Nadškofa Anton Stres in Marjan Turnšek
Drinske mučenke zgled zvestobe, žive vere in čistosti
Slovenija | 22.09.2011, 00:30
Zadnja septembrska sobota bo tudi za Cerkev na Sloveniji pomemben dan. V Sarajevu bo namreč za blažene razglašenih pet Drinskih mučenk sester Hčera Božje ljubezni, med katerimi sta tudi naši rojakinji sestra Krizina Bojanc in sestra Antonija Fabjan. O pomenu tega dogodka smo vprašali ljubljanskega in mariborskega nadškofa, Antona Stresa in Marjana Turnška.
Nadškof Stres je spomnil, da se bosta blaženima Antonu Martinu Slomšku in Alojziju Grozdetu pridružili dve Slovenki, ženski, redovnici. "Imeli bomo torej svetniške osebnosti, ki so predstavniki obeh spolov," je dejal. Ob tem je posebej spomnil na zgled zvestobe do konca. "Človek, tudi kristjan, ne more ostati brez zvestobe," je prepričan nadškof Stres, ki hkrati ocenjuje, da "živimo v času, ko zvestoba ni cenjena". Pri Drinskih mučenkah pa je bila po njegovih besedah zvestoba takšna, ki se tudi pred smrtjo ni ustavila. "Vsak mučenec je človek zvestobe. In takšna zvestoba je izrednega pomena tudi za nas, ki želimo ostati kristjani, pri tej naši novi evangelizaciji."
Da je mučeništvo vedno zgovorno, meni nadškof Turnšek in poudarja, da gre pravzaprav za pričevanje žive vere. ko gre za Drinske mučenke, dodaten naboj vidi v tem, da so bile redovnice. "Tudi danes je lahko klic v redovništvo živ," je dejal. Obenem je omenil pomen pričevanja za čisto življenje. "Pri njih je bila odločitev za mučeništvo povezana z odločitvijo za čistost v življenju." Nadškof Turnšek je prepričan, da je to v našem času, v tem trenutku zelo pomembno, saj je "čistost življenja v javnem mnenju nekako izgubila svojo vrednost. A prepričan sem, da je po krščanskem pojmovanju za polno človekovo življenje pomembno tudi življenje v čistosti."