Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup
Rio de Jeneiro (foto: Wikipedia)
Rio de Jeneiro

Nadškof Tempesa pred svetovnim dnevom mladih o odpuščanju

Svet | 06.11.2011, 07:44

„Če dojamemo lepoto odpuščanja, lahko odkrijemo tudi lepoto spovedi,“ je poudaril nadškof Ria de Janeira Orani João Tempesta mesta, ki bo čez dve leti gostilo svetovni dan mladih.

Msgr. Tempesta se po poročanju slovenskega uredništva Radia Vatikan sprašuje, če je odpustiti zares tako zelo težko. To delikatno vprašanje se nam namreč ob soočanju s stalno prisotnostjo nasilja v svetu lahko postavlja kar samo. V družbi brez usmiljenja in odpuščanja položaj obvladujeta podkupovanje in sovraštvo.

Brazilski nadškof zato spominja na vprašanje, ki ga je apostol Peter zastavil Jezusu: kolikokrat moramo odpustiti bratu, ki je grešil zoper nas? Jezusov odgovor se je glasil, da do sedemdesetkrat sedemkrat, torej vedno. To pa je mogoče le zato, ker izvir odpuščanja ni v nas samih. Včasih nam je tako težko odpustiti, ker smo se oddaljili od usmiljenega Očeta. Morda posvečamo premalo časa molitvi, se ne udeležujemo nedeljske evharistije ali pa neredno prejemamo zakrament svete spovedi. Kdor ne prepozna in sprejme Božje ljubezni v odpuščanju, ne le, da ni sposoben ljubezni podariti drugim, ampak tudi samega sebe ne zmore ljubiti. Odpuščanje je Božji dar, poudarja nadškof Tempesta.

Kadar se zapremo za usmiljeno Božjo ljubezen, zato postane nemogoče. Le v občestvu z Njim postane spet mogoče. Tempesta nadaljuje, da je za kristjane odpuščanje hkrati tudi osnovna dolžnost, saj smo sami deležni neskončnega Božjega odpuščanja in usmiljenja. Kristus nas je namreč za ceno križa odkupil in osvobodil sužnosti greha.

Najlepši dar, ki smo ga prejeli, ko smo spoznali Vsemogočnega, je prav njegovo usmiljenje. Pogosteje bi se morali vprašati, če so v naših življenjih vidne posledice prejetega odpuščanja. Komur je namreč odpuščeno, je poklican, da sedaj sam okoli sebe širi usmiljenje. Tako postane deležen milosti in Božje dobrohotnosti ter prinaša harmonijo in mir med svoje brate. Gre za nekakšno duhovno ozračje, ki mora vladati v srcih, družinah in družbi, pojasnjuje nadškof Tempesta.

Svet, Cerkev po svetu
Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina) Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina)

Marija Pomagaj je s svojimi rojaki po vsem svetu

Rojaki na vzhodu Francije 1. maja že desetletja romajo k Mariji Pomagaj v Habsterdick. Letos je sveto mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki ima tudi rudarsko preteklost. V ...