Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Poslanica Benedikta XVI. za svetovni dan misijonov pod naslovom Poklicani izžarevati Besedo resnice

Svet | 25.01.2012, 21:46

V Vatikanu je izšla poslanica Benedikta XVI. za letošnji svetovni dan misijonov. Naslov poslanice je vzet iz papeževega apostolskega pisma Vrata vere in se glasi Poklicani izžarevati Besedo resnice. Svetovni dan misijonov bo letos potekal 21. oktobra in sovpada 50. obletnico koncilskega dekreta Ad gentes, začetkom leta vere in škofovsko sinodo o novi evangelizaciji, kar v poslanici omenja tudi Benedikt XVI., so poročali v slovenski oddaji Radia Vatikan.

Dokument govori o potrebi po evangelizaciji ad gentes in v ospredje postavlja misijonsko naravo Cerkve. Kristus nas namreč tudi danes „pošilja v svet, da bi oznanjali njegov evangelij vsem ljudstvom zemlje“ (Vrata vere, 7). Tudi danes je potrebno osvojiti apostolski zagon prvih krščanskih skupnosti, ki so z oznanjevanjem in pričevanjem širile evangelij po vsem takrat poznanem svetu, trdi papež in dodaja, da mora misijonsko poslanstvo, ki ga je Kristus naložil svojim učencem, biti zavzetost vsega Božjega ljudstva, torej škofov, duhovnikov, diakonov, posvečenih oseb in laikov. „Naročilo oznanjati evangelij […] mora obsegati vso dejavnost lokalne Cerkve, vsa njena področja, skratka, vse njeno bistvo in njeno delovanje,“ piše v poslanici. Oznanjevanje ad gentes mora tudi danes biti paradigma vsake cerkvene dejavnosti, kajti identiteta Cerkve je sestavljena iz vere v Božjo skrivnost, ki se je razodela v Kristusu, da bi nam prinesla odrešenje, ter iz poslanstva, da o njem pričujemo in ga oznanjamo svetu vse do njegovega ponovnega prihoda. Pozorni moramo biti do oddaljenih, do tistih, ki še ne poznajo Kristusa in niso doživeli Božjega očetovstva, je izpostavljeno v poslanici, pri čemer so dodane besede iz okrožnice Odrešenikovo poslanstvo, da se namreč „misijonsko sodelovanje danes mora razširiti na nove oblike in ne obsegati le ekonomsko pomoč, ampak tudi neposredno udeleženost v evangelizaciji“ (Odrešenikovo poslanstvo, 82).

Benedikt XVI. v poslanici tudi izpostavlja, da se Cerkev mora zavedati, da „neizmerna obzorja cerkvenega poslanstva in sedanje zapletene razmere zahtevajo nove načine učinkovitega oznanjevanja Božje besede“ (Gospodova beseda, 97). To pa zahteva predvsem obnovitev osebne vere in vere skupnosti v skladu z evangelijem Jezusa Kristusa, „zlasti v trenutku globokih sprememb, ki jih doživlja človeštvo“ (Vrata vere, 8). Kot oviro evangelizacije papež izpostavlja krizo vere, ki ni navzoča le v zahodnem svetu, ampak med večjim delom človeštva, ki pa je lačno in žejno Boga in ga je zato treba povabiti in voditi h kruhu življenja in k živi vodi. „Srečanje s Kristusom kot živo osebo, ki poteši žejo srca, ne more da ne bi privedlo do želje, da bi veselje ob tej prisotnosti delili z drugimi in jim jo pomagali spoznati, da bi RES tako vsi doživeli,“ piše v poslanici. Treba je obnoviti navdušenje nad sporočanjem vere, da bi se tako širila nova evangelizacija v skupnostih in v deželah z dolgo krščansko tradicijo, ki izgubljajo povezanost z Bogom, ter bi ponovno odkrili veselje nad vero.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...