Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Družinski zakonik drugič v parlamentu

Slovenija | 17.05.2011, 14:39 Tanja Dominko

Poslanci so se dopoldne lotili točke, ki že nekaj časa razburja slovensko javnost. Gre za družinski zakonik, o katerem vlada pravi, da ga terjajo spremenjene družbene razmere, medtem ko opozicija ob znatni podpori civilne družbe zakonik označuje kot korak v napačno smer.

Obravnava, ki so jo popestrili mnogi predstavniki civilne iniciative za družino in pravice otrok, s seboj so pripeljali namreč tudi otroke- se je začela že dopoldne. Državna sekretarka na ministrstvu za delo Anja Kopač Mrak pravi, da reformo družinskega prava narekujejo družbene okoliščine, spoznanja pravne in socialne stroke ter praksa naših in mednarodnih sodišč. Eden od pomembnih ciljev je izboljšanje pravne varnosti državljanov v družinskih sporih in varovanje koristi otroka v teh postopkih. Na področju reševanja družinskih sporov zakonik predvideva hitrejše reševanje zadev v družinskih sporih, pristojnosti reševanja pa se s centrov za socialno delo prenašajo na sodišča. Predvidena je uvedba zagovornika otroka v družinskih sporih. Zakonik pa pomembno ureja tudi področje zakonskih razmerij in uvaja možnost posvojitve otroka tudi pri enem od staršev v istospolni partnerski skupnosti, če je ta otrokov biološki starš.

Ta takoimenovani kompromisni predlog je sicer pridobil glasove SD, Zares, DeSUS in nepovezanih poslancev, verjetno pa izgubil podporo LDS. Na drugi strani ga ne podpira niti opozicija. V Civilni iniciativi poudarjajo, da gre pravzaprav za prevaro, s katero želi vlada doseči popolno izenačitev pravnih posledic zakonske zveze in istospolne skupnosti na Ustavnem sodišču. Tudi v SLS pravijo, da temu niso nasedli.

Če to ne bi bila prevara, bi vlada podprla predlog, da se v Družinski zakonik in v Ustavo Republike Slovenije zapiše: da je zakonska zveza življenjska skupnost ene žene in enega moža ter da je poseben pomen zakonske zveze v zasnovanju družine. Tega seveda v zakonik niso zapisali. SDS pa vztraja,da bi to znova morali vrniti v besedilo zakona. France Cukjati je ob tem dejal, da si želijo, da družina uživa pozitivno diskriminacijo. Trenutno namreč uživa bolj negativno, saj partnerjem ločeno življenje v družbi prej koristi kot škodi.

SDS, SLS in Civilna iniciativa za družino in pravice otrok računajo na popravke zakonika na plenarni seji DZ, sicer napovedujejo naknadni zakonodajni referendum. Marjan Pojbič, SDS, je tako dejal, da že ves čas opozarjajo koalicijo, da je treba prisluhniti civilni družbi, a neuspešno, zato se bo verjetno ponovila referendumska zgodba.

Zbiranju podpisov se namerava pridružiti tudi Nova Slovenija. Meni, da zakonik ne podpira družine, temveč jo želi razvrednotiti. Po besedah Novakove želi neka manjšina z zakonikom uveljaviti svojo voljo, ta manjšina pa je podprta tudi s strani vladnih strank, ima v ozadju močne lobije in tudi finance. "Toda družina je za Slovence še vedno velika vrednota", poudarja Novakova. V NSi nasprotujejo tudi določilu, da bi istospolni partner lahko posvojil otroka svojega partnerja, kompromisi pa so po njihovem mnenju zgolj lepotni popravki. Če bodo poslanci zakonik sprejeli, se bodo v NSi povezali s civilno iniciativo in sodelovali pri zbiranju podpisov za referendum. Predsednica NSi je še poudarila, da govori o večini slovenskih družin, saj so ankete pokazale, da 80 odstotkov državljanov takega zakonika ne podpira.

Parlamentarno sejo kot rečeno na balkonu spremlja tudi več deset predstavnikov Civilne iniciative za družino in pravice otrok. Nekaj se jih je zbralo tudi zunaj, med njimi Nada Žgur:„Oni želijo premaskirat svetost družine, kar je zame nesprejemljivo.“

Prisotni bodo tudi zvečer, ko bo na vrsti glasovanje. Slednje je predvideno okoli 22. ure.

Slovenija
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...