Državni zbor
Ministrske kandidate bodo zaslišali parlamentarni odbori
Politika | 06.02.2012, 15:47 Petra Stopar
Potem ko je novi mandatar Janez Janša v parlamentarni postopek vložil listo 12 kandidatov za ministre, bodo kandidate v torek in četrtek zaslišali pristojni odbori. Parlament pa naj bi o listi odločal v petek.
Mandatar Janez Janša je svojo ekipo, o kateri je dejal, da je sestavljena na podlagi kompromisov in najboljša možna v realnih razmerah, predstavil v petek, listo kandidatov pa je v Državni zbor vložil v soboto. Stranke Državljanska lista Gregorja Viranta, SLS, DeSUS in NSi bodo imele v vladi po dva ministra, SDS pa štiri. V njej so večinoma znana imena, z izkušnjami sodelovanja v zakonodajni ali izvršilni veji oblasti.
Dr. Matevž Tomšič s Fakultete za uporabne družbene študije je o dejstvu, da je SDS v svoji kvoti predlagal predvsem vidna imena stranke, dejal: „Očitno je pač hotel dobiti okoli sebe ljudi, ki nekako vejo, kako se dela v vladi in ljudi, ki so zanesljivi. Tudi, če pogledamo resorje, ki jih vodijo, so ti zelo zahtevni resorji. Tu se je Janša očitno hotel izogniti tveganju z novimi imeni.“
Kot vemo, so vsi prvaki koalicijskih strank, z izjemo Gregorja Viranta, kandidati za ministrska mesta. Tomšič meni, da si je Virant položaj v Državnem zboru izbral sam in da je pač ugotovil, da mu je „funkcija predsednika Državnega zbora bolj pisana na kožo, kar je malo nenavadno, glede na to, da je bil on tisti, ki je v volilni kampanji poudarjal aktivni vidik politike v smislu tega, kakšne reforme vse Slovenija potrebuje, kaj mora početi izvršilna veja oblasti. Glede na to bi ga bolje videli v vladi, ker je bil že kot minister zelo operativen politik. Vendar pa je tu očitno presodil, da je le – tudi za njegov položaj – ta situacija boljša. Predsednik DZ-ja je le v nekem simbolnem smislu zelo pomembna funkcija.“
12-članska ekipa ima po besedah predsednika SDS pred seboj najtežjo nalogo po osamosvojitvi, njen osnovni namen pa je popeljati Slovenijo iz krize.