Jaka KorenjakJaka Korenjak
Helena KrižnikHelena Križnik
Nadškof v Münchnu in Freisingu kardinal Reinhard Marx (foto: Wikipedia)
Nadškof v Münchnu in Freisingu kardinal Reinhard Marx

Kardinal Marx o papeževim obisku v Nemčiji

Cerkev po svetu | 30.07.2011, 10:24

„Ne dvomim, da bo papež v svojih pridigah in tudi v govoru v nemškem zveznem parlamentu podal pomembne poudarke,“ je pred septembrskim obiskom papeža Benedikta XVI. v Nemčiji za katoliško agencijo kaht.net dejal nadškof v Münchnu in Freisingu kardinal Reinhard Marx. Prepričan je, da bodo pomembnim sporočilom svetemu očetu prisluhnili tudi tisti, ki iščejo in dvomijo.

„V naši nadškofiji in na bavarskem doživljam veliko navdušenja in simpatije za našega nemškega in bavarskega papeža. Septembra se želi v Berlin ali Freiburg napotiti veliko romarjev,“ je poudaril kardinal Marx in spomnil, na lanski konzistorij v Rimu, ko je v baziliki svetega Petra in na trgu pred njo mnogo Nemcev vzklikalo papežu. „Seveda sem seznanjen tudi s kritiko, ki je vedno znova uperjena proti Cerkvi in vem, da se evforija v našem medijskem obdobju hitrega življenja vedno znova hipoma spremeni v nasprotje. To vendar poznamo tudi iz evangeljskih poročil o Kristusovem trpljenju,“ se je kardinal odzval - na v zadnjem času predvsem v medijih - nekoliko slabši prizvok obiska. „Jezusa ob vhodu v Jeruzalem množica še slavi, kmalu zatem pa že kričijo: Križaj ga! Za Cerkev v Nemčiji je obisk svetega očeta velika priložnost. Pokazal bo, da smo močna, živa skupnost verujočih, ki vstopa v prihodnost polna upanja,“ je povedal za katoliško agencijo kaht.net kardinal.

Cerkev je vsekakor v kriznem položaju

Na prazni svetega Rešnjega telesa in krvi je kardinal Marx v pridigi dejal, da je potrebno ob razpravljanju o prihodnji poti vere v katoliški Cerkvi postaviti v središče Kristusa. „Če nam to uspe, bomo znova našli svojo identiteto,“ trdi kardinal, ki je na vprašanje ali ni to, da se postavlja v središče Kristusa program manjšine v lastni Cerkvi odgovoril: „Cerkev je vsekakor v kriznem položaju, ki pa mora pomeniti tudi preobrat. Pot iz krize v kateri smo, bomo našli le tedaj, če se bomo osredotočili na Kristusa. Cerkev ima poslanstvo, da v svojem oznanjevanju, v zakramentih, v molitvi in bogoslužju, v vsem, kar dela, odseva nekaj Božje veličine in skrivnosti, ki je postala vidna v Kristusu.“

Nadškof v Münchnu in Freisingu kardinal Reinhard Marx se je odzval tudi na govorjenje o novi evangelizaciji: „Pri novi evangelizaciji gre za prenovljeno govorjenje o Bogu, za spoznanje in izkušnjo, da je vera največja pustolovščina človeškega duha. Kot žalostno skrajšanje in intelektualen dokaz duhovne revščine, pa je v tem, da pred tako pomembno temo kroži javna razprava skoraj izključno o temah, kot je celibat. Gre za nov prodor, h kateremu je Božje ljudstvo vedno znova poklicano.“

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media) Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media)

Papež: Jezusov križ ruši zidove in briše dolgove

Križev pot, ki bo letos v rimskem Koloseju potekal pod vodstvom kardinala Balda Reine in po meditacijah papeža Frančiška, prinaša globoko sporočilo: Jezusov križev pot je pot ljubezni, ki se ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«