokazala, da pravni sistem deluje ter da so vsi državljani enaki pred zakonom.
„On in njegova žena Betina, sta našo državo v Nemčiji in zunaj nje zelo dobro predstavljala. Obema se zahvaljujem za to in prepričana sem, da si zasluži zahvalo vseh nas.“ Po Wulffovem odstopu se črno-rumeni vladajoči koaliciji kanclerke Angele Merkel napovedujejo težki časi. Podpora koaliciji v nemški zvezni volilni skupščini, ki voli zveznega predsednika, namreč stalno pada. Pri iskanju kandidata za novega nemškega predsednika bo vladajoča koalicija iskala konsenz z opozicijskimi socialnimi demokrati in Zelenimi, je dejala, opozicijo pa pozvala: „Želim, da se voditelji pogovarjajo s ciljem, da v tej situaciji čim prej pridemo do skupnega kandidata za novega predsednika zvezne republike Nemčije.“ Za Merklovo je Wulfov odstop hud udarec, saj ga je pred poldrugim letom prav ona odločno predlagala na ta položaj. Nemci namreč predsednika ne izbirajo neposredno na volitvah.
Na položaju ga bo začasno zamenjal Horst Seehofer iz Krščanskosocialne unije. Najpozneje 30 dni po odstopu mora predsednik nemškega bundestaga sklicati zvezno volilno skupščino, ki bo volila novega nemškega predsednika. Nemški mediji že ugibajo o možnih kandidatih.