Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Aldo Giordano (foto: nn)
Aldo Giordano

Luksemburg: Brez vere ni Evrope

Cerkev po svetu | 03.12.2011, 20:29

Svet Evrope je v Luksemburgu organiziral srečanje o vlogi medijev v pospeševanju medkulturnega dialoga, strpnosti in medsebojnega razumevanja ter svobodi medijskega izražanja glede na kulturno in versko raznolikost.

Udeleženci so ob koncu srečanja poudarili, da je treba podpreti program stabilnega dialoga med Svetom Evrope in predstavniki religij, verskih skupnosti in medijev. Brez pomoči s strani religij se namreč ne more graditi Evrope. Še posebej v vedno bolj kulturno raznolikem okolju, kjer so skupne vrednote v nevarnosti, da bodo pod vplivom relativizma postale prazne, brez vsebine in brez veljave, je bilo rečeno na srečanju.

Dogodka so se udeležili verski voditelji, predstavniki mednarodnih organizacij in strokovnjaki s področja medijev. Med drugim je bilo izpostavljeno, da je treba prisluhniti tistemu, kar imajo verske skupnosti na evropski celini povedati glede vzajemnega spoštovanja in plodnega sobivanja. Gre za področje, na katerem imajo verski predstavniki, predvsem krščanski, posebne izkušnje, ki so se gradile skozi desetletja ekumenskega sodelovanja med različnimi verami. Stalni opazovalec Svetega sedeža pri Svetu Evrope Aldo Giordano zatrjuje, da je opaziti novo pozornost in večje zavedanje o pomembni vlogi religij. Perspektiva je pravilna, saj na srečanju ne gre za to, da bi se medverski dialog nadomestilo s čim drugim, kot se to že dolgo dogaja na drugih mestih, trdi Giordano. Dodaja, da gre za to, da se prizna, da je religija odločilna za kulturno identiteto Evrope, ki je očitno krščanska. Ravno na podlagi te identitete, ki je po naravi usmerjena v odpiranje k drugemu, evropska celina išče prave poti, da bi pristopila k novim izzivom, pred katere je postavljena.

Svet Evrope je z organizacijo srečanja v Luksemburgu priznal pomembno vlogo, ki jo imajo tradicionalno novinarstvo in novi mediji pri pospeševanju tako strpnih drž na eni strani kot sovražnih na drugi do različnih verskih skupnosti. Treba pa je tudi poudariti, da objektivne in stalne razlike, ki obstajajo med verami, ne morejo biti vedno izgovor za nastanek sovražnih čustev, za katere je vzrok pogostokrat nekje drugje. Kot pravi generalni tajnik Sveta evropskih škofovskih konferenc Duarte Nuno Queiroz de Barros da Cunha, imajo religijo mnogo tega povedati pri oblikovanju večkulturne skupnosti. Da sodelujejo pri tej izgradnji so navsezadnje spodbujene tudi s strani medijev. A obenem bi bilo dobro, da mediji osvojijo več znanja in se bolje seznanijo z vsebinami, ko pripovedujejo o verskem življenju skupnosti. Stereotipi in senzacionalizem sta namreč zelo očitni nevarnosti. Vidna pa sta tudi veliko pomankanje profesionalne verodostojnosti in neznanje, ki sta največja sovražnika strpnosti. Ekstremizem žal ni nekaj novega v Evropi. Kot je dejal generalni sekretar Sveta Evrope Thorbjorn Jagland, v Evropi prihaja do polarizacije, tudi zaradi gospodarske krize. Priča smo uspehom strank, ki stavijo na diskriminacijo do romov, antisemitizem, sovražne drže do muslimanov. Po njegovem prepričanju se morajo muslimani in nemuslimani med sabo bolje spoznati. Treba je namreč priznati velik vpliv, ki ga je imel islam na evropsko kulturo, a obenem je treba priznati tudi pomembno vlogo krščanstva pri oblikovanju identitete Evrope.

Gre za skupne vrednote, in to ne tiste, ki so pod zgodovinskim in kulturnim vplivom, ampak tiste, ki imajo univerzalni karakter, v kolikor so neločljivi del človeške narave. Laurent Mazas iz Papeškega sveta za kulturo trdi, da so splošne človekove pravice dediščina, ki jo je Evropa prejela od krščanstva in ki nimajo ničesar skupnega s pravnimi spremembami. V trenutku, ko se določa skupni temelj sobivanja, katoličani izpostavljajo, da so univerzalne vrednote tiste, ki jih ima Evropa ravno kot del svoje identitete. Kot je bilo rečeno na srečanju v Luksemburgu, če hočemo zgraditi mostove, je prav, da se ne rušijo gore.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA) Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA)

Tokrat protestna vožnja in petje Svete noči

Inštitut 1. oktober in ljudska iniciativa Glas upokojencev danes ob 15.00 na Trgu republike pripravljata že 16. protestni shod. Na njem želita opozoriti na pereče probleme upokojencev in starejših ...

dr. Gabriel Kavčič (photo: STA) dr. Gabriel Kavčič (photo: STA)

S tem gremo v smer splošnega ukinjanja ugovora vesti

Farmacevti v lekarnah ne bodo mogli več uveljavljati ugovora vesti. Koalicijski poslanci so namreč podprli predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti. V SDS so sejo obstruirali, v NSi so bili ...

Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...