Izraelski verski voditelji zagotovili prizadevanje za mir in svetost življenja
Cerkev po svetu | 10.11.2011, 21:39
Verski voditelji v Izraelu, ki so se v četrtek v Vatikanu sestali s svetim očetom, so po srečanju pripravili tudi skupno izjavo, v kateri zagotavljajo svojo zavzetost za mir in vzajemno spoštovanje med različnimi verskimi skupnosti, so poročali v slovenski oddaji Radia Vatikan.
„Mi, verski voditelji države Izrael,“ piše v izjavi, „slovesno izjavljamo, da verujemo v Stvarnika vesolja, ki vodi svet z dobroto in sočutjem ter nas kliče k skupnemu življenju v miru in dostojanstvu.“ Člani Sveta verskih skupnosti v Izraelu poudarjajo tudi svoje prizadevanje za svetost človeškega življenja in zavračanje nasilja, še posebej, ko se izvaja v imenu religije. Da bi se ohranila mir in spoštovanje med različnimi verskimi skupnostmi v Izraelu, verski voditelji izpostavljajo svojo dolžnost do vzgoje vernikov, da bi tako preprečili vsako žalitev čustev in vere drugih.
V skupni izjavi navajajo tudi dolžnost ohranjanja sakralnih krajev. Njihova edinstvenost in posebnost morata biti zaščiteni pred vsakim nasiljem in profanostjo. Odgovornost verskih voditeljev je, da poudarijo to načelo ter k njemu pozovejo tudi svoje skupnosti, da sveti kraji drugih verskih skupnosti ne bi bili poškodovani. Vernikom mora prav tako biti zagotovljen prost dostop do njihovih svetih krajev. „Naša verska dediščina nas uči,“ pišejo izraelski verski voditelji, „da sta mir in poštenost zapovedi Najvišjega. Kot verski voditelji imamo posebno dolžnost, da smo pozorni na jok najšibkejših med nami in da si skupaj prizadevamo za pravičnejšo in bolj pošteno družbo.“
Papež verskim voditeljem v Sveti deželi: Mir je odvisen od odnosa človeka do Boga
Papež Benedikt XVI. je v nagovoru članom Sveta verskih skupnosti v Izraelu dejal, da „dialog med različnimi religijami postaja vedno bolj pomemben za ustvarjanje ozračja medsebojnega razumevanja in spoštovanja, ki lahko vodi v prijateljstvo in trdno zaupanje.“ To še posebej velja za verske voditelje v Sveti deželi, ki se vsakodnevno soočajo s težavami skupnega življenja.
Papež je spomnil na svoje nedavno srečanje z verskimi voditelji v Assisiju, ko je nakazal dve vrsti nasilja v današnjem času. Na eni strani obstaja izraba nasilja v imenu religije, na drugi pa nasilje, ki je posledica zanikanja Boga, s čimer je pogosto zaznamovano življenje v sodobni družbi. „V teh razmerah,“ je dejal papež, „smo kot verski voditelji poklicani ponovno izpostaviti, da je odnos človeka do Boga, ki se živi na pravi način, moč za mir.“ To je po papeževih besedah resnica, ki mora postati vidna v vsakodnevnem skupnem življenju. Pri tem je Benedikt XVI. spodbudil h gojenju zaupanja in dialoga med verskimi voditelji in člani vseh verskih tradicij, ki so prisotne v Sveti deželi.
Papež je v nagovoru opozoril tudi na veliko odgovornost na področju vzgoje vernikov, da bi se med seboj globlje razumeli in postali odprti za sodelovanje z osebami drugih verskih tradicij. Žal je realnost tudi v Sveti deželi pogostokrat drugačna, je dejal papež in dodal, da so vsi poklicani k pospeševanju večje pravičnosti in dostojanstva, da bi tako obogatili svet in mu dali človeško dimenzijo. „Pravičnost je skupaj z resnico, ljubeznijo in svobodo temeljna zahteva za trajen in zanesljiv mir na svetu,“ je poudaril Benedikt XVI. „Koraki k spravi zahtevajo pogum in vizijo ter prav tako zaupanje, da nam bo Bog sam pokazal pot. Ciljev ne moremo doseči, če nam Bog za to ne da moči.“ Sveti oče je nadaljeval, da je med svojim obiskom Jeruzalema, maja 2009, v zapisani molitvi, ki jo je položil v zid objokovanja, Boga prosil za mir v Sveti deželi, ter dodal, da enako prosi Boga tudi danes.