Jože BartoljJože Bartolj
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Nova politična razmerja?

Slovenija | 12.10.2011, 03:29

Zoran Janković je ime, ki zadnje dni najpogosteje kroži v medijih. Vendar je pričakovanje napovedi njegovega vstopa v volilno tekmo nekoliko zasenčila izjava predsednika Zbora za republiko Gregorja Viranta, da razmišlja o vložitvi kandidatne liste.

Najprej se ustavimo pri Jankoviću, ki je naznanil pravzaprav pričakovano novico, o kateri se je ugibalo že nekaj časa: da bo bo dejavno sodeloval na predčasnih volitvah. Cincal je precej dolgo in si vmes nabral veliko medijske pozornosti. Za komentar smo vprašali zgodovinarja dr. Staneta Grando. "Lahko se pohvali z nekaterimi stvarmi v Ljubljani, vendar imajo te tudi svojo drugo plat, so lahko vprašljive. Predvsem pa ni človek demokrat,“ je menil v kratkem pogovoru za naš radio.

Kot vemo, je Jankovića k udeležbi na volitvah pozvalo 26 prepoznavnih Slovencev. Večina je ostanka starega režima, na primer Milan Kučan, ki med Jankovićevimi prednostmi omenja sposobnost in neobremenjenost s strankarskimi opredelitvami. "V politiki so dovoljene večje in tudi manjše laži," je dejal Granda, ki ga je presenetilo, da je med Jankovićevimi podporniki France Bučar. "Njega in tudi nekdanjega rektorja Jožeta Mencingerja tam ne bi pričakoval. To je svojevrstno presenečenje in tudi razočaranje."

Janković svojih namer ni povsem jasno razkril

Janković pravi, da obstajata glede njegovega sodelovanja na volitvah dve možnosti: ena je ta, da za zdaj ostaja župan in ne kandidira za poslanca ter se javi za mandatarja, če dobi lista večino, druga je ta, da kandidira za poslanca kot prvi na listi in prevzame tveganje, da izgubi župansko mesto, ne da bi postal mandatar. Kot poudarja, je že odločen, a lahko to sporoči do devetega novembra.

V SDS-u pripravljeni na soočanje programa s komerkoli

Da se nekaterim zelo uglednim ljudem ne bi bilo treba tako ponižati, je podporo skupine prepoznavnih posameznikov iz slovenskega javnega življenja Jankovićevemu vstopu v volilno tekmo komentiral predsednik SDS-a Janez Janša. Po njegovih besedah se nekateri ne zavedajo težkega položaja, v katerem je Slovenija. Kot je dejal, se pred bližajočimi parlamentarnimi volitvami žal velikanska energija usmerja predvsem v to, kako preprečiti, da bi bili ogroženi nekateri privilegiji. Po Janševih besedah dogajanje na tranzicijski levici spominja na vrenje pred volitvami leta 2004, katerega rezultat je bila ustanovitev Foruma 21. Ali se je pripravljen soočiti z Jankovićem kot potencialno največjim tekmecem za volilno zmago? Janša odgovarja, da je SDS pripravljena soočiti svoj volilni program s komerkoli. Po Janševih besedah so v njegovi stranki pripravljeni priznati dobre rešitve v kateremkoli programu.

Je v ozadju Virantove napovedi spor z največjo opozicijsko stranko?

Medtem ko je bila odločitev Jankovića za vstop v volilno tekmo pravzaprav pričakovana, je udarila novica, da bo za volitve poskušal svojo kandidatno listo poskušal oblikovati Virant. Medtem ko se v javnosti pojavljajo ugibanja, da gre za navidezen spor, ki je dogovorjen, v SDS-u ocenjujejo, da je ravnanje Viranta, ki je ob uporabi znanja in infrastrukture največje opozicijske stranke zahrbtno snoval svojo listo, nedostojno. Napoved njegove liste praktično skupaj z napovedjo kandidature Jankovića po mnenju SDS-a vzbuja dodaten slab občutek. "Medtem ko je sprevod čudne mešanice znanih oseb, borcev za privilegije in proračunskih stroškov na ljubljanskem Magistratu navrgel že pričakovano, pa najava nove stranke oziroma liste Viranta ne sodi v to kategorijo," so zapisali. Virantu po navedbah SDS-a ne bi bilo mogoče očitati ničesar, če bi stranko, v kateri je njen občinski svetnik in član vlade v senci, o svoji nameri korektno obvestil, odstopil s svojih funkcij in nato začel s svojim projektom. Ob tem v SDS-u opozarjajo, da Virant razpolaga tako z oceno stanja kot tudi s programom SDS-a ter temelji volilne strategije. V stranki še obžalujejo Virantovo ravnanje in sporočajo, "da Slovenije iz gospodarske, socialne in moralne krize ne morejo popeljati zahrbtna dejanja, pa če so ta zavita v še tako blestečo retoriko ali videz nadstrankarstva. SDS bo kljub takšnim udarcem pod pas in poskusom odvračanja pozornosti od ključnih razvojnih problemov države neomajno vztrajala na začrtani poti ter s ponudbo konkretnih in pravičnih rešitev ter odkritim združevalnim pristopom delovala za dobro Slovenije."

Predsednik Zbora za republiko meni, da bo Slovenija v prihajajočem obdobju potrebovala znanje in sodelovanje. "Slovenska barka pluje proti ledeni gori in z modrimi in strokovnimi odločitvami jo bo treba usmeriti v varne vode," je pojasnil v spletni klepetalnici MMC RTV Slovenija. Komentiral je tudi ugibanja odnosih s predsednikom SDS-a Janezom Janšo in zapisal, da je z njim dolgo dobro sodeloval, a da ni bil član stranke in v določenih stvareh razmišlja drugače.

Odzivi strank …

V Novi Sloveniji Jankovićevo napoved razumejo kot veliko nevarnost za demokracijo v Sloveniji. Kot dodajajo, Janković v naš prostor dejansko prinaša paradigmo, ki je veljala v nekdanji Jugoslaviji. Poudarjajo tudi, da vstop ljubljanskega župana v predvolilno tekmo pomeni odpiranje kulturnega boja in posledično odmik od realnih problemov, s katerimi se soočamo. "Dejstvo je, da so tej isti politični botri, ki danes podpirajo Zorana Jankovića, pred tremi leti složno podprli levi trojček in Boruta Pahorja. Si mar Slovenci zaslužimo še naprej takšnega obdobja? Prepričani smo, da je rešitev za Slovenijo močna slovenska pomlad, ki je že večkrat v prelomnih trenutkih slovenske zgodovine dokazala, da to zna in zmore, ko je enotna," piše na njihovi spletni strani. Kako so se odzvali na Virantovo napoved? Predsednica N.Si-ja Ljudmila Novak pravi, da so volivci levosredinskega pola najbolj razočarani nad strankami, ki so jih pred tremi leti izvolili in so bile v vladi. "Zdaj iščejo in zahtevajo nove obraze. To želi verjetno izkoristiti lista Gregorja Viranta, ki nagovarja ljudi z bolj liberalnimi potezami in t.i. novimi obrazi v politiki. Ker pa je Virant tudi predsednik Zbora za republiko, vnaša zmedo tudi na desnici," še meni. V N.Si-ju zato upajo, da ne gre za prelisičenje desnosredinskih volivcev.

Predsednik SLS-a Radovan Žerjav obžaluje, da Janković in Virant še nimata programov za nastop na predčasnih državnozborskih volitvah, da bi se že danes lahko pogovarjali o ključnih problemih in temah, ki tarejo Slovenijo. Da se bo resnost obeh omenjenih tekmecev v volilni kampanji pokazala, ko bosta na mizah programa njunih list, meni tudi vodje poslanske skupine SD-ja Dušan Kumer. Prvak SNS-a Zmago Jelinčič je prepričan, da je prav, da se politični prostor razprši in se izkaže, kdo bo prišel v parlament in kdo ne. Prvi mož DeSUS-a Karl Erjavec medtem ocenjuje, da bo Janković predvsem do konca pokopal LDS in Zares, o Virantovi kandidaturi je dejal, da gre za "pasjo bombico". V LDS-u pozdravljajo široko izbiro na volitvah, kot dodajajo, je za volivce vedno "dobra in dobrodošla". Da se je v slovenski politiki razprl nov prostor, pa poudarja predsednik Zaresa Gregor Golobič.

Slovenija, Politika
Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA) Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA)

Tokrat protestna vožnja in petje Svete noči

Inštitut 1. oktober in ljudska iniciativa Glas upokojencev danes ob 15.00 na Trgu republike pripravljata že 16. protestni shod. Na njem želita opozoriti na pereče probleme upokojencev in starejših ...

dr. Gabriel Kavčič (photo: STA) dr. Gabriel Kavčič (photo: STA)

S tem gremo v smer splošnega ukinjanja ugovora vesti

Farmacevti v lekarnah ne bodo mogli več uveljavljati ugovora vesti. Koalicijski poslanci so namreč podprli predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti. V SDS so sejo obstruirali, v NSi so bili ...

Jože Bartolj (photo: ARO) Jože Bartolj (photo: ARO)

Obračun z letom, ki odhaja

V tem zapisu bi rad pogledal nazaj na leto, ki je za nami. Bilo je leto bolečine, ki bi ga mnogi radi čimprej pozabili. Spet so se od nas poslovili nekateri ljudje, ki smo jih imeli radi, ki smo ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...