Jure SešekJure Sešek
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Petra StoparPetra Stopar
Ameriška zastava (foto: Wikimedia Commons)
Ameriška zastava

Konec ameriške misije v Iraku

Svet | 15.12.2011, 22:00

ZDA so s spustom zastave v bazi pri Bagdadu uradno končale misijo v Iraku, ki so jo začele marca 2003 z invazijo za strmoglavljenje režima Sadama Huseina.

Misija je v skoraj devetih letih zahtevala življenja 4500 ameriških vojakov, okoli 32.000 jih je bilo ranjenih, stala pa je več kot 800 milijard dolarjev. Cena, ki po ocenah ameriškega obrambnega ministra Leona Panette ni bila previsoka.

Panetta je v slavnostnem nagovoru vojakom, ki so še v Bagdadu, poudaril, da se ZDA glede Iraka nimajo česa sramovati. "Tu smo prelili veliko krvi. Ampak ne zaman. S to misijo smo dosegli, da je ta država spet suverena, neodvisna, samostojna in lahko skrbi za lastno varnost. Odhajate z velikim ponosom, trajnim ponosom. Odhajate z jasno potrditvijo, da so vaše žrtve pomagale iraškemu narodu odpraviti tiranijo in ponudile prihodnjim generacijam te države upanje za mir in boljše življenje."

V Iraku je trenutno še okoli 4000 ameriških vojakov, ki pa bodo državo zapustili v prihodnjih nekaj dneh, do konca leta. S tem se bo dokončno zaključil poseg v Iraku, v katerem so imeli Američani na vrhuncu konflikta okoli 170.000 vojakov v več kot 500 bazah po vsej državi.

Zdaj sta ostali v ameriških rokah samo še dve oporišči. Po 31. decembru pa bo v Iraku ostalo samo še 150 ameriških vojakov, ki bodo zadolženi za varovanje ogromnega poslopja ameriškega veleposlaništva v Bagdadu.

Ob koncu vojne v Iraku različne slovesnosti potekajo tudi po ZDA. V Severni Karolini je zbrane nagovoril tudi predsednik Barack Obama. "Vojno je težje končati kot jo začeti. Vsekakor je k temu uspehu pripomoglo vse, kar kar so ameriške čete storile v Iraku – od spopadov, smrti in krvavenja do gradnje ter usposabljanje in partnerstva. Irak danes ni idealen kraj, pred njim so še številni izzivi. Ga pa zapuščamo kot suvereno, stabilno in samostojno državo z reprezentativno vlado, ki jo je izvolilo ljudstvo. Med narodoma gradimo novo partnerstvo. Vojne ne končujemo z zadnjo bitko temveč z zadnjim pohodom proti domu."

Z umikom ameriških sil bodo Iračani sami prevzeli popolno odgovornost za red in mir v državi, ki jo še vedno pretresajo napadi, sektaško nasilje in politična negotovost.

Svet
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...