Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Papež Benedikt XVI. novinarjem na letalu: Afrika je kljub težavam celina upanja

Svet | 18.11.2011, 15:11

Papež Benedikt XVI. je tudi tokrat, tako kot je to v navadi pred vsakim mednarodnim potovanjem, na letalu odgovarjal na vprašanja novinarjev. Po poročanju nemške katoliške agencije je izrazil zaskrbljenost zaradi sektaških napadov na katoliško cerkev. Po njegovih besedah se mora Cerkev s temi težavami soočiti, hkrati pa mora jasno izraziti svoje nestrinjanje s tovrstnimi pojavi. Benedikt XVI. je zbranim na letalu še dejal, da je Afrika, kljub težavam „celina upanja“ za svet in za Cerkev, Benin pa opisal kot verski in politični vzor za Afriko.

Za blagor Afrike ne morejo nič narediti zgolj dobri nameni

Za blagor Afrike ne morejo nič narediti zgolj dobri nameni in velike besede. Bilo je že toliko mednarodnih konferenc in pobud za mir, vendar so bile besede in nameni vsakič veliko večji kakor dejanja, ki so sledila, je dejal papež. Stvarnost je zaostajala za napovedmi, ker sta njihovo uresničevanja ovirala sebičnost in stremljenje po oblasti, meni sveti oče.

Benin verski in politični zgled za Afriko

Papež je izrazil zaskrbljenost zaradi deloma agresivnega nastopanja sekt in binkoštnih cerkva v Afriki. Nove skupnosti so povečini pristopale s preprostim, kratkim in konkretnim sporočilom in si pridobile člane z bogoslužjem, pri katerem je bil poudarek na čustvih. Njihova privlačnost pa se pogosto izkaže za kratkotrajno in krhko. Katoliška Cerkev se mora temu pojavu postaviti po robu in posredovati svoje sporočilo bolj razumljivo in prepričljivo. Pri tem je treba predvsem upoštevati afriške kulture. Katoliške Cerkve ne smejo jemati kot "evropski sistem", je povedal papež.

Afrika je po besedah Benedikta XVI. kljub njenim težavam celina upanja za svet in Cerkev. Širi svežino, optimizem, vedrino in versko veselje. Papež je označil Benin za verski in politični zgled za Afriko. Za cilj potovanja si ga je izbral, ker razpolaga s stabilnimi in delujočimi demokratičnimi strukturami in zagotavlja svobodo vere. Benedikt XVI. je pohvalil mirno sožitje verstev in medverski dialog v Beninu. S svojim obiskom se želi pokloniti tudi domovini svojega umrlega tesnega sodelavca kardinala Bernardina Gantina (1922–2008), zglednega duhovnika in velikega afriškega škofa.

O pojavu binkoštnih cerkva je Benedikt XVI. nazadnje izrazil svoje stališče ob ekumenskem srečanju septembra v Erfurtu. Pri tem je imenoval hitro rastoče nove oblike krščanstva v deželah zunaj Evrope velik izziv za katoličane in protestante. Nove skupnosti v Afriki, Aziji in Latinski Ameriki imajo po njegovih besedah majhno institucionalno gostoto ter malo razumne in še manj dogmatične prtljage. Nov pojav vsekakor postavlja klasične konfesionalne Cerkve pred vprašanje, kaj je trajno veljavno in kaj more in mora biti drugače, pred vprašanjem naše temeljne verske odločitve, je dejal papež v Erfurtu.

Svet, Cerkev po svetu
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«