Jure SešekJure Sešek
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Vrh gosti francoski predsednik Nicolas Sarkozy (foto: Spletna stran G20)
Vrh gosti francoski predsednik Nicolas Sarkozy

Vrh G20 naj pomaga izboljšati položaj najrevnejših

Svet | 03.11.2011, 07:54

Vrh G20, ki bo potekal danes in jutri v Cannesu, naj ne sprejema vsebinsko revnih in ohlapnih odločitev za izhod iz svetovne finančne krize, ampak naj konkretno pomaga izboljšati položaj najrevnejših.

Tako je pred zasedanjem poudarila Mednarodna katoliška skupina za razvoj in solidarnost in državam članicam ponudila nekaj predlogov za spremembo sedanjih težkih gospodarskih okoliščin.

V več strani dolgem dokumentu med drugim predlaga reformo svetovnega denarnega sistema, sistematičen, korekten in transparenten pristop k vprašanju javnega dolga, konec netransparentnosti finančnega sistema in dodelitev prioritete pravičnim in ugodnim razvojnim strategijam, ki bi gospodarstvu pomagale iz krize. Prav tako poziva k reguliranju neposrednih tujih vlaganj ter k oblikovanju sporazuma glede taks za mednarodne finančne posle, kar bi pomagalo stabilizirati finančni sistem in obenem financiralo boj proti revščini in klimatskim spremembam.

Člani organizacije izpostavljajo, da 58 odstotkov najrevnejšega svetovnega prebivalstva živi v devetih državah v razvoju, ki so članice G20. Dodajajo, da svetovna finančna kriza prinaša vedno več revščine tudi v industrializirane države članice G20.

Papež o vrhu G20: Da bi pomagal rešiti težave svetovne krize

Papež Benedikt XVI. je ob sklepu sredine splošne avdience spomnil na srečanje voditeljev G20. V nagovoru je izrazil željo, da bi vrh G20 rešil težave, ki na svetovni ravni ovirajo širjenje človeškega in celostnega razvoja.

V francoskem Cannesu se začenja vrh G20

Na dnevnem redu srečanja so številne teme - od reforme mednarodnega valutnega sistema prek odpravljanja globalnih nesorazmerij do nadaljnje regulacije finančnih trgov.

V ospredju pa bo najverjetneje znova Grčija. Ta se je, potem ko so evropski voditelji našli vzdržno celostno rešitev za evro, odločila o evropskem rešilnem načrtu razpisati referendum.

Razloge o omenjeni grški odločitvi so želeli sinoči slišati najpomembnejši akterji v evroobmočju. Predvsem kakšno bo referendumsko vprašanje in kdaj bo referendum, je bilo slišati ob robu srečanja grškega premiera Papandreua z nemško premierko Angelo Merkel, francoskim predsednikom Nicolasom Sarkozyem, direktorico IMF Christine Lagarde in predstavniki EU.

Vrh bo sicer potekal v znamenju strogih varnostnih ukrepov. Za varnost voditeljev držav bo skrbelo okoli 12.000 pripadnikov varnostnih sil, številni deli mesta pa so že zaprti.

Medtem v francoskem mestu Nica poteka t.i. vrh ljudi, ki ga pripravljajo nevladne organizacije kot odgovor na vrh voditeljev držav G20. V torek so tam že potekale demonstracije, ki se jih je po navedbah organizatorjev udeležilo več kot 10.000 ljudi. Aktivnosti protestnikov bodo trajale ves čas vrha.

Svet, Cerkev po svetu, Evropska Unija
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...