Robert BožičRobert Božič
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

Evroskupina spet o Italiji in Grčiji

Svet | 29.11.2011, 11:42

Finančni ministri evroobmočja naj bi to popoldne dorekli ključne ukrepe za reševanje dolžniške krize. V ospredju srečanja v Bruslju bo poleg Grčije ter sklada za zaščito evra in evropskih bank tudi rekordno zadolžena Italija. Pomoč stari celini pri premagovanju nakopičenih težav je medtem obljubila ZDA.

Tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney je včeraj najprej dejal, da ZDA ne bodo plačevale evropskih dolgov. "Naše stališče je bilo in je še, da mora Evropa odločno in dokončno rešiti krizo, za kar ima finančne zmogljivosti in politično voljo," je dodal. A ameriški predsednik Barack Obama je nato po srečanju s predsednikoma Evropske komisije in Evropskega sveta, Josejem Manuelom Barrosom in Hermanom Van Rompuyem, v Washingtonu poudaril, da je njegova država pripravljena priskočiti na pomoč. "Če ima Evropa težave, potem je veliko težje ustvariti dobra delovna mesta pri nas doma," je napovedal.

Obe gospodarstvi predstavljata polovico svetovnega BDP-ja, njuna menjava pa s 3,6 milijarde dolarjev na dan zaleže za tretjino svetovne. "Evropa je naš pomemben trgovinski partner," je še pojasnil Obama.

Stari celini trenutno zaradi svojega 1900 milijard evrov težkega dolga in šibke gospodarske rasti veliko zaskrbljenost povzroča Italija. Zdajšnji mehanizmi za zaščito evra namreč niso dovolj za rešitev tretjega največjega gospodarstva v območju skupne evropske valute, njihova krepitev pa še ni dorečena. Pojavile so se navedbe, da Mednarodni denarni sklad pripravlja 600 milijard evrov pomoči državi. Predsednica sklada Christine Lagarde jih je zanikala. "Mednarodni denarni sklad daje posojila takrat, ko prejme prošnjo države, ki posojilo potrebuje. Do zdaj nismo prejeli nobene prošnje Italije in se ne pogajamo ne z Italijo ne s Španijo."

Evrska skupina naj bi torej razpravljala o prvem poročilu nadzorne misije povezave, ki je v minulih tednih na terenu preverjala ukrepe Italije za rešitev položaja. Ena ključnih tem sestanka naj bi bila tudi Grčija, ki je že mesece na robu bankrota in v središču najhujše krize območja skupne valute do zdaj. Evrska skupina bo preučila, ali so grške zaveze za uresničevanje dogovorjenih varčevalnih ukrepov in reform dovolj za izplačilo šestega obroka osmih milijard evrov posojil.

Svet, Evropska Unija
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«