Papež Benedikt XVI. z otrokom
Papež na Hrvaško ob prvem Narodnem dnevu katoliških družin
| 03.06.2011, 06:44
Papež prihaja na Hrvaško prav ob nacionalnem dnevu družin. Katoliške družine bodo zato pri nedeljski sveti maši papežu izročile posebno darilo - sveča s križem in logotipom srečanja. Sicer pa so hrvaški škofje pred srečanjem zapisali, da je zakonska zveza izvor in temelj, družina pa prva in življenjska celica družbe. Družina je prva šola družbenih kreposti, brez katerih človeška družba ne more obstajati, saj se vse kreposti, ki jih družba ceni in potrebuje, rodijo predvsem v družini. Družinska vzgoja je zato odločilna za celotno družbo.
Družina, delo in praznovanje so božji darovi
Čez natanko leto dni bo svetovno srečanje družin v Milanu (od 30. maja do 3. junija), na temo: Družina: delo in praznovanje. To bo prispevalo k ohranjanju in spodbujanju pristno človeškega v današnjem svetu, začenši z uveljavljanjem novih stilov družinskega življenja. Papež je v pismu pred svetovnim dnevom predstavil družino, delo in praznovanje kot Božje darove, ki so notranje povezani med seboj in nujno potrebni za celostni človekov razvoj. Človek za življenje in razvoj potrebuje tako dobrine, ki so potrebne za dosego nekega cilja, kot tudi dobrine, ki si jih človek želi zaradi njih samih. V prvo skupino spadajo dobrine, kot so delo, tehnika, trg in denar, v drugo pa družina, prijateljstvo, solidarnost, poezija, glasba, umetnost, duhovnost in praznovanje.
Družina je bolj sprivatizirana in skrčena na kraj čustev in individualnega zadovoljevanja potreb, nima pa ustrezne kulturne, pravne, ekonomske in politične podpore. Družinska skupnost je podvržena močnemu pogojevanju kompleksnih razdruževalnih dinamik, med katerimi imajo velik vpliv organizacija dela in krčenje praznovanja na prosti čas.
Družina = najboljši kraj za vzgojo svobodne in odgovorne osebnosti
Ko je bil sveti oče v Valencii, je povedal, da je krščanska družina poklicana posredovati vero naprej, saj je skupnost rodov in hkrati zagotovilo dediščine tradicije. Hkrati pa je družina, ki temelji na nezdružljivi zvezi med možem in ženo, prostor, kjer se lahko človek rodi v dostojanstvu ter raste in se razvija v celoti. Starši imajo zato nalogo, da svoje otroke vzgajajo v odkrivanju njihove identitete, da jih uvedejo v družbeno življenje, da jih naučijo njihove moralne svobode in sposobnosti ljubiti in sicer preko tega, da so ljubljeni in predvsem preko srečanja z Bogom. Papež pravi, da je ljubezen, s katero so nas sprejeli starši, znak in nadaljevanje božje ljubezni. To, da nas je sprejel Bog in da nas ljubi, ter prav tako naši starši, je trden temelj za razvoj človeka, ki mu pomaga dozorevati v resnici in ljubezni ter izstopiti iz njega samega, da bi vstopil v skupnost z drugimi in z Bogom. Prav zato nas Cerkev uči spoštovati in spodbujati čudovito resničnost zakona, ki je nezdružljivost med možem in ženo. Zato je pomagati družini ena najpomembnejših nalog za dobro družbe ter za pristen razvoj človeka in celotne družbe.
"Zato Cerkev prosi za sprejetje primernih ekonomskih in družbenih ukrepov, s katerimi bi ženi omogočili njeno polno uresničenje tako na delovnem mestu kot tudi doma", je dejal sveti oče. Moža in ženo, ki se združita v zakonu in si ustvarita družino, pa naj bi država odločno podprla. Tako bodo kot nekaj svetega in nedotakljivega zaščitili življenja otrok od trenutka spočetja naprej. Rodnost naj po papeževih besedah bolj spoštujemo in cenimo ter jo podpremo na pravni in socialni ravni. "Zato Cerkev nasprotuje kakršnikoli obliki zavračanja človeškega življenja in podpira to, kar spodbuja naravni red ustanove družine," je papež govoril v Valencii.
Družina je kot mala cerkev
Papež Benedikt XVI. je ob obisku v Nazaretu, kjer je Jezus z Marijo in Jožefom preživel svoje otroštvo in mladost, blagoslovil temeljni kamen za mednarodno družinsko središče, ki ga bodo tam zgradili. Zaželel je, da bi to središče spodbujalo trdno družinsko življenje ter dajalo družinam podporo pri njihovem nenadomestljivem poslanstvu v naši družbi. Za zgled vsem družinam je postavil Sveto družino, ki nas vabi k svetosti. Družina po papeževih besedah temelji na dosmrtni zvestobi moža in žene, posvečeni z zakonsko zvezo in odprto za Božji dar novega življenja. Zato je po njegovih besedah v današnji družbi, ki izgublja to temeljno resnico, pomembno pričevanje poročenih parov. Družina lahko postane mala cerkev. „Tako kot milost pri zakonski zvezi ljubezen med moškim in žensko povzdigne vse do podelitve in izražanja Kristusove ljubezni, tako je tudi družina, osnovana na ljubezeni poklicana postati Domača cerkev, kraj vere, molitve in ljubeče skrbi za pravo in trajno dobro vseh njenih članov.“
V Nazaretu, kraju, kjer je živela Marija, je papež posebej spomnil na dostojanstvo žene. Poudaril je vlogo mater in njihov prispevek v vseh ustanovah družbe. Samo tako se bodo otroci naučili ljubiti in spoštovati druge, biti pošteni in znati odpuščati.
Ko je nato govoril o očetovskem vzoru sv. Jožefa je papež takole dejal: Kako današnji svet potrebuje vzora, vodstva in trdne moči mož, ki bodo živeli kot sv. Jožef!
Nato je spregovoril še o otroku Jezusu, ki je v nazareški družini rastel v modrosti in vednosti. Otroci imajo po papeževih besedah posebno vlogo pri tem, da staršem pomagajo rasti v svetosti.
Družina torej ni le osnovna celica družbe, ampak je pogosto tudi v središču papeževih nagovorov. Zagotovo bo tako tudi v Zagrebu.