Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup

Pozitivna Slovenija po neuradnih podatkih relativna zmagovalka volitev

Slovenija | 04.12.2011, 22:47

Pozitivna Slovenija je relativna zmagovalka prvih predčasnih državnozborskih volitev v Sloveniji, kažejo delni neuradni izidi po preštetih 99,32 odstotka glasovnic. Volivci so ji namenili 28,54 odstotka glasov, drugouvrščeni stranki SDS pa 26,24 odstotka. V DZ so se uvrstili še SD, Lista Virant, DeSUS, SLS in NSi. Volilna udeležba je bila 64,52-odstotna.

V Državni zbor so se uvrstili še SD z dobrimi desetimi odstotki glasov oziroma desetimi sedeži, Lista Virant z osmimi odstotki oz. sedeži, DeSUS in SLS s sedmimi odstotki in šestimi sedeži ter NSi z dobrimi štirimi odstotki in štirimi sedeži. Preostale stranke niso presegle parlamentarnega praga, kažejo podatki Državne volilne komisije. Volilna udeležba je bila po zadnjih podatkih Državne volilne komisije 64,52-odstotna. Najvišja volilna udeležba je bila v volilni enoti Ljubljana Bežigrad, in sicer okoli 67 odstotkov, najmanjša pa v mariborski volilni enoti, in sicer 56 odstotkov.

Janša: Sloveniji se obetajo predčasne volitve pred koncem mandata. Žal.

Pozitivna Slovenija, stranka, ki jo vodi Zoran Janković, je tako po delnih volilnih rezultatih kot tudi po rezultatih vzporednih volitev dobila največ glasov. Janković je po objavi rezultatov vzporednih volitev dejal, da smo imeli čas Janeza Janše in čas Boruta Pahorja. Zdaj pa Janković hoče imeti demokratično in učinkovito državo. Janković se je zahvalil vsem, ki so danes svoj glas oddali, ne glede na to, za koga so glasovali. Zahvalil se je tudi svoji ekipi, za katero je dejal, da je teh sedem tednov trdo delala. Prvak SDS Janez Janša je v svojem prvem komentarju delnih neuradnih rezultatov volitev ter rezultatov vzporednih volitev, ki kažejo, da bo stranka pristala na drugem mestu, priznal, da rezultat ni tak, kot so si ga želeli in da razdrobljenost glasov kaže na to, da bo težko oblikovati trdno vlado. Janša je prepričan, da rezultat, ki se kaže, ni tisto, zaradi česar je Slovenija šla na predčasne volitve - ne zaradi vrstnega reda strank, ampak zaradi razdrobljenosti glasov, ki bodo otežili sestavljanje vlade. "In verjetno se Sloveniji zopet obetajo predčasne volitve pred koncem mandata," je dejal Janša. Ob tem je poudaril, da so težave v Sloveniji velike ter da so jih volivci prepoznali, SDS pa jih bo pomagala reševati ne glede na to, ali bo v opoziciji ali koaliciji. Prepričan je namreč, da se da težave rešiti, če v tem mandatu le ne bo "izključevanja, kot smo ga spremljali zadnja tri leta". Dodal je še, da si želi, da bodo tisti, ki bodo prvi dobili priložnost za sestavo vlade, to naredili čim prej. Predlog SDS glede ustavnih sprememb, s katerimi bi skrajšali čas oblikovanja vlade, je po Janševih besedah še vedno aktualen. "Mislim, da lahko naredimo vse, da bo Slovenija v bistveno krajšem času kot običajno dobila vlado, ki bo operativna," je dodal.

Rezultat SD presegel Pahorjeva pričakovanja

Pahor čestita Jankoviću in njegovi stranki za zmago na volitvah. Glede morebitnega sodelovanja z Jankovićem v koaliciji Pahor pravi, da se bodo v prihodnjih dneh glede tega posvetovali najprej s sodelavci, potem pa še z Jankovićem, seveda če jih bo k temu povabil. Je pa "v uspehu Jankovića žal tudi neuspeh dveh strank, ki sta bili naši partnerici v tej vladi - Zares in LDS", je dejal predsednik SD. Kot je dejal, je rezultat, kot se stranki kaže po vzporednih volitvah, presegel njegova pričakovanja zlasti zato, ker je v začetku kampanje kazalo vprašanje, ali se bo stranka sploh uspela prebiti v parlament.

Gregor Virant, ki vodi Državljansko listo Gregorja Viranta, je dejal, da je rezultat, ki ga napovedujejo vzporedne volitve, za njihovo stranko dober. "Še posebej, če upoštevamo, da smo pred osmimi tedni šele začeli s projektom nove stranke," je dejal v prvem komentarju. Glede koalicije Virant pravi, da so odprti za vse, ki bodo sprejeli njihove pogoje. V medijskem središču je izpostavil, da si bodo prizadevali za davčno razbremenitev, debirokratizacijo, fleksibilizacijo trga dela, ureditev plačilne discipline in odpravo sodnih zaostankov. Zavzemali se bodo tudi za zniževanje javne porabe, "zato da bi uravnotežili proračun in da bi lahko začeli obvladovati javni dolg". So tudi proti temu, da bi se država z enako dinamiko kot v zadnjih letih zadolževala še naprej in za umik politike iz gospodarstva, vendar ne v podjetjih, ki poslujejo dobro, je še poudaril prvak stranke, ki je na slovenskem političnem prostoru nova in bo prvič vstopila v parlament.

Radovan Žerjav, predsednik SLS, je dejal, da je kljub objavi rezultatov vzporednih volitev treba še počakati. Glede morebitnega sodelovanja v koaliciji se še ni želel opredeljevati. "Če pa sedanji rezultati veljajo," Žerjav sicer verjame, da ne, "je pač tako". "SLS je dobila dober rezultat, mi se bomo pogajali, če bomo imeli priložnost, tudi za vstop v vlado, sicer bomo nadaljevali svojo pot v opoziciji," je še dodal Žerjav.

Preboj v parlament se obeta tudi stranki DeSUS. Karl Erjavec je dejal, da pričakuje povabilo v koalicijo. Janković bi sicer koalicijo oblikoval tudi brez Desusa, a če Janković želi močno koalicijo, potrebuje tudi Erjavčevo stranko. Erjavec sicer problem vidi v interventnem zakonu, ki ga Janković podpira, stranka DeSUS pa ne. Erjavec pravi, da koalicije ni moč oblikovati čez noč in da bodo potrebni dodatni pogovori.

Vnovičnega preboja stranke NSi v parlament pa je vesela Ljudmila Novak. "Vsi so napovedovali, da se še nobeni stranki ni uspelo vrniti, mi tega nismo verjeli, ker smo prepričani, da če človek trdo dela, če ima vizijo, če ima ljudi, ki so pripravljeni za to nekaj žrtvovati, potem je tudi to uresničljivo," je poudarila Novakova. O morebitnem sodelovanju v vladi je pojasnila, da je NSi želela v pomladno koalicijo. "Težko stopimo v koalicijo s strankami, ki ne delijo naših vrednot," je pojasnila.

Prva seja v predbožičnem času, vlada leta 2012 ...

Skladno s Poslovnikom DZ-ja bi za pripravo prve seje poskrbel dozdajšnji predsednik Ljubo Germič, predlog dnevnega reda pa bo vseboval imenovanje predsednika in podpredsednika mandatno-volilne komisije, potrditev mandatov poslancev in izvolitev predsednika državnega zbora. Prvo sejo državnega zbora bo do izvolitve novega predsednika vodil najstarejši poslanec.

 

 

Slovenija, Politika
Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc) Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc)

Hud cinizem

Predvidoma v prihodnjem tednu bo znano, kdaj bomo odločali o treh posvetovalnih referendumih, med katerimi bo tudi posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Moralni ...

Peter Jančič (photo: STA) Peter Jančič (photo: STA)

Natikanje nagobčnika drugače mislečim

Spletni portal tednika Družina poroča, da je raziskovalec spolne vzgoje v šoli ter diplomirani mikrobiolog Tim Prezelj tožil novinarja Roka Blažiča zaradi sklopa objavljenih prispevkov o teoriji ...

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba?

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...