Jerovšek in Granda o odpravi imena Titova cesta
| 05.10.2011, 13:36
Odločitev ustavnih sodnikov je jasna: v slovenski prestolnici so prepovedali poimenovanje ceste po Josipu Brozu Titu. Marsikoga je presenetila, med drugim zgodovinarja dr. Staneta Grando, ki smo ga poklicali za kratek komentar. Pogovarjali smo se tudi z nekdanjim ustavnim sodnikom dr. Tonetom Jerovškom, ki nam je pojasnil, kaj odločitev pomeni za ostale trge, ulice in ceste v Sloveniji, ki so poimenovane po predstavnikih totalitarnih režimov.
Najprej spomnimo, da je bila odločitev ustavnih sodnikov, da v Ljubljani odpravijo ime Titova cesta, soglasna. Jerovšek nam je zaupal, da v kritičnih zadevah to ni pogosto. "Soglasna odločitev v tem primeru pomeni, da je vrednostna sodba vseh ustavnih sodnikov enotna, da nedemokratičnega režima danes ni mogoče oglaševati prek poimenovanj, ki žalijo dostojanstvo ljudi, ki so bili prizadeti, ter vseh, ki se z zločinskim režimom niso strinjali," je dodal.
Granda: Ustavno sodišče ravnalo evropsko
Granda tega ni pričakoval, predvsem glede na sestavo ustavnega sodišča. V pogovoru za naš radio je dodal, da je novica izjemna, a kakšnih posebnih razlogov za veselje po njegovem ni. "Žalostno je, da je slovenska družba potrebovala 20 let, da je prišla do tega, kar je uradno znano že več desetletij. To bi se moralo zgoditi že prej." Poudaril je še, da je ustavno sodišče s tem sledilo evropskim normam, nikakor pa se ne strinja s pomisleki, da se je postavilo v vlogo zgodovinarja. "Zgodovinarji so svoje že povedali. Nekateri bi to radi mešali. A vendar gre tu za moralno-politična stališča, za pravna stališča, ne pa zgodovinska," je povedal.
Jerovšek: Revolucionarje bo vrednotila zgodovina
Kot je pojasnil Jerovšek, se ustavno sodišče ni spustilo v presojo že obstoječih poimenovanj po različnih revolucionarjih, ki simbolizirajo pretekli nedemokratični režim. "Zgodila so se v preteklosti in so del zgodovine," je dejal. Kako se bodo odzvale občine, je po njegovem odvisno od njih samih, a "odločba ni podlaga za to, da bi morale občine zamenjati poimenovanja po revolucionarjih. Imajo pa ljudje zdaj možnost, da spoznajo, kdo so bili, vrednotila pa jih bo zgodovina. Pretekla jih je hvalila kot vele može, novejša jih bo oziroma jih je že okarakterizirala kot zločince."
Gre za korak k spravi?
Ali je mnenje ustavnih sodnikov, da novo poimenovanje po komunističnemu voditelju žali človeško dostojanstvo, korak k novim ideološkim napetostim ali spravi? Granda pravi, da pri nas večje delitve skoraj ne more več biti. Po njegovem se bo enkrat tudi treba sprijazniti z resnico. "Ključen problem je, da nekateri Slovenijo gledajo izolirano od sveta. Temu bo treba narediti konec." Prepričan je tudi, da nekaj napetosti še bo, dolgoročno pa bo po njegovem ta odločitev ustavnih sodnikov gotovo pripomogla k spravi.