Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Marta JerebičMarta Jerebič
Predsednica NSi Ljudmila Novak (foto: ARO)
Predsednica NSi Ljudmila Novak

Novak: Brez NSi ne bo pomladne vlade

Slovenija | 19.10.2011, 23:00

„Javni dolg leta 2008 je bil 22 odstotkov, sedaj se je podvojil in je 44 odstotkov BDP. Mislim, da to veliko pove o delovanju te vlade,“ je v pogovoru za Radio Ognjišče izpostavila predsednica NSi Ljudmila Novak. Poudarila je še, da nova vlada ne bo imela lahkega dela in da bo: „NSi sodelovala smo v desni, pomladni vladni koaliciji“ in še „brez NSi ne bo pomladne vlade.“

Najem stavbe za Nacionalni preiskovalni urad je tipičen primer delovanja Pahorjeve vlade

Dejala je, da je bila v času prejšnje vlade gospodarska rast nadpovprečna, medtem ko smo mi v času krize padli globo. Posebej je omenila afere, ki so zaznamovale vlado Boruta Pahorja. „Najem stavbe za Nacionalni preiskovalni urad je tipičen primer delovanja Pahorjeve vlade. Ta vlada ni delovala v dobrobit vseh Slovenk in Slovencev. Pogosto so se pojavljali osebni interesi in to ni privedlo do reševanja krize in do želenega uspeha. Neusklajeno delovanje vlade je tudi razlog za tako slabo stanje v Sloveniji,“ je prepričana Ljudmila Novak. Glede očitkov, ki so leteli na vlado o številnih kadrovskih menjavah, pa je dejala, da se ji zdi neprimerno za vsako ceno menjati ljudi. „Do določene mere je zagotovo upravičena, da nastavi svoje ljudi, ni pa primerno, da bi za vsako ceno zamenjali na ministrstvih strokovnjake, ki na svojem področju delajo strokovno in odgovorno. Kadrovsko akreditacijski svet, ki ga je ustanovila vlada, pa je podaljšek vlade in slepilo ter umivanje rok, češ da oni niso nikogar zamenjali.“

Pokazala se je vsa beda vladajoče elite

Predsednica NSi še trdi, da je vlada Boruta Pahorja ves čas dajala vtis, da se ukvarja sama s seboj: „oziroma, kako bi si razdelili državni plen. Pokazala se je tudi vsa beda vladajoče elite, torej razni lobiji in povezave, ki so dosegli marsikaj za vladajoče. Ko pa je nastal interes za isto stvar pri večnih strankah, takrat pa je to prišlo tudi v javnost. Na takšen način, ko vsak konj vleče na svojo stran, vlada ne more biti uspešna,“ meni Novakova, ki dodaja, da so prav „lastni interesi“ pripeljali do izstopa DeSUS-a in Zaresa iz koalicije. „Vladati pomeni, delati za skupne cilje, v skupnem interesu, predvsem pa v interesu državljanov, ne pa v lastnem interesu.“

Porabimo lahko le toliko, kot pridelamo

„Nova vlada bo morala najprej uravnotežiti proračun. Da bomo porabili toliko, kolikor zaslužimo,“ je povedala Novakova. Po njenih besedah se bo morala v prihodnje urediti tudi vse večja plačilna nedisciplina, ki sedaj uničuje podjetja. „Vemo, da obstajajo v Sloveniji veliki projekti, kjer podizvajalci niso bili plačani, tudi v primeru gradnje avtoceste v Pomurju, kjer Dars, ki je državo podjetje, ni poskrbel, da bi bili podizvajalci plačani.“ Prepričana je, da bo urejena plačilna disciplina pomenila varnost za delo podjetij. Med ukrepi nove vlade je omenila tudi racionalizacijo javne uprave in odpravo prevelike birokracije, ki po njenih besedah podjetjem pogosto onemogoča nemoteno poslovanje. V NSi so zaskrbljeni zaradi vse večjega zadolževanja Slovenije, če tega ne bomo omejili, „potem se nam utegne zgoditi enaka situacija kot v Grčiji. Verjamem, da se Slovenci zavedamo, da znamo delati, da želimo, da bi se stvari odvijale normalno in verjamem, da bomo sprejeli določene spremembe.“ Novakova še dodaja, da bo morala nova vlada dati večji poudarek zaposlovanju, kar bo pomenilo tudi manj socialnih pomoči. „Zanimivo je, da imamo v Sloveniji 75.000 delovnih dovoljenj z tujce, po drugi strani pa imamo približno 110.000 brezposelnih, tukaj je nekaj hudo narobe, da delavci od drugod prihajajo v Slovenijo, hkrati pa imamo v Sloveniji toliko brezposelnih. Na tem področju bo potrebno narediti red,“ je povedala. Dotaknila se je tudi razprave o družinskem zakoniku, ki mu v NSi nasprotujejo. „Upam, da bo Ustavno sodišče razsodilo, da je referendum zakonit in takrat bomo nadaljevali z zbiranjem podpisov za referendum.“

Nove obraze zahtevajo predvsem volivci na levici

Na vprašanje, ali bi Slovenijo iz krize res rešili novi obrazi, pa je odgovorila: „Nove obraze zahtevajo predvsem volivci na levici. Volivci dosedanjih vladnih strank, ki so upravičeno razočarani nad vladanjem levice, nad tem, kar se je dogajalo na slovenskem političnem prostoru.“ Glede „novih“ obrazov, ki so se pojavili v zadnjih dneh pa: „Obrazi, ki se sedaj pojavljajo, niso najbolj novi.“ Novakova je prepričana, da so v slovenskem političnem prostoru že stranke, ki so v preteklosti dokazale, da lahko Slovenijo vodijo po dobri poti in: „Zato sem prepričana, da imamo med starimi strankami kar nekaj izbire.“

Janković je star obraz v novi preobleki; Virant ima bolj liberalna stališča

Predsednica Nove Slovenije je komentirala tudi vstop ljubljanskega župana Zorana Jankovića in nekdanjega ministra Gregorja Viranta v politično tekmo. „Janković je star obraz v novi preobleki. Z njim želi levica natakniti politiki novo masko zato, da bi lahko nekateri iz ozadja vladali še naprej, pa tudi zato, da bi ta politik pokril stvari iz preteklosti,“ trdi Novakova, ki je pri tem spomnila na zelo veliko zadolženost Ljubljane. „Vemo, da je Ljubljana zelo zadolžena, ali potem potrebujemo nekoga, ki bo Slovenijo še bolj zadolžil?“ Glede Viranta pa je dejala, da za njihovo stranko ne predstavlja konkurence, saj ima bolj liberalna stališča. „Razumem, da se je izpraznila leva sredina, zato verjamemo, da bodo te stranke posegale predvsem po glasovih iz leve sredine,“ še meni Novakova, ki ne verjame v veliko podporo Jankoviću izven Ljubljane. Podporo ljubljanskemu županu s strani nekaterih vidnih osebnosti pa je ocenila kot „združevanje stare levice.“ „Tam so znani obrazi, ki so že sedaj delali bolj ali manj javno ali pa v ozadju. Janković je za njih zagotovilo, da bodo lahko isti ljudje delali iz ozadja ali pa da bo pokril tisto, kar so delali sedaj in da se stvari ne bi razčistile“

Delo krščanskega politika je služenje skupnosti

„Krščanski politik mora pri svojem delovanju izhajati iz desetih božjih zapovedi. Delovati mora tako, da dela za skupno dobro in ne za lastne koristi,“ pa je Novakova odgovorila na vprašanje, na čem temelji krščanska stranka. „Delo krščanskega politika je služenje skupnosti. V sedanji vladi smo večkrat ugotovili, da so pogosto delali obratno, zgolj na podlagi lastnih interesov,“ je povedala in dodala, da si kristjani, za katere se je po zadnjem popisov izreklo več kot 50 odstotkov vprašanih zaslužijo, da jih v parlamentu zastopa krščanska stranka. „Nova Slovenija je edina stranka, ki se opredeljuje kot krščanska ljudska stranka,“ poudarja Ljudmila Novak.

Dosedanja vlada je bila že dlje časa paralizirana

Novakova ocenjuje, da bi do predčasnih volitev moralo priti že prej. „Dosedanja vlada je bila že dlje časa paralizirana; izgubila je kar nekaj referendumov, podpora ji je zelo hitro padala, izpeljala ni nobenih bistvenih sprememb, ki bi obrnili kazalce na bolje, zato bi, če bi bila ta vlada odgovorna, sama sprevidela, da ne more več delovati in bi sama odstopila. Vendar se je to kar vleklo.“ Predsednica NSi upa, da afere iz preteklosti ne bodo glavna predvolilna tema: „Morali bi se pogovarjati o programih. Vidimo pa, da gre že sedaj v smer poudarjanja novih obrazov, novih list, da se stvari zamegljujejo in da programi ne bodo v ospredju. Menim, da se daje premalo teže temu, da morajo vse stranke dejansko predstaviti svoje programe, pokazati kako bodo Slovenijo izpeljale iz krize.“

NSi bo sodelovala smo v desni, pomladni vladni koaliciji

„Učinkovita koalicija je tista, ki je programsko sorodna, zato se Nova Slovenija vidi v desni koaliciji. Ta koalicija je bila v prejšnji vladi zelo uspešno. NSi se je odločila, da bo sodelovala smo v desni, pomladni vladni koaliciji,“ je na vprašanje, s kom po volitvah v vlado, če se vrnejo v parlament, dejala Novakova. Ocenila je, da je vlada Janeza Janše, ki so jo sestavljale stranke SDS, SLS, NSi in DeSUS, delala dobro, le da je „DeSUS je pogosto izsiljevala, zato se je morala vsa koalicija do neke mere tudi njemu prilagajati. NSi je želela biti konstruktivna in smo pogosto delali tako, kot je bilo dobro za vse in nismo delali za lastne interese. Zaradi tega smo bili tudi kaznovani, ker smo izpadli iz državnega zbora, DeSUS pa je bil nagrajen.“

Brez NSi ne bo pomladne vlade

Prvakinja NSi je zanikala trditve, da bo vlado sestavlja stranka, ki je zmagala na volitvah. „Ni bistveno, katera stranka zmaga, ampak katera opcija bo dobila večino za sestavo vlade. Bistveno je, kdo bo lahko sestavil vladno koalicijo. Leta 1990 ni zmagala SKD, ampak koalicija DEMOS in potem je znotraj koalicije največja stranka sestavila vlado. Zato se moramo vsi, ki si želimo pomladno vladno koalicijo, zavedati, da je tudi rezultat NSi ključen za sestavo pomladne vlade. Brez NSi ne bo pomladne vlade.“ Na vprašanje, kakšno je sodelovanje z evropskim poslancem Lojzetom Peterletom, ki je v minulih tednih ustanovil svoje društvo Fokus 2031 je Novakova odgovorila: „Prišlo je do nekaj nesporazumov z našim evropskim poslancem Lojzetom Peterletom pred lanskim volilnim kongresom, sedaj smo te svari z gospodom Peterletom razčistili.“ Povedala je še, da so Peterletu ponudili možnost, da se poteguje za mandat poslanca v državnem zboru, kar je zaradi tega, ker bi mu prenehal mandat evropskega poslanca, s tem pa bi moral prekiniti tudi mnoge projekte, ki so v teku, zavrnil, je pa stranki ponudil pomoč v času kampanje.

Prisluhnite pogovoru.

Slovenija, Politika
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.