Sestava DZ
V Sloveniji presenetljiva ponovna zmaga levice, a sestava koalicije zahtevna
Slovenija | 05.12.2011, 03:42
Na prvih predčasnih državnozborskih volitvah v samostojni Sloveniji je zmaga pripadla popolni novinki na političnem parketu, Pozitivni Sloveniji pod vodstvom ljubljanskega župana Zorana Jankovića. Sestava koalicije bo zahtevna, poudarjajo analitiki, saj so moči obeh političnih blokov v novem sklicu parlamenta dokaj izenačene.
SDS, ki so ji ankete obetale prvo mesto, je po neuradnih izidih dobila 26 poslancev in za Pozitivno Slovenijo zaostala za dva poslanska mandata. Na tretje mesto se je z desetimi mandati uvrstila SD dosedanjega premiera Boruta Pahorja.
Sledijo Lista Gregorja Viranta z osmimi ter SLS in DeSUS s po šestimi, najmanjša parlamentarna stranka pa bo s štirimi poslanci NSi, ki ji je znova uspel zgodovinski preboj v DZ. Iz parlamenta pa sta poleg Zares po 20 letih izpadli SNS in LDS, slednja je bila skoraj 14 let vodilna vladna stranka.
Poslanca italijanske in madžarske narodne skupnosti tudi po današnjih predčasnih volitvah v DZ ostajata Roberto Battelli in Laszlo Göncz. Battelli je bil kot edini kandidat že šestič izvoljen za poslanca italijanske narodne skupnosti, Laszlo Göncz pa drugič kot poslanec madžarske narodne skupnosti.
Najverjetnejši novi premier, 58-letni Janković je v izjavi ob prihodu v medijsko središče v Cankarjevem domu izpostavil, da danes ne bo govoril o nobenih koalicijah. Najprej se bodo sami usedli in pogovorili, nato sledijo pogovori z ostalimi, je dejal. Kot je še izpostavil, se bo predsednik republike odločil, komu podeliti mandat.
Predsednika SDS Janeza Janše v novinarsko središče v Cankarjevem domu ni bilo, je pa v svojem prvem komentarju delnih neuradnih rezultatov volitev v strankinem volilnem štabu poudaril, da razdrobljenost glasov kaže na to, da bo težko oblikovati trdno vlado. "In verjetno se Sloveniji zopet obetajo predčasne volitve pred koncem mandata," je dejal Janša.
Politična analitika Igor Pribac in Matej Makarovič se strinjata, da bo moral Janković pokazati veliko spretnosti pri oblikovanju koalicije. Pribac meni, da bi moral Janez Janša po vnovičnem neuspehu SDS ponuditi odstop, Makaroviča pa Jankovićev slog vodenja spominja na Berlusconijev.
Makaroviča rezultati na vrhu presenečajo, "saj se tolikšen premik v tako kratkem času v zgodovini slovenskih demokratičnih volitev še ni zgodil". Po Makarovićevem mnenju zmaga Zorana Jankovića ne pomeni zmage levice, poleg tega pa tudi kakšna zelo ideološko homogena koalicija tokrat ne bo mogoča.
Pribac pa meni, da so se k Jankoviću prilili glasovi volivcev, ki jih je pred tremi leti dobil levi trojček. Sicer pa je preuranjeno napovedati, da se obeta nova levosredinska koalicija. Janković in SD namreč sama še ne moreta ustvariti večinske koalicije, potrebujeta še tretjega partnerja, za trdno koalicijo pa celo štiristrankarsko koalicijo.
Da so rezultati volitev podobni rezultatom volitev iz leta 2008, saj je SDS izgubila volitve v zadnjih dneh kampanje, pa meni analitik javnega mnenja iz podjetja Valicon Andraž Zorko. Direktorica Mediane Janja Božič Marolt pa meni, da javnomnenjske raziskave angažirajo zlasti najresnejše tekmece za prvo mesto.
Zorko je ocenil, da so volivci tokrat volili novega premierja in ne stranke. Stranka SDS je imela profesionalno vodeno kampanjo, vendar niso zdržali do konca, meni. Janša je po njegovem mnenju v zadnjem tednu izgubil tiste volivce, ki jih je pridobil s kampanjo. Janja Božič Marolt pa meni, da javnomnenjske raziskave angažirajo zlasti najresnejše tekmece za prvo mesto, torej tiste, ki so po raziskavah na prvem in drugem mestu.
Poznavalec javnega komuniciranja Andrej Kovačič je za STA ocenil, da je na volitvah zmagal optimizem Zorana Jankovića nad Janševim realizmom. Tudi Marta Kos, ki je svetovala pri kampanji Pozitivne Slovenije, je prepričana, da je Janković volivce prepričal s strastjo in pozitivno energijo.
"Spričo političnega zemljevida, ki se je danes izrisal, sem ravno tako zaskrbljen, kot sem bil pred tremi leti, samo iz drugih razlogov," pa je dejal predsednik SD in dosedanji premier Pahor. Kot pravi, v SD zavzemajo položaj, ki je odločilnega pomena za oblikovanje vlade in tudi vodenje vlade - "odločilnega pomena v smislu možnosti oblikovanja vlade in v smislu oblikovanja reformne politike".
Predsednik Liste Virant Gregor Virant pravi, da so glede prihodnje koalicije odprti, da pa bodo morali koalicijski partnerji sprejeti njihove že znane pogoje. Predsednik DeSUS Karl Erjavec je glede možnosti oblikovanja koalicije z Jankovićem izpostavil možnost za obrambo interesov upokojencev. Po besedah predsednika SLS Radovana Žerjava bodo konstruktivni, saj je državni interes treba postaviti pred interes stranke. Predsednica NSi Ljudmila Novak poudarila, da je Slovenija v krizi, "politična opcija, ki je sedaj ponovno zmagala, je v dobršni meri pripomogla, da je do te krize prišlo".
Delodajalci si želijo, da bi Janković oblikoval stabilno vlado, ki bo hitro sprejela potrebne reforme, izpostavljajo pa tudi nujnost socialnega dialoga, kar je tudi osnovno sporočilo sindikatov novi vladi.
Na končne izide volitev bo sicer treba počakati še dober teden. Nov sklic DZ se mora na ustanovni seji sestati do 24. decembra nato pa bo na potezi predsednik republike, ki bo po posvetovanju z vodji novih poslanskih skupin DZ predložil kandidata za novega mandatarja.
Značilnost tokratnih volitev je, da prvič velja nezdružljivost poslanske in županske funkcije, zato bodo v tistih občinah, katerih župani so bili izvoljeni za poslanca - med njimi je tudi Mestna občina Ljubljana - potekale nadomestne županske volitve.