Robert BožičRobert Božič
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović

Priprava na škofovsko sinodo o novi evangelizaciji

Slovenija | 01.12.2011, 07:23

Tiskovni urad Slovenske škofovske konference je poslal poročilo škofa Stanislava Lipovška o poteku priprav na XIII. redno splošno zasedanje škofovske sinode o novi evangelizaciji, ki bo prihodnje leto v Rimu.

Potem ko je papež Benedikt XVI. 21. septembra 2010 ustanovil Papeški svet za novo evangelizacijo (glej besedilo v: CSS 2/2011, str. 76–78), je bilo narejenih že kar nekaj korakov v pripravi na XIII. redno splošno zasedanje škofovske sinode na temo nova evangelizacija v posredovanju krščanske vere, ki bo od 7. do 28. oktobra 2012 v Rimu. Tako so maja 2011 vse škofovske konference prejele navodila – Lineamenta za sinodo in z njimi tudi posebna vprašanja o stanju nove evangelizacije na terenu. Vprašanja smo na posebnem posvetu porazdelili med vse pastoralne službe naših škofij in smo do l. novembra 2011 pripravili in prevedli odgovore ter jih poslali Tajništvu sinode v Rimu. Tajništvo bo na podlagi teh odgovorov pripravilo delovno gradivo instrumentum laboris, ki ga bodo znova prejele škofovske konference, pri čemer se bo lahko vsak seznanil z njegovo vsebino.

V Rimu je bilo 15. in 16. oktobra 2011 srečanje delegatov škofovskih konferenc in drugih nosilcev nove evangelizacije (okrog 8000 predstavnikov). Nadškof Rino Fisichella, predsednik Papeškega Sveta za novo evangelizacijo, je v uvodnem predavanju nekoliko lokaliziral prioritetna področja nove evangelizacije, saj smo na ravni krajevne in vesoljne Cerkve v nevarnosti, da »zaradi gozda ne vidimo dreves«. Zaradi večje preglednosti je prav, da upoštevamo, da imamo v Cerkvi redno (ordinaria) evangelizacijo, zlasti v deželah s krščansko tradicijo; prvo evangelizacijo, zlasti v misijonih in deželah, kjer še ne poznajo Kristusa, in novo evangelizacijo, ki naj prežarja in navdihuje redno in prvo evangelizacijo, ko poskrbi za vedno novo pripravljenost, navdušenje in čuječnost nosilcev evangelizacije, pa tudi za embalažo veselega sporočila, ki naj bo prilagojena človeku v enkratnosti njegovega duhovnega obnebja in družbeno-socialnega okolja.

Nadškof Fisichella je naštel tudi nekatera prioritetna področja nove evangelizacije, ki jih Lineamenta omenjajo v 6. in 7. členu. Ta področja so zlasti: kultura, družina, bogoslužje, formacija duhovnikov in duhovni poklici, mediji, duhovna gibanja in sekte, migracijski tokovi in globalizacija, odnos med redno in novo evangelizacijo, politika in številna druga področja, ki jih bodo predlagale krajevne Cerkve ter različne cerkvene ustanove in duhovna gibanja.

Rečeno je bilo, naj v dogajanje nove evangelizacije v večji meri vstopajo tudi stolne cerkve, ki naj bodo resnično duhovna žarišča škofije, kar pove že ime, ko je rečeno, da mora biti stolnica mati in glava vseh cerkva v škofiji.

Veliko pozornosti je zbudil tudi predlog, da je treba v Cerkvi v večji meri uresničiti pobudo, ki jo je papež Benedikt XVI. dal že leta 2009 v božičnem nagovoru članom rimske kurije, ko je omenil dvorišče poganov, ki ga je poznal judovski tempelj v Jeruzalemu. To je bil kraj, kjer so se zbirali in molili ne-Judje, pripadniki drugih, poganskih narodov, med katerimi je bilo vedno veliko iskalcev in romarjev vere. Znan je dogodek, ko so Grki prosili apostola Filipa: »Jezusa bi radi videli« (prim. Jn 12,21). Vsi, ki smo odgovorni za duhovno poslanstvo Cerkve v naši domovini, bi se morali vprašati, kje imamo ta dvorišča poganov, kjer bi različni iskalci, utrujeni in obteženi, lahko videli Jezusa.

Delegate na srečanju nosilcev nove evangelizacije je papež Benedikt XVI. nagovoril kar dvakrat: v soboto zvečer, ko se je v priložnostnem nagovoru zahvalil zbranim nosilcem nove evangelizacije in jim zaželel veliko veselja in zavzetosti pri opravljanju te zahtevne naloge, nato pa se je ustavil pri geslu srečanja Božja beseda pa je rasla in se vedno bolj širila (Apd 12,24). Nikoli ne smemo spregledati, da Božja beseda raste v svoji moči. Je pa res, da je zemlja, kamor pade seme Božje besede, večkrat kamnita in prekrita s trnjem. Nova evangelizacija in novi evangelizatorji pripravljajo teren s svojim zgledom, z besedo …

Papež je novo presenečenje pripravil v nedeljo, 16. oktobra 2011, ko je pri slovesnem somaševanju v baziliki sv. Petra napovedal leto vere, ki ga bomo začeli 12. oktobra 2012 ob 50. obletnici drugega vatikanskega cerkvenega zbora. Tudi to je zgovorno znamenje, da na začetku tretjega tisočletja Božji Duh močno veje v Cerkvi.

msgr dr. Stanislav Lipovšek
celjski škof
delegat SŠK na zasedanju škofovske sinode
Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu
Odprtje svetih vrat v lateranski baziliki (photo: Francesco Sforza) Odprtje svetih vrat v lateranski baziliki (photo: Francesco Sforza)

Odprta še tretja sveta vrata

Potem ko je papež Frančišek na sveti večer odprl sveta vrata v vatikanski baziliki in tako začel sveto leto, je sveta vrata v četrtek odprl še v rimskem zaporu. Danes dopoldne pa je vikar za ...

Škofa Jurij Bizjak in Peter Štumpf (photo: ARO) Škofa Jurij Bizjak in Peter Štumpf (photo: ARO)

Sveto leto že začeli v Kopru in Murski soboti

Sveto leto se danes začenja tudi po vseh škofijah sveta. Tako tudi slovenski škofje po stolnicah darujejo svete maše. Dopoldne so sveto leto začeli v koprski in murskosoboški škofiji.

Ko bo končana nadgradnja železniške postaje Ljubljana, se za potnike vlakov obetajo boljši časi  (photo: Slovenske železnice) Ko bo končana nadgradnja železniške postaje Ljubljana, se za potnike vlakov obetajo boljši časi  (photo: Slovenske železnice)

Slovenske železnice v novo leto z novim voznim redom

Pred koncem starega leta smo v Svetovalnici odprli nove vozne rede slovenskih železnic. Ali bodo tudi v prihajajočem letu potniki čakali na vlake zaradi zamud? Kakšni so glavni razlogi zanje? Kako ...