30. Festival v Stični je privabil več kot 8000 mladih
VIDEO: Mladi v jubilejni Stični 2011: "Energijo nam daje Bog!"
Slovenija | 17.09.2011, 22:18
Več kot 8000 mladih se je zbralo na 30. mladinskem festivalu v Stični. Z mladimi so se na Dolenjskem srečali apostolski nuncij v Sloveniji Juliusz Janusz, vrhovni predstojnik selezijancev Pascuel Chavez iz Mehike, ljubljanski nadškof metropolit in predsednik Slovenske škofovske konference Anton Stres in ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik.
Srečanja v Stični se je poleg stiškega opata Janeza Novaka, mariborskega nadškofa Marjana Turnška, murskosoboškega in novomeškega škofa Petra Štumpfa in Andreja Glavana ter koprskega pomožnega škofa dr. Jurija Bizjaka, udeležilo tudi več kot sto duhovnikov. Mlade je pozdravil tudi upokojeni ljubljanski nadškof Alojz Uran.
Chavez je mlade spomnil, da je današnji dogodek izraz njihove zavzetosti za iskanje smisla življenja in izvira veselja. Poudaril je, da Bog ni grožnja sreči, ampak prav nasprotno. „Najvišjo potrditev za to nam je dal s podaritvijo svojega Sina, da bi po veri vanj imeli večno življenje, in še bolj konkretno: On vas ljubi, zre vas z očesom naklonjenosti, bogati vas z mnogimi talenti ter darovi narave in milosti, z veliko energije, sanjami, pričakovanjem in upanjem.“
Vse to lahko mladi po Chavezovih besedah razvijejo in tako dajo pomen svojemu bivanju. Spoznati morajo, da je življenje poklic, poslanstvo, sen, ki ga je treba uresničiti. „Vaša leta so veliko bogastvo predvsem za vas same, pa tudi za Cerkev in svet,“ je dejal Chavez in mlade pozval, naj jih ne zapravijo. „To ni le obdobje življenja, v katerem odkrivate prejete darove in sposobnosti, ki jih imate. To je tudi obdobje odgovornosti. Pozvani ste, da ustvarite velike reči. Zato ne smete biti zadovoljni s tem, da ste navadni porabniki proizvodov in občutkov ter izkušenj ali da ste le gledalci tega sveta v globokem in pospešenem toku preoblikovanja.“
Opozoril je tudi, da kdor je poklican k pomembnim nalogam, ne prejme vedno očitnih znakov, saj Bog običajno deluje po drugotnih vzrokih, po osebah, dogodkih, naključnih srečanjih. „Pomembno je znati v drugotnih vzrokih razbrati Božjo voljo in ji ponižno, a tudi srčno slediti.“
Chavez se zaveda številnih in tudi velikih problemov, s katerimi se danes srečujejo mladi. Po njegovem izhajajo iz pomanjkanja priložnosti za vzgojo in delo ter primanjkljaja referenčnih točk, idealov in pričakovanj za prihodnost. A kljub vsem oviram jih je prosil: "Ne prepustite se malodušju, ne odrecite se svojim sanjam. Ravno nasprotno: v svojem srcu gojite veliko željo po bratstvu, pravičnosti, svobodi in miru. Prihodnost je v rokah tistih, ki znajo iskati in najti močne razloge za življenje in upanje. Prihodnost je v vaših rokah, s pogojem, da ste »ukoreninjeni in sezidani v njem ter utrjeni v veri« (Kol 2,7). V Kristusu boste našli luč in moč, da se boste z zaupanjem in pogumom soočili z izzivi življenja. Zaupam vas Mariji. Ona, mlada žena, ki je znala živeti v poslušanju (Božje) besede in jo sprejeti z razumom, srcem in v svojem naročju, naj vas uči poslušati Boga in sprejeti njegovo voljo kot načrt za življenje, da bi postali tako kot ona verni sodelavci, verodostojni in učinkoviti v njegovem načrtu odrešenja."
Vodja organizacije ekipe Gregor Kunej je ob sklepu za naš radio povedal, da je izredno vesel, da so mladi ponovno napolnili Stično in da je prišlo tudi veliko mladih družin. „To je veliko upanje za prihodnost Cerkve na Slovenskem in za izzive, ki so pred njo. Tako velika udeležba in tako veliko veselje nam daje optimizem za delo za naprej.“ Srečanje v Stični se je po sveti maši nadaljevalo z zabavo Stična banda, ki so mlade navdušili.
Kaj vse se je dogajalo?
Srednješolci so se na začetku festivala udeležili programa mladostne vere, študenti pa so se udeležili programa za študente in mlade v poklicu. Koordinator stične mladih Marko Kržišnik: „Letos smo prvič nekoliko bolj jasno zamejili program tako za mlade, dijake in na drugi strani za študente. Razlika je v tem, da se je ob pol desetih začel na glavnem odru festival mladostne vere, ki je bil namenjen predvsem dijakom in srednješolcem. Medtem, ko se je na vrtu samostanskem začel program za študente in mlade v poklicih. In sicer najprej kavarna in omizja z vsebino. Kjer se mladi srečajo spijejo kavo in tako. Nato je mlade nagovoril škof Anton Jamnik, sledilo pa je slavljenje s skupino Odmev. Nekoliko pozneje so mladi začeli z delavnicami za vse s tem, da so bile štiri prilagojene za študente in mlade v poklicu.“
Nadškof Stres: Mladi so še posebej prizadeti s splošnim družbenim stanjem
Ob dogajanju v Stični so o mladih v Cerkvi in prostovoljstvu spregovorili tudi ljubljanski nadškof metropolit in predsednik SŠK Anton Stres, odgovorni za organizacijo projekta Stična mladih Gregor Kunej in naj Prostovoljec leta 2010 Benjamin Tomažič.
Ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres je povedal: „Letošnja jubilejna stična poteka v začetku novega pastoralnega leta posvečenega pravičnosti v ljubezni, se pravi družbeni pravičnosti. Lansko pastoralno leto v katoliški Cerkvi je bilo posvečeno solidarnosti in dobrodelnosti, se pravi naši odgovornosti za bližnjega v stiski. Letos pa svoj pogled in svojo zavest odgovornosti širimo na celotno družbo in na ureditev, ki je lahko bolj ali manj pravična in bolj ali manj v korist ljudem. S tem želimo okrepiti našo moralno zavest odgovornosti za družbene razmere v katerih živimo in ki zelo močno, včasih tudi odločilno vplivajo na naše življenje, na naše možnosti in s tem tudi na našo srečo. Mladi so še posebej prizadeti s splošnim družbenim stanjem in so zato tudi zelo zainteresirani za to stanje ali pa bi vsaj morali biti. Na začetku svoje življenjske poti so tudi zelo ranljivi. Družba jim nudi ali pa jim ne nudi možnosti za osebni napredek in s tem tudi za srečo. Predvsem ta občutek možnosti, da sem svoje sreče kovač. Če bi prevladal občutek, da te možnosti nimajo bi bilo to zanje še bolj boleče in posledice bi lahko bile izjemno hude. Prav tako bi bil hud občutek nemoči, če bi dobili vtis, da ne morejo ničesar v družbi spremeniti ali pa, da odrasli, posebno tisti, ki so odgovorni za to stanje v družbi na njihove težave pozabljajo, da jih ne skrbijo ali, da so prepuščeni samemu sebi. Ali pa da ne vedo v katero smer bi bilo potrebno razvijati se oziroma truditi, katere vrednote uveljavljati. Ob sedanji krizi in kritičnem pogledu tudi na pretekla ravnanja pri nas in po svetu, ki so do tega kritičnega stanja pripeljala je potrebno mladim pomagati do pravih spoznanj in tudi do odkritja božjih vrednot, kakor so bile v preteklosti in, ki so se zrušile. Mladi imajo interes, pa tudi voljo, da kaj spremenijo v družbi, kajti od tega je odvisna njihova prihodnost. To voljo, pa zaupanje in spoznanje želimo okrepiti, da ne bi postali malodušni, kar je lahko zanje posebno usodno. In tudi to letošnje srečanje in to navdušujoče ozračje, ki je značilno za stično je pomemben prispevek v korak v smeri prvih družbenih vrednot za katere nam še posebej gre.“
Gregor Kunej je povedal, da projekt Stična mladih ni samo doprinos za mlade, ki obiščejo festival ampak tudi za tiste prostovoljce, ki projekt pripravljajo. „Projekt Stična mladih ni enodnevni dogodek, ampak je to proces, ki vključuje več kot 300 prostovoljcev in sam projekt temelji prav na tej dimenziji prostovoljnega vključevanja, kjer pa kot organizator Skupnost katoliške mladine želimo dati ne samo ta izkoriščevalski vidik, ampak želimo vsem mladim, ki so v procesu nudit oporo, možnost za razvoj za potenciale. Da bi ne samo v okviru festivala, ki ga pripravljamo, ampak tudi širše lahko iz sebe naredili odgovorno zdravo osebnost in tako bili tudi zdrav temelj v družbi v kateri živimo.“
Sodelovanje pri maši na temo iskanja in utrjevanja vere mladih so pripravile skupine mladih iz župnij Ljubljana-Vič, Slivnica pri Mariboru, Šentjernej, Tolmin in Celje – Sveti Duh.
Naj prostovoljec leta 2010 Benjamin Tomažič pa je prepričan, da „je Stična zagotovo primer dobre prakse kar se tiče prostovoljstva in kar se tiče aktivnosti mladih. Poleg tega pa je veliko tudi drugih organizacij, kot so skavti oziroma animatorji in vključujejo veliko število mladih, ki ustvarjajo program. Na splošno pa se zdi da v družbi tudi z zakonom o prostovoljstvu dobiva prostovoljstvo neko formalno veljavo. Ampak po drugi strani se pojavlja nevarnost zaradi omejene kreativnosti oziroma nevarnost, da s tem ko se formalizira vse oblike prostovoljstva, da se po tem omeji možnosti mladih. Ker mislim, da možnosti gredo vedno v širino in mislim, da se ne ustavijo.“
Animatorji so pripravili uvodni animacijski program na osredjem prireditvenem prostoru s številnimi vsebinskimi spodbudami in glasbo, ki je uvedla tudi v osrednje sporočilo navzočim na poti vere: Ne bi me iskal, če me ne bi že našel. Dopoldanski program je prinesel povabilo v nadaljevalne dele dogajanja in predstavo Verujem, da si!, ki so jo animatorji v celoti zaigrali na glavnem odru v sklopu priprave na mašo.
Škof Jamnik mladim o iskanju vere
Letos je zelo dobro poskrbljeno tudi za študente in mlade v poklicih. V dopoldanskem času je za študente in mlade v poklicih pod velikim šotorom na samostanskem travniku potekal program kavarna in omizje z vsebino. Sledilo je slavljenje s skupino Odsev in nagovor ljubljanskega pomožnega škofa msgr. dr. Antona Jamnika. Ta je da nas čas, v katerem živimo, zaradi naraščajočega občutka nesmisla življenja in obupovanja posebej vabi in sili, da vso širino in vrednost upanja, ki ga vsebuje naša vera, znova odkrijemo in iz njega globlje zaživimo. "Človekovo upanje je po eni strani usmerjeno v konkretno stvarnost, dogodke, ljudi, toda ob tem je temeljnega pomena upanje, kot stanje duha, ki ni vezano na to, da bi nekdo nekaj imel ali dosegel, ampak preprosto, da je, da biva iz čiste zastonjskosti in darežljivosti ter uresničuje svoje poslanstvo. Na področju religioznih in etičnih iskanj se odpirajo mnoga znamenja upanja, ki razodevajo človekovo hrepenenje po polnosti bivanja. Naše poslanstvo je zato še toliko bolj pomembno in odgovorno. Poslani smo, da odkrivamo obdarjenost in popolno darežljivost bivanja; odkrivali naj bi tisti biser, ki je skrit v vsakem človeku in je po besedah Dostojevskega odsev večne Lepote, Lepote, ki se razodeva v iskreni ljubezni, darovanju, v občestvu bližine biti z drugim in za drugega."
Škof Jamnik je v uvodu še dejal, da se lahko nova religiozna zanimanja in iskanja kaj hitro spremenijo v ezoteriko ali poplitveni romanticizem, koktail religioznost in vase zaprti subjektivizem. "Zdi se, da je pri tem najtežje novi religiozni interes postaviti v kontekst skupnega življenja, ki dobi določeno občestveno razsežnost. Če pri verovanju ne pride do občestvene razsežnosti, potem le-to ostaja na ravni prijetnega osebnega občutja, ob tem pa ne razvije povezujočih moralnih elementov tako za skupnost kot za posameznika. V tem primeru iz religije izgineta tako razumevanje kot volja in vse, kar ostaja, je občutje, kar pa ne zadostuje."
Postmoderna družba po besedah škofa Jamnika prehaja v razdrobljenost, individualizem in v še manjšo socialno varnost. "Gledano filozofsko pomeni propad velikih sistemov, metafori turista in vagabunda pa ponazarjata posameznikovo negotovost in iskanje trenutnih zadovoljitev, ter vedno večjo šibkost in pasivnost, kar pa modernega človeka naredi nemočnega. To je osnova za to, da je odprt za različne manipulacije in celo teži po tem, da ga nekdo vodi oziroma z njim manipulira. Osnovna težava je predvsem v tem, kako naj duhovno izpraznjeni človek, vzgajan v pasivnosti in relativistični indiferentnosti, ki se vedno bolj vdaja nekemu fatalizmu, češ nič ni mogoče narediti ali spremeniti, stopi na pot, ki je zahtevna in pričakuje močno in odgovorno osebo. V tem prehodu je kriza sodobnega človeka, težavnost, pa tudi upanje za prihodnost."
Delavnice
Temeljni namen delavnic, ki potekajo v Stični je, da se mladi srečajo z izkustvom Božje ljubezni, Božjega dotika v konkretnih situacijah, da ob osebnih vprašanjih odkrivajo konkretne načine evangeljskega življenja in svojega življenjskega poslanstva v družini, Cerkvi in družbi. Delavnice so bile razdeljene v štiri sklope. Vsak sklop je črpal iz bogatega sporočila papeževe poslanice mladim ter pobud ob letu krščanske dobrodelnosti in solidarnosti, hkrati pa je priprava na pastoralno leto družbenega nauka Cerkve pod geslom Pravičnost v ljubezni. Naslovi delavnic so bili: mladi in prostovoljstvo, utrjeni v veri, kultura mladih in kristjan v družbi.
Ulično dogajanje
Močna skupina mladih voditeljev in animatorjev – ulična ekipa je ves čas srečanja tudi v stiku z mladimi, ki na srečanje prihajajo z različnimi nameni. Te mlade, ki se pripravljenega programa ne udeležujejo in ostajajo izven osrednjega ali celotnega prireditvenega prostora, ulična ekipa osebno nagovarja, z njimi vzpostavlja dialog, jim prisluhne in jim pomaga narediti korak k novim odločitvam. Ulični program pomeni korak ljubeče pozornosti za mlade, ki so v stiski, neodločeni, zapeljani ali pa so preprosto tam in potrebujejo nekoga, ki jih zgolj posluša in sprejema v njihovi situaciji. Pri uličnem programu sodelujejo tudi Zavod Salesianum .OE Skala, B.A.S.T. plesna šola, Metanoia, SMC Celje ter mladi iz župnij Dolenja Trebuša in Izola.
Molitev pred Najsvetejšim v opatovi kapeli in spovedovanje
Molitev pred Najsvetejšim je potekala vse do 13.30 v opatovi kapeli. Oblikovali so jo skupine mladih iz župnij Šentjernej, Škocjan pri Novem mestu, Maribor – sv. Janez Krstnik, Selca, Idrija, Nova Cerkev, Frankolovo, Češnjice, Spodnja Idrija in Ribnica ter družine nekdanjih udeležencev Stične mladih. V baziliki, opatovi kapeli in na hodniku pred njo, ter na celotnem prireditvenem prostoru je bila ves čas srečanja priložnost za pogovor z duhovnikom in/ali prejem zakramenta spovedi.
Nabirka pri maši
Sklep leta krščanske dobrodelnosti in solidarnosti so obeležili skupaj z evropskim letom prostovoljstva tudi z akcijo, v sklopu katere podpirajo organizacije in pobude, ki se ukvarjajo s prostovoljstvom. V ta namen sporočajo, da danes za to, da nekomu pomagaš, ni nujno potreben samo denar, ampak tudi neposredna pripravljenost in iskrena pomoč tistim, ki jo zares potrebujejo. Nenazadnje je to investicija, ki se ne povrne samo nekajkrat, temveč jo kmalu začutiš na vsakem koraku svojega življenja. V sklopu celotne akcije so zaobjeli povezovanje različnih generacij, podprli delo v misijonih in poiskali rešitev za trenutne družbene stiske.
Zbrana sredstva bodo razdelili petim prejemnikom: Krščanskemu bratstvu bolnikov in invalidov Slovenije, Medgeneracijskemu središču Zavoda Karitas Samarijan, misijonarju Tonetu Kerinu na Madagaskarju, Društvu prijateljev otrok Mavrica in misijonarkam ljubezni (redovnicam, ki jih je ustanovila mati Terezija). Pri nabirki bodo lahko sodelovali tudi poslušalci pred radijskimi sprejemniki in sicer s pošiljanjem SMS na številko 1919 s ključno besedo mladi.