Hrvaška zastava
Na Hrvaških parlamentarnih volitvah pričakovano slavila levica
Svet | 05.12.2011, 04:11
Na nedeljskih parlamentarnih volitvah na Hrvaškem je pričakovano slavila levosredinska koalicija, ki je prepričljivo porazila vladajočo HDZ. Ta se po osmih letih tako poslavlja od oblasti, v koaliciji kukuriku pa upajo, da so zbrali dovolj podpore za absolutno večino v parlamentu.
Projekcije volilnih izidov so zmagoviti koaliciji, ki jo sestavljajo Socialdemokrati (SDP) ter HNS, IDS in HSU, napovedovali celo 83 sedežev v 151-članskem saboru, nepopolni izidi državne volilne komisije pa so napoved znižale na 77 sedežev, kar še vedno zadostuje za absolutno večino.
Sodeč po projekcijah naj bi koalicija kukuriku dobila podporo 44,5 odstotka volivcev. Izidi vzporednih volitev, ki jih je objavila Hrvaška televizija, so HDZ medtem pripisali 22,1 odstotka glasov, kar bi pomenilo le 40 poslancev. Po nepopolnih izidih volilne komisije se sicer HDZ in njenim koalicijskim partnerjem obeta 47 poslancev. Dosedanji najslabši izid - 46 poslancev - je HDZ dosegla na volitvah leta 2000, ko so prvič izgubili oblast. Pred štirimi leti so dobili 66 poslancev.
Predsednik države Ivo Josipović bo mandat za novo, dvanajsto hrvaško vlado najverjetneje ponudil predsedniku SDP Zoranu Milanoviću, ki bo postal deseti hrvaški premier od osamosvojitve.
Milanović se je rodil oktobra 1966 v Zagrebu. Diplomiral je na tamkajšnji pravni fakulteti, kjer je med drugim dobil rektorjevo nagrado. Prvo zaposlitev je dobil na trgovskem sodišču v Zagrebu, od leta 1993 pa je delal na zunanjem ministrstvu.
Po večletni karieri na ministrstvu je bil na predsedniški položaj v SDP izvoljen po smrti dolgoletnega predsednika stranke Ivice Račana leta 2007. Socialdemokrate je vodil že na prejšnjih parlamentarnih volitvah, ko je stranka ostala v opoziciji s 56 poslanci.
Milanović je bil potem štiri leta poslanec in predsednik poslanske skupine SDP, kljub porazu na prejšnjih volitvah pa je predsedniški položaj zanesljivo potrdil tudi na strankarskih volitvah maja 2008, ko je premagal Željko Antunović.
V zmagoviti koaliciji ob zmagi ne skrivajo zadovoljstva, sicer pa bodo na pravo slavje počakali do uradnih izidov volitev, ko naj bi Hrvate nagovoril tudi Milanović. "Če se bodo izidi raziskav pokazali kot točni, smo dobili močan mandat, ki je pomemben, da bi lahko učinkovito izvajali reforme", je dejala Vesna Pusić, ki naj bi v novi hrvaški vladi prevzela vodenje hrvaškega zunanjega ministrstva.
Generalni sekretar HDZ Branko Bačić medtem ni želel komentirati vzporednih volitev. "Počakajmo na prve neuradne rezultate državne volilne komisije," je dejal Bačić, ki pričakuje ugodnejše izide za HDZ, kot so jih napovedale raziskave.
Hrvaška demokratska zveza Slavonije in Baranje (HDSSB) in Hrvaški laburisti naj bi glede na nepopolne izide volilne komisije dobili po šest mandatov v saboru, Hrvaška kmečka stranka (HSS) in Neodvisna lista Ivana Grubišića po dva, Hrvaška stranka prava - Ante Starčević enega, prav tako enega Blok upokojenci skupaj/Primorsko goranska zveza/Hrvaška delavska stranka.
Poleg treh poslancev v posebni volilni enoti za diasporo, so v posebni volilni enoti volili tudi manjšine na Hrvaškem, ki imajo zagotovljenih osem poslanskih sedežev. Kot so poročali hrvaški mediji, so hrvaški državljani, ki živijo v Srbiji, z več deset avtobusi prišli na volišča na območju Knina.