Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović

Evropski in ameriški škofje končali srečanje v Sveti deželi

Cerkev po svetu | 13.01.2012, 13:02 Marta Jerebič

Skupina evropskih in severnoameriških škofov je včeraj končala vsakoletno srečanje v Sveti deželi, ki je namenjeno podpori tamkajšnjim kristjanom. V sklepni izjavi so se zavzeli za mir in pravičnost za vse, tako Izraelce kot Palestince. Hkrati pa poudarjajo, da ni dovolj moliti za kristjane v Sveti deželi, ampak je treba konkretno pomagati. V latinskem patriarhatu je tako nastala ideja, da bi bil problem rešen, če bi vsaka škofija prispevala za gradnjo ene hiše za revne.

Škofje so se med drugim srečali s krščanskimi skupnostmi v Gazi, Nablusu, Jeruzalemu in Galileji. Posebne pozornosti je bila deležna majhna katoliška skupnost v Gazi. Mašo, ki se je je udeležilo približno 250 kristjanov, so razumeli kot močno znamenje solidarnosti vesoljne Cerkve. V Gazi vladajoči Hamas sicer spoštuje tam živeče kristjane. Islamizacija vsakdanjika, na primer zagrinjanje žena v javnosti, pa kristjane vedno bolj izriva iz družbe. Raste pritisk k spreobračanju, zlasti na ženske, ki se želijo poročiti z muslimanom. Prebivalci na tej obali še posebej občutijo politične razmere, zaradi odrezanosti Gaze pa živijo v precej bednih gospodarskih in socialnih razmerah.

Škof iz Tucsona v Arizoni je ob tem v pogovoru za Radio Vatikan opozoril na vse večjo delitev provokativnih mnenj na eni strani in zmernejših izjav na drugi. Mir je zato vedno bolj nujen: „Pomembno je, da mednarodna skupnost spodbuja in izzove tukajšnje strani, Palestino in Izrael, da začneta pogajanja, kot so se začela v Jordaniji, in resno poiščeta način za reševanje tega vprašanja, ki se že predolgo vleče. Pogajanje je namreč očitno edina druga alternativa. Alternativa pogajanju bi bi bilo vnovično nasilje in to bi bilo tragično za vse ljudi tukaj v Sveti deželi,“ je še dejal škof iz Arizone.

Italijanski nadškof Riccardo Fontana pa je ob tem še dejal, da je opazil tudi znamenja enotnosti znotraj Cerkve. V Sveti deželi namreč obstajajo številni različni obredi, po sinodi škofov leta 2010 in papeževem pozivu pa po njegovem mnenju uspevajo veliko bolj govoriti v en glas.

Cerkev po svetu
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...