Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Irska krči proračun in zapira veleposlaništva

Svet | 04.11.2011, 14:23

Irska je zaprla svoje veleposlaništvo pri Svetem sedežu. Zunanji minister Eamon Gilmore je zagotovil, da to ne pomeni prekinitve diplomatskih stikov. Pojasnil je, da se bodo nadaljevali, saj so zelo pomembni. Na potezo Irske sta se odzvala tako Sveti sedež kot irska katoliška Cerkev.

Predstavniki irskih oblasti poudarjajo, da ne gre za posledico nedavnih napetih odnosov s Svetim sedežem. Kot pojasnjujejo, država ni zaprla le veleposlaništva pri Svetem sedežu, ampak tudi v Iranu, prav tako je ukinila svoje predstavništvo v Vzhodnem Timorju. Eden od ukrepov za reševanje gospodarske krize je namreč krčenje proračuna, ki, tako kaže, ne bo obšlo diplomatskih služb.

Sveti sedež se je z odločitvijo Irske že seznanil. Kot je menil vatikanski tiskovni predstavnik pater Federico Lombardi, se lahko vsaka država, ki ima diplomatske stike s Svetim sedežem, na podlagi svojih zmožnosti in interesov svobodno odloči, ali bo imela veleposlanika v Vatikanu ali v kateri koli drugi državi. Ob tem je dodal, da so bolj kot veleposlaništvo pomembni diplomatski stiki med Svetim sedežem in ostalimi državami, ki po besedah patra Lombardija v primeru Irske niso vprašljivi.

Irska je diplomatske odnose s Svetim sedežem vzpostavila leta 1929. Zdaj bo tam prvič ostala brez svojega veleposlaništva. Irski kardinal Sean Brady to obžaluje, prepričan je, da ni edini. Po njegovem odločitev kaže, da Irska ne ceni pomembne vloge Svetega sedeža v mednarodnih odnosih in več stoletnih zgodovinskih vezi med irskim narodom in Svetim sedežem. Kardinal Brady upa, da bosta kljub temu lahko še naprej sodelovala, da diplomatski stiki ne bodo prekinjeni in se bosta skupaj zavzemala za pravičnost, mir, mednarodni razvoj in skupno dobro. Upa, da bo irska vlada še enkrat premislila to odločitev in kmalu spet imenovala veleposlanika pri Svetem sedežu. Zelo verjetno bo razpravo o tem sprožil že na naslednjem srečanju predstavnikov države in Cerkve.

Svet, Cerkev po svetu
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«