Blagoslov temeljnega kamna
Položen temeljni kamen osnovne šole Alojzija Šuštarja
Slovenija | 15.11.2011, 13:45
V Zavodu sv. Stanislava že tretje leto deluje tudi Osnovna šola Alojzija Šuštarja. Ko so 1. septembra 2008 prag prestopili prvi učenci, so bili v vodstvu prepričani, da je to zelo začasna rešitev. A se je izkazalo, da ni povsem tako. Stvari so se zapletle, a danes je vendarle napočil trenutek za položitev temeljnega kamna, 110 let po položitvi temeljnega kamna za celotne Škofove zavode.
Trenutek, ki so ga čakali mnogi, učitelji, učenci, tudi starši, je vendarle napočil. Direktor zavoda dr. Roman Globokar ga je označil za prelomnega in o preteklih prizadevanjih povedal: "Želja po katoliški osnovni šoli je tlela med starši že od osamosvojitve Slovenije dalje. Po imenovanju mojega predhodnika dr. Antona Jamnika za ljubljanskega pomožnega škofa pa so se na njegovo pobudo začele konkretne priprave za ustanovitev prve katoliške osnovne šole pri nas. Skupina strokovnjakov in staršev je skrbno pripravljala program šole, ki je bil poleti 2007 sprejet na Strokovnem svetu Republike Slovenije za splošno izobraževanje in jeseni istega leta je g. nadškof Alojz Uran podpisal odlok o ustanovitvi Osnovne šole Alojzija Šuštarja. 1. septembra 2008 je prag naše osnovne šole prestopilo prvih sto učencev."
Danes so blagoslovili in predali svojemu namenu tudi prostore nove kuhinje, poleg tega bodo v kratkem dokončani še kletni prostori, preko katerih bo osrednja stavba povezana z novo zgradbo osnovne šole. Dr. Globokar je izrazil upanje, da jim bo čimprej uspelo dokončati začeto delo in se ob tem zahvalil tudi vsem sodelujočim prij projektu, predvsem pa investitorju del – ljubljanski nadškofiji.
Dr. Anton Stres pa je v nagovoru ob blagoslovu spregovoril o pomenu temeljev. „Zanesemo se lahko, da bodo temelji te zgradbe trdni, hkrati pa se sprašujemo, kakšni morajo biti temelji celotnega podviga, ki ga v teh negotovih, vetrovnih in potresnih časih vsestranske krize začenjamo.“
Tudi šola, ki bo tukaj zrasla, bo temeljna, bo osnovna, se pravi tista, ki daje temelje ali osnovo celotni zgradbi znanja in vzgoje, védenja in vrednot mladih, ki se bodo tukaj šolali, je dodal nadškof Stres. Dodal je, da so trden temelj prave vrednote, kar hkratne solidne izobrazbe ne izključuje, ampak jo samo še bolj podpira. Svoj nagovor pa je sklenil z naslednjimi besedami.
„Živimo v časih z grozečimi oblaki in bližnjih velikih razjasnitev nam ne obetajo. Mi pa gremo kljub temu v velik podvig. Prihodnost je negotova in tega se zavedamo. Ljubljanska nadškofija si želi, da ne bi postala podobna tistemu evangeljskemu možu, ki je začel graditi stolp, pa ga ni mogel dokončati. V tej situaciji je naš temelj, naša osnova, zaupanje v Boga. Zgled takega zaupanja je ljubljanski škof A. B. Jeglič, ki je tudi gradil to veličastno stavbo z veliko mero drznosti in zaupanja. Naše zaupanje temelji na zavesti, da delamo nekaj dobrega in potrebnega, nekaj poštenega in koristnega, nekaj, kar je skladu z Božjo voljo. Zato računamo na razumevanje, podporo, sodelovanje in tudi potrpljenje vseh, ki nas ta gradnja zadeva, predvsem pa računamo na pomoč in varstvo Boga in zavetnika tega zavoda, sv. Stanislava.“
Popoldne se je praznovanje Zavoda sv. Stanislava nadaljevalo z mašo v cerkvi sv. Vida, ki jo je daroval nadškof Stres, in akademijo v zavodski dvorani.