Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Marta JerebičMarta Jerebič
Molitveno bdenje (foto: ARO)
Molitveno bdenje

FOTO: V Sarajevu danes slovesnost beatifikacije Drinskih mučenk

Cerkev na Slovenskem | 24.09.2011, 01:48

Pri sveti maši, ki se bo v olimpijski dvorani Zetra v prestolnici Bosne in Hercegovine začela ob 11. uri, bodo za blažene razglašene Drinske mučenke. Čast oltarja bo doseglo pet redovnic Hčera Božje ljubezni, ki so konec leta 1941 pretrpele mučeniško smrt. To so: s. Jula Ivanišević iz Hrvaške, s. Bernadeta Banja, po rodu Madžarka, s. Berchmana Leidenix iz Avstrije ter Slovenki, s. Krizina Bojanc in s. Antonija Fabjan.

V Sarajevu so v dan beatifikacije Drinskih mučenk vstopili z molitvijo in pesmijo. Sestre družbe Hčera Božje ljubezni so v cerkvi Kraljice rožnega venca pripravile bdenje, ki ga je med drugim popestrila igra o življenju in delu Drinskih mučenk. V njej so nastopili mladi prostovoljci.

Danes v dvorani Zetra, ki za en dan postaja največje svetišče sarajevske nadškofije, pričakujejo 20 tisoč vernikov, med njimi naj bi bilo tudi več kot 700 Slovencev. Program se začenja že ob 9.45. Sveta maša, med katero bo prefekt vatikanske kongregacije za zadeve svetnikov, kardinal Angelo Amato, Drinske mučenke razglasil za blažene, bo sledila ob 11. uri. Kardinalu Amatu se bodo ob oltarju pridružili sarajevski in zagrebški kardinal Vinko Puljić in Josip Bozanić ter 31 nadškofov in škofov iz Bosne in Hercegovine, Hrvaške, Madžarske, Črne Gore, Albanije ter Makedonije. Slovenijo bosta zastopala novomeški in celjski škof, Andrej Glavan in Stanislav Lipovšek.

Takoj ko bodo Drinske mučenke razglašene za blažene, bodo v dvorani Zetra odkrili njihovo sliko. Gre za delo akademskega slikarja in kiparja Anta Mamuša iz osrednje Bosne. Slika bo pozneje vgrajena v enega od stranskih oltarjev že omenjene cerkve Kraljice rožnega venca v središču Sarajeva. Tam bo jutri ob 9h tudi zahvalna maša za beatifikacijo Drinskih mučenk. Pri nas bo zahvalna sveta maša 22. oktobra v Žužemberku.

Molitveno bdenje povezalo narode

Cerkev Kraljice rožnega venca je sinoči združila več kot 400 vernikov Avstrije, Hrvaške, Madžarske, Slovenije ter Bosne in Hercegovine, pridružili so se jim številni drugi.

Začelo se je z že omenjenimi kratkimi igranimi prizori brez besed, v katerih so mladi sarajevske nadškofije prikazali delovanje Drinskih mučenk v Bosni in Hercegovini ter njihovo smrt. Sledila je molitev častitljivega dela rožnega venca, vsaka desetka je bila zahvala za življenje in beatifikacijo ene od sester. Molili so predstavniki štirih držav, iz katerih prihajajo nove blažene, med molilci iz Slovenije je bila pranečakinja sestre Antonije Fabjan, Štefanija Praznik. »Dočakala sem doživetje, ki se ga ne da ubesediti, ampak le občutiti,« je povedala za naš radio. Po vsaki desetki so molilci v palmo, simbol mučeništva, ki je bila postavljena pred oltarjem, prinašali domačo zemljo. Z vodo iz Drine, ki simbolizira državo, kjer so sestre Berchmana, Jula, Bernadeta, Krizina in Antonija živele in umrle, je palmo zalil duhovnik Anto Baković, ki je bil kot 11-letni deček priča krvavim dogodkom v kraju Goražde.

Molitveno bdenje
Molitveno bdenje © ARO
Romarji so imeli že sinoči priložnost na glas izreči molitve na posebno priprošnjo Drinskih mučenk, predvsem mladi pa so lahko prisluhnili, s kakšnimi težavami so se soočale nove blažene v v rosnih letih ter v čem so lahko navdih in vzor.

Zbrani v cerkvi Kraljice rožnega venca smo doživeli večer, poln simbolike, kljub različnosti je bilo čutiti enotnost in povezanost med narodi. Verjetno smo se vsi strinjali, da so nam lahko Drinske mučenke zgled v tem, kako sprejeti in nositi svoj križ, križ, ki ni kazen, ampak pot v odrešenje.

Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.