Hrvaška na referendumu odloča o članstvu v EU
Svet | 22.01.2012, 08:42
Hrvaški državljani danes na referendumu odločajo, ali vidijo svojo prihodnost znotraj Evropske unije, potem ko je Hrvaška lani sklenila pogajanja in podpisala pristopno pogodbo z EU. Zadnje raziskave so pokazale, da bo članstvo Hrvaške v EU podprlo 60 odstotkov državljanov.
To je prvi referendum na Hrvaškem po osamosvojitvenem referendumu maja 1991. Hrvaški premier Zoran Milanović je napovedal, da bodo hrvaški državljani sprejeli "odločitev tisočletja".
Na referendumsko vprašanje "Ali ste za članstvo Republike Hrvaške v Evropski uniji?" bo lahko odgovorilo nekaj več kot 4,5 milijona hrvaških volilnih upravičencev, med katerimi jih približno 413.000 živi v tujini. Za uspeh referenduma bo potrebna večina volilnih upravičencev, ki se bodo udeležili nedeljskega referenduma.
Članstvo Hrvaške v EU je bil eden od strateških ciljev države od njene osamosvojitve. Opredelitev članstva kot strateškega nacionalnega interesa države je hrvaški sabor potrdil prejšnji četrtek z deklaracijo, ki jo je podprlo 127 poslancev, ob enem samem glasu proti.
Od začetka leta so na Hrvaškem potekale številne javne razprave o prednostih in pomanjkljivostih hrvaškega članstva v EU. Vstop države v unijo, ki je načrtovan za 1. julij 2013, podpira tako celotni državni vrh, vključno z vsemi večjimi parlamentarnimi strankami kot katoliška cerkev, veteranska združenja, sindikati in akademska skupnost.
Raziskave so kazale, da kljub močni državni propagandi za vstop v EU približno tretjina hrvaških državljanov trdno vztraja pri zavračanju EU.
Državna volilna komisija je napovedala, da bo začela objavljati prve neuradne izide referenduma po 20. uri oz. uro po zaprtju volišč. Ob 22. uri pa so napovedali novinarsko konferenco, na kateri pričakujejo objavo začasnih izidov volitev.
V primeru zavrnitve bodo referendum o članstvu v uniji ponovili najpozneje v enem letu.