Maja MorelaMaja Morela
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Tone GorjupTone Gorjup
Mednarodni seminar Karitas
Mednarodni seminar Karitas "Živi preprosto"

Karitas: Za posledicami podnebnih sprememb najbolj trpijo države v razvoju

Slovenija | 23.06.2011, 10:40 Petra Stopar

V organizaciji Slovenske Karitas je pred kratkim v Celju potekal mednarodni seminar o problematiki podnebnih sprememb in njenih vplivov na države v razvoju. Poseben poudarek je bil na reševanju posledic globalnega segrevanja v podsaharski Afriki, saj si evropske Karitas za osveščanje o tem prizadevajo že dalj časa. Seminarja so se udeležili predstavniki nacionalnih Karitas iz novih in starih držav članic Evropske unije. Skupaj s strokovnjakinjo Mednarodne Karitas so delili znanja in izkušnje.

V sklopu triletnega evropskega projekta z naslovom Živi preprosto, v smeri podnebne pravičnosti za države v razvoju se je v Domu svetega Jožefa v Celju na mednarodni konferenci, ki jo je gostila Slovenska Karitas, zbralo okoli 38 udeležencev s sedemnajstih držav. Kot je povedal generalni tajnik Slovenske Karitas Imre Jerebic je glavno sporočilo srečanja, da mora vsak od nas nekaj narediti, da bi bili kos podnebnim spremembam, in da je potrebna večja stopnja osveščenosti.

O tem, kako se države v razvoju, predvsem afriške, soočajo s posledicami podnebnih sprememb, je spregovorilo več predstavnikov Karitas iz različnih evropskih držav. Tako je o svojih izkušnjah pri prizadevanju za reševanje te problematike spregovorila predstavnica Karitas Škotske Lexi Barnett. Za naš radio je povedala, kako na Škotskem pritiskajo na politične voditelje in pozivajo k ukrepom: „S kampanjami osveščamo javnost o vplivu podnebnih sprememb v državah v razvoju. Vidimo, da so ljudje v Afriki, Aziji in latinski Ameriki najbolj prizadeti zaradi globalnega segrevanja, ki ga zaostrujejo razvite industrijske države kot so Velika Britanija in podobne. Zato pozivamo k podpori našim kampanjam in k ukrepom ter škotsko vlado spodbujamo, naj sprejme ustrezno zakonodajo. Politike pozivamo, naj uvedejo stroga merila za omejevanje izpustov toplogrednih plinov in da zagotovijo finančna sredstva za države v razvoju, da se bodo lažje prilagodile posledicam podnebnih sprememb. Zelo aktivno se je odzvala tudi Cerkev na Škotskem, saj kardinal O'Brian zelo podpira naša prizadevanja. Sam pri pogovorih s politiki in v medijih poudarja, da gre za pravičnost.“

Marcel Ndiaye iz Karitas Senegal je na mednarodnem seminarju spregovoril predvsem o učinkih podnebnih sprememb na to afriško državo in predstavil prizadevanja za omilitev teh posledic, ki otežujejo življenje prebivalcev. „Podnebne spremembe pri nas najbolj prizadenejo kmetijsko pridelavo. In če je prizadeto kmetijstvo, so prizadeta vsa druga področja, saj je kmetijstvo glavna gospodarska dejavnost v Senegalu.“

Z Mednarodne Karitas se je razprav v Celju udeležila svetovalka za problematiko podnebnih sprememb Christine Campeou. Poudarila je, da so sodelavci Karitas v Afriki v svojem dolgoletnem delu na tem področju ugotovili, da so še posebej v podsaharski Afriki prizadete kmetijske površine, zaradi česar je padel odstotek bruto domačega proizvoda in posledično narašča revščina, saj ljudje nimajo več svojih pridelkov. „V Senegalu je bilo tudi nekaj poplav, kar je vodilo v bolezni kot je npr. malarija, in prisililo ljudi k izselitvi iz domov. Tistim, ki pa domov niso mogli zapustiti, je kakor je le mogla s higiensko opremo pomagala lokalna Karitas. To torej postaja zelo velik problem.“ Glavno sporočilo konference v Celju je po njeni oceni zavedanje o tem, kaj so podnebne spremembe in kako vplivajo na svet ter na humanitarna prizadevanja. Kot drugo pa, kaj lahko storimo: „Torej kako se pogovarjamo z vladami, kako opozarjamo na to, da je treba delovati v dobro vseh ljudi, predvsem pa, kako opozarjamo, da najbolj ranljivi, ki so najmanj prispevali k problemu, nimajo tehnologije za preprečevanje teh posledic.“

Mednarodni seminar Karitas
Mednarodni seminar Karitas © Slovenska Karitas

Predstavnica angleške nacionalne dobrodelne mreže CAFOD Sarah Wykes nam je povedala, da kot članica organizacije dela z britansko vlado in Evropsko unijo, kjer si prizadeva za uvedbo ukrepov za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov: „Trenutno skušamo zagotoviti, da vlade razvitih držav, ki so pravzaprav najbolj odgovorne za težave, omogočijo zadostna finančna sredstva za države v razvoju, ki bodo najbolj prizadete. Torej, da jim pomagajo k prilagoditvi.“

Iz Velike Britanije je prišla tudi Maria Elena Arana, ki je kampanjo Živi preprosto, v smeri podnebne pravičnosti predstavila v Celju. Tudi ona poziva odgovorne politike k zaščiti podnebja: „Zelo veliko se pogovarjamo z našo, britansko vlado ter z Evropsko unijo. O seminarju v Celju pa menim da je bil zelo dober in uspešen.“

Na Slovenski Karitas so ob koncu mednarodnega seminarja izrazili veliko veselje, da jim je do zdaj uspelo izvesti vse načrtovane aktivnosti v projektu osveščanja o podnebnih spremembah. Še bolj so veseli, da so uspeli prenesti sporočilo, da podnebne spremembe najbolj prizadenejo najrevnejše prebivalce držav v razvoju, kateri so sami najmanj prispevali k le-tem, med toliko mladih in učiteljev v Sloveniji, pa tudi med sodelavce Karitas, politike in splošno javnost v Sloveniji. Projekt Živi preprosto – v smeri podnebne pravičnosti bo potekal do konca leta 2012.

Slovenija, Kmetijstvo, Evropska Unija
Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc) Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc)

Kraljevi obisk v prestolnici

Slovenska prestolnica je danes gostila vseslovensko srečanje kolednikov ob 30. obletnici Trikraljevske akcije v organizaciji Misijonskega središča. Na njem se je zbralo blizu 500 kolednikov s ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...