Jure SešekJure Sešek
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Obhajamo prvi svetovni dan radia; praznuje tudi Radio Vatikan

Svet | 13.02.2012, 18:17

Danes poteka prvi svetovni dan radia. Šele 3. novembra 2011 je UNESCO potrdil predlog, da bi vsako leto 13. februarja potekal dan, posvečen radiu. Pobudo je dala Španska radijska akademija ob podpori številnih javnih in komercialnih radijskih organizacij, med katerimi je tudi EBU, Evropska zveza javnih radiotelevizij (European Broadcasting Union). Član EBU-ja je tudi Radio Vatikan, ki je ravno včeraj praznoval 81 let svojega obstoja, so poročali v slovenski oddaji Radia Vatikan.

Svoboden, neodvisen in pluralen radio je bistven za zdravo družbo

Radio je danes najbolj razširjen medij na svetu, saj lahko doseže 95 odstotkov svetovnega prebivalstva. UNESCO je 13. februar razglasil za svetovni dan radia z namenom, da bi se radio ovrednotilo tudi kot pomemben izobraževalni dejavnik, kot pospeševalca svobodnega izražanja in javne razprave ter tudi kot vir informiranja v trenutkih kot so na primer naravne nesreče. Po podatkih Mednarodne telekomunikacijske zveze se v večini držav po svetu v 75 odstotkih gospodinjstev nahaja radijski sprejemnik, število radijskih poslušalcev pa se povečuje, tudi zahvaljujoč mobilnim aplikacijam in internetu. Radio je tudi medij, ki dosega najširše občinstvo, predvsem najbolj marginalizirane dele družbe, kot trdi Irina Bokova, generalna direktorica UNESCA, ter dodaja, da je svoboden, neodvisen in pluralen radio bistven za zdravo družbo in ključnega pomena za pospeševanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin.

Radio Vatikan že 81 let v službi Cerkve in papež

Glas Radia Vatikan se je prvič zaslišal 12. februarja 1931. To so bile besede, ki jih je v latinščini izgovoril papež Pij XI. Radio Vatikan je služil sedmim papežem. Poleg svojega ustanovitelja Pija XI. in sedanjega papeža Benedikta XVI. so to bili še Pij XII., Janez XXIII., Pavel VI., Janez Pavel I. in Janez Pavel II. Osnovno poslanstvo Radia Vatikan ostaja od vsega začetka enako: širiti papežev glas in njegov nauk, informirati o dejavnostih Svetega sedeža, biti odmev katoliškega življenja po svetu in predstavljati pogled katoliške Cerkve na glavne probleme trenutnega časa ter tako prepoznavati znamenja časov. Danes Radio Vatikan Jezusovo sporočilo in papežev glas po svetu širi v 45 različnih jezikih. Zaposluje okoli 400 oseb 60 različnih narodnosti, ki delajo v 40 jezikovnih redakcijah. Slovenski jezik se na valovih Radia Vatikan sliši od leta 1948 dalje.

Radio Vatikan - glas upanja in modrosti

Želimo biti glas upanja in modrosti, ki se navdihuje v evangeliju in se opira na nauk svetega očeta,“ je ob današnjem svetovnem dnevu radia dejal direktor Radia Vatikan p. Federico Lombardi. „Naša posebna identiteta je odvisna od našega poslanstva, od tistega, kar želimo povedati, od zajemanja v sporočilu in njegovi vsebini,“ je dejal p. Lombardi in dodal, da je Radio Vatikan v svoji 81-letni zgodovini šel skozi mnoge tragične in mnoge lepe trenutke ter navedel drugo svetovno vojno in drugi vatikanski koncil. Vsi ti dogodki so postali predmet radijskega premišljevanja in poročanja, vedno namenjenega najrazličnejšim narodom z različnimi jeziki in kulturami. Sporočila Radia Vatikan so bila vedno usmerjena v širjenje dobrega za človeštvo, v spodbujanje vzajemnega razumevanja, upanja in miru. To po Lombardijevih besedah še naprej ostaja naloga papeškega radia, kljub spremenjenim razmeram in novim težavam.

P. Lombardi je med drugim spregovoril tudi o fleksibilnosti radia kot medija, kar ohranja njegovo uporabo in poslušanost. Radio se namreč lahko posluša ob vsakem času v dnevu, v različnih življenjskih situacijah, v katerih ni mogoče uporabiti druge pisne ali vizualne medije. Radio prav tako omogoča svojo vrsto komunikacije, ki teži k vsebinskemu poglabljanju in je nekoliko drugačna od ostalih medijev. Izogiba se pretiravanju glede spektakularnosti, ki jo največkrat najdemo na televiziji, z pogostokrat brezumnimi razpravami, ki so brez spoštovanja do drugega. Radio pa spodbuja poslušanje, poglobljen in podaljšan pogovor, kar mnoge osebe v današnji kulturi pogrešajo. P. Lombardi pri tem spomni na mnoge nočne poslušalce radia, bolnike in slepe osebe. „Radio je način, da se približamo duši osebe, in zato njegova vrednost ostaja velika,“ poudarja direktor Radia Vatikan. Zatrdil je še, da je radio medij, ki uporablja glasbo kot obliko umetnosti. Prav tako je medij, ki ne zahteva ogromnih vlaganj in je zato lažje dosegljiv na lokalni ravni ter zelo razširjen predvsem v revnejših deželah. Radio tako po Lombardijevih besedah ostaja medij s svojimi posebnostmi, kar potrjuje tudi sedanjost.

Spregovoril je še o poslanstvu Radia Vatikan v prihodnje ter navedel nekaj prednostnih nalog, kot so radijsko oddajanje na območjih Afrike in Bližnjega vzhoda. Gre za kritična območja, ki si prizadevajo za razvoj in se spoprijemajo s problemi glede miru in vojne. Na teh območjih mora biti Radio Vatikan še posebej prisoten, saj za mnoge osebe pogostokrat predstavlja edino pot informiranja. „Poklicanost Radia Vatikan kot glasu svobode, ki podpira trpeče, revne in preganjane osebe, ostaja bistvena,“ še poudarja direktor papeškega radia.

Svet, Cerkev po svetu
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...