Papež: Katoliške zadruge pomembne pri oznanjevanju evangelija
| 10.12.2011, 20:30
Papež Benedikt XVI. je sprejel približno osemdeset predstavnikov zveze italijanskih zadrug in zveze zadružnih kreditnih bank. Ti so se zbrali pri sveti maši v baziliki svetega Petra v Vatikanu, daroval jo je državni tajnik, kardinal Tarcizio Bertone.
"Vaše zaslužne ustanove so že dolgo časa prisotne v italijanski družbi in ostajajo povsem aktualne; v sebi namreč nosijo evangeljske ideale in življenjsko silo, ki jih še danes delajo sposobne, da celotni skupnosti ponudijo tehten prispevek, tako z družbenega vidika kot tudi na področju evangelizacije," je povedal v nagovoru. Med avdienco je tudi spomnil na okrožnico papeža Leona XIII. Rerum novarum (Nove stvari). Ta dokument namreč spodbuja rodovitno navzočnost katoličanov v družbi. Navzočnost v obliki dejavnosti, ki bi bile usmerjene k materialni podpori prebivalstva in stalni pozornosti na družine, ter se pri tem navdihovale iz živega učiteljstva Cerkve. K povezovanju v zadružniške zveze pa jih je med drugim spodbudila tudi želja po izkušnji enotnosti in solidarnosti, s katero bi lahko presegli ekonomske razlike in družbene spore. "Prav v prizadevanju za harmonično združevanje individualne in skupnostne razsežnosti najdemo jedro zadružniške izkušnje," je dejal. Gre za ravnovesje med varstvom posameznikovih pravic in pospeševanjem skupnega dobrega. Zadružniška izkušnja pa je zaznamovana tudi s poudarjeno rahločutnostjo za solidarnost. Ta je pomembna, ker spodbuja pravi razvoj človeške osebe in zna povezovati pozitivne rezultate z etično vedno korektnim delovanjem.
Papež je v nadaljevanju poudaril, da se morajo katoliške zadruge zavedati pomembnosti svoje vloge pri oznanjevanju Kristusovega sporočila. Cerkev v času velikih sprememb in gospodarske negotovosti namreč čuti dolžnost do oznanjevanja z novo močjo, da bi to prinašalo upanje za prihodnost. Benedikt XVI. je nato omenil nekaj elementov, kjer je delovanje zveze italijanskih zadrug in zveze zadružnih kreditnih bank še posebej dragoceno. Med drugim je spomnil na njihovo strokovno in vztrajno prizadevanje za solidarnost v gospodarstvu in na trgu. Dejal je tudi, da sta poklicani spodbujati "kulturo življenja in družine". Človeka je treba spoštovati v njegovi celovitosti, ne glede na raso, jezik ali versko prepričanje. V temelju delovanja katoliških zadrug mora biti vedno krščanska naravnanost. Zato je sveti oče zbrane predstavnike spodbudil k zvestobi evangeliju in nauku Cerkve, ki je del njihove identitete.
"V evangeliju je klic k ljubezni do bližnjega tesno povezan z zapovedjo o ljubezni do Boga iz vsega srca, iz vse duše, z vsem mišljenjem in z vso močjo (Mr 12,29-31). Za kristjana ljubiti bližnjega torej ni preprosto človekoljubje, ampak je izraz Božje ljubezni in mora biti zato osnovano na resnični ljubezni do Boga," je še dodal. Le tako lahko namreč ostali ob srečanjih s kristjani izkusijo skrbnost in nežnost nebeškega Očeta. In le tako lahko prinašajo žarek upanja v temo. Tudi v svetu ekonomije in dela je za življenje v ljubezni nujno zajemati iz izvira intenzivnega odnosa z Bogom, je poudaril sveti oče. Ta odnos pa krepita poslušanje njegove Besede in hranjenje z evharistijo.