Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Logotip papeževega obiska v Beninu (foto: ARO)
Logotip papeževega obiska v Beninu

Pred apostolskim potovanjem v Benin: Papeži in Afrika

Svet | 15.11.2011, 20:25

Sveti oče se bo čez tri dni odpravil v zahodnoafriško državo Benin. To bo njegov drugi apostolski obisk afriške celine. Njegov predhodnik, bl. Janez Pavel II. pa je 29 od 104 svojih mednarodnih potovanj, namenil Afriki. Prvo je bilo leta 1980, ko je obiskal države Burkina Faso, Kongo, Demokratično republiko Kongo oz. takratni Zair, Kenijo, Gano in Slonokoščeno obalo.

Njegov zadnji obisk v Afriki je bil po poročanju slovenskega uredništva Radia Vatikan namenjen Egiptu, kjer se je med drugim povzpel na goro Sinaj. Nekatere države je Janez Pavel II. obiskal večkrat, v Beninu se je na primer zaustavil dvakrat, leta 1982 in 1993.

V Cerkvi sta do sedaj potekali dve posebni škofovski sinodi za Afriko. Prva je bila leta 1994, druga pa pred dvema letoma. Ob zaključku slednje, 25. oktobra 2009, je papež Benedikt XVI. izgovoril spodbudne besede: „Dvigni se, Cerkev v Afriki, Božja družina, kajti kliče te nebeški Oče, ki so ga tvoji predniki klicali Stvarnik, še preden so spoznali njegovo usmiljeno bližino, ki se je razodela v njegovem edinorojenem Sinu, Jezusu Kristusu. Stopi na pot nove evangelizacije s pogumom, ki izhaja iz Svetega Duha. Nujno delovanje oznanjevanja pa nosi v sebi tudi klic k spravi, nepogrešljiv pogoj za ponovno vzpostavitev pravičnih odnosov med ljudmi v Afriki in za izgradnjo miru, ki bi bil nepristranski in dolgotrajen za vsakega posameznika in vsak narod. (...) Pri tem zahtevnem poslanstvu, pa ti, Cerkev romarica v Afriki tretjega tisočletja, nisi sama. Z molitvijo in dejavno solidarnostjo ti je blizu celotna katoliška Cerkev, z neba pa te spremljajo afriški svetniki in svetnice, ki so s svojim življenjem in včasih tudi mučeništvom pričevali o popolni zvestobi Kristusu.“

Te spodbudne besede svetega očeta imajo poseben pomen prav v afriški državi Benin, ki letos praznuje 150-letnico evangelizacije. Ta jubilej je tudi eden izmed razlogov, da je bil Benin izbran za kraj izročitve posinodalne apostolske spodbude. Prvi stalni misijonarji so 16. aprila leta 1861 prispeli v mesto Ouidah, od koder se je krščanstvo nato razširilo po širšem področju. Katoličani danes v državi z 8 milijoni prebivalci predstavljajo približno eno tretjino in veljajo za zelo živo in dejavno skupnost. Predsednik škofovske konference, nadškof Antoine Ganyé, je pojasnil, da obisk papeža Benedikta XVI. za vernike v Beninu predstavlja „najboljši pečat, ki jim ga je Božja previdnost lahko podarila za zaključek dogodkov ob praznovanju obletnice in ki so jih potrjevali v njihovi veri“. Msgr. Ganyé je ob tem še dodal, da je papežev obisk „Gospodov blagoslov, obilje Njegovega usmiljenja za njihovo državo in celo Afriko“. Dokument, ki ga bo ob tej priložnosti izročil 35 voditeljem narodnih škofovskih konferenc in 7 odgovornim za pokrajinske konference na celini, je za Afriko velikega pomena, saj govori o spravi, pravičnosti in miru - treh vrednotah, ki jih afriške dežele nujno potrebujejo. Postati morajo del krščanskega življenja in vernikom pomagati, da bodo verodostojni Kristusovi pričevalci, je poudaril Ganyé.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...