Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Rok MihevcRok Mihevc

Papež: Naša doba potrebuje svete kristjane, navdušene nad lastno vero!

Svet | 18.12.2011, 01:19

Na božičnem drevesu, ki krasi Trg sv. Petra, so v petek zvečer slovesno prižgali lučke. Božično drevo je letos prvič poklonila Ukrajina. Papež Benedikt XVI. je pred tem dopoldne že sprejel ukrajinsko delegacijo, ki so jo poleg katoliških škofov latinskega in bizantinskega obreda sestavljali tudi predstavniki pravoslavne cerkve ter namestnik ukrajinskega premierja, so poročali v slovenski oddaji Radia Vatikan.

Sveti oče je v nagovoru, ki ga je začel z nekaj besedami v ukrajinščini, izpostavil krščanske korenine ukrajinske kulture: „Želim vam, da bi te korenine vedno bolj krepile vašo narodno edinost ter podpirale pristne in skupne vrednote.“ Papež je dodal, da je Ukrajina bila tekom stoletij križišče različnih kultur, točka srečevanja med duhovnim bogastvom Vzhoda in Zahoda. Izrazil je željo, da bi ta trdna povezanost z vrednotami vere še naprej odgovarjala na to posebno poklicanost Ukrajine.

Benedikt XVI. je v nadaljevanju spregovoril o adventnem času, ko nas Cerkev vabi, da se pripravimo na rojstvo Odrešenika, okrepimo duhovno prizadevanje in odnos s Kristusom. „Naša doba potrebuje svete kristjane, navdušene nad lastno vero!“ je poudaril papež. Kot vzor je omenil Marijo, ki nam razodeva posebno kontemplativno podobo: posluša, opazuje, varuje, premišljuje, moli. Po papeževih besedah tudi mi moramo ponovno obuditi pravi občutek za molitev, biti pozorni, da nas ne premaga hiter ritem življenja, ki preprečuje, da bi vstopili v svojo notranjost in se zbrali pred Božjo skrivnostjo, ki prebiva v našem srcu.

Papež je zatrdil, da sta drevo in jaslice tipična elementa božičnega vzdušja, ki pripada duhovni dediščini naših skupnosti. Gre za ozračje, obarvano z religioznostjo in družinsko bližino, ki ga po papeževih besedah moramo ohranjati tudi v sodobni družbi, v kateri se včasih zdi, da prevladujeta potrošništvo in iskanje materialnih dobrin. „Božič je krščanski praznik in njegovi simboli predstavljajo pomembno povezanost z učlovečenjem in rojstvom Jezusa, ki ju bogoslužje vedno znova priklicuje v spomin,“ je zatrdil sveti oče. „Stvarnik vesoljstva, ki je postal otrok, je prišel med nas, da bi z nami delil našo pot; postal je majhen, da bi lahko vstopil v človeško srce in ga tako prenovil s svojo ljubeznijo,“ je še dejal papež ter pozval, naj ga sprejmemo z vero.

Dodajmo še, da božično drevo prihaja iz ukrajinskega Zakarpatja. Staro je 61 let, visoko 30 metrov in težko okoli pet ton. V Vatikan so ga pripeljali 1. decembra, prepotovalo pa je skoraj dva tisoč kilometrov. Poleg božičnega drevesa, ki bo ob jaslicah krasilo Trg sv. Petra še ves božični čas, je Ukrajina poklonila Svetemu sedežu še 43 manjših dreves, ki bodo krasili papeževo stanovanje in ostale prostore apostolske palače, vatikanske urade in Avlo Pavla VI. Iz Ukrajine je prišlo tudi več kot 250 tradicionalnih ukrajinskih okraskov iz lesa, ki so jih naredili obrtniki iz različnih ukrajinskih mestih, ter dva tisoč steklenih kroglic, dekoriranih po ukrajinski tradiciji.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay) Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay)

Bo zakon spodbujal samomor?

Državni zbor bo v tem tednu obravnaval zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Če ga bodo poslanci sprejeli, so v gibanju Glas za otroke in družine že napovedali referendum.