Nadškof Stres: Tudi danes zelo močno čutimo nasprotovanja Katoliški cerkvi
Slovenija | 27.05.2011, 07:21
„Z blaženim Alojzijem Grozdetom Slovenski katoličani nismo dobili prvega blaženega, smo pa dobili prvega blaženega mučenca in to prav gotovo ne brez razloga,“ je v župnijski cerkvi na Mirni po sprejemu relikvij bl. Alojzija Grozdeta povedal ljubljanski nadškof metropolit msgr. Anton Stres. Poudaril je, da je temeljna naloga vseh kristjanov pričevanje za Jezusa Kristusa. „To je naloga Cerkve in vsakega njenega člana.“
Nadškof Stres je v kraju smrti blaženega Grozdeta dejal, da je bila „zgodovina slovenskega krščanstva posebej v 20. stoletju zaznamovana z mučeniškim trpljenjem številnih desettisočev članov Katoliške cerkve, ki so dali svoje življenje za Jezusa Kristusa, ki so morali izgubiti življenje iz preprostega razloga, ker so bili Jezusovi učenci in so mu hoteli ostati zvesti. Eden izmed njih je bil tudi Alojzij Grozde. In ko ga sedaj lahko častimo kot blaženega, mislimo z njim tudi na vse tiste, ki so mu bili podobni v svojem trpljenju, v svoji življenjski žrtvi in v svoji zvestobi.“
Ne smemo se čuditi, če pride do okoliščin, v katerih morajo kristjani za svojo vero dati življenje
Ljubljanski nadškof je v nadaljevanju poudaril, da v blaženem Alojziju častimo mučeniško zvestobo naših bratov in sester v veri. „Vse to nas ne sme presenečati. Ne smemo se čuditi, če pride do okoliščin, v katerih morajo kristjani za svojo vero dati življenje. Kajti skozi vso zgodovino človeštva se bije boj. Boj med dobrim in zlim, boj med božjim kraljestvom in tistimi, ki mu nasprotujejo. Oblike tega boja so lahko različne, včasih pa pride tako daleč, ko gre do konca,“ je povedal nadškof Stres in dodal, da kristjani v trpljenju „izpričamo kvaliteto svoje vere. Samo v trpljenju se pokaže, koliko veljajo naše besede in obljube in koliko velja tisto, za kar se imamo.“
Če hočemo ostati zvesti kristjani potem moramo računati, da se nam bo kdaj zaradi naše vere slabše godilo
„Blaženi Alojzih Grozde je pokazal, da ni steklo, zlomljivo in šibko, ampak da sta njegova vera in zvestoba bila, kakor jeklo in kremen. Svoje življenje je hotel v celoti posvetiti Jezusu Kristusu in zato je bil tako dejaven, zato v življenju ni hotel stati ob strani, ko je šlo za to ali naj v naši domovini veljajo krščanske vrednote ali ne, ampak je hotel svoje življenje v celoti posvetiti za delo za božje kraljestvo med nami in ga lahko potem tudi tako mlad zaključil z najvišjim dejanjem, dejanjem ljubezni, zvestobe in poguma do smrti,“ meni nadškof Stres. Spomnil je tudi na preganjanje kristjanov od prvega stoletja naprej in na Jezusove besede učencem, v katerih je poudaril, da bodo težave in preganjanja prišla. „Tudi danes, čeprav ne grozijo take nevarnosti in grožnje, s kakršnimi se je soočil Alojzij Grozde, kljub temu pa tudi danes zelo močno čutimo nasprotovanja Katoliški cerkvi in razlog je zelo preprost. Mnogi mislijo, da nam hočejo dobro, ko nam svetujejo, da naj ne bomo čisto zares kristjani, da naj se malo prilagodimo modernim nazorom in tako nas bodo vsi hvalili in sprejemali,“ opozarja ljubljanski nadškof in dodaja: „Če hočemo ostati zvesti kristjani, potem moramo računati, da se nam bo kdaj zaradi naše vere slabše godilo. Da bomo doživeli večje ali manjše neprijetnosti. Smo pa lahko veseli, če smemo za božje kraljestvo nekaj pretrpeti.“
Trpljenje, ki ga Bog dopušča, da zadene njegove zveste vernike, po besedah nadškofa ni namenjeno samo izkazovanju vere, upanja in ljubezni, ampak je hkrati tudi najvišja oblika pričevanja. „Bl. Alojzij Grozde je hotel pričevati, je hotel biti dejaven kristjan in delati za božje kraljestvo in je prav gotovo največ naredil za božje kraljestvo s tem, ko je bil pripravljen pogumno iti tudi v nevarnosti in je v njih izgubil svoje življenje.“
Slovo relikvij blaženega Grozdeta z Mirne
Na Mirni so se od relikvij blaženega Alojzija Grozdeta poslovili z današnjo dopoldansko sveto mašo, ki jo je daroval domači župnik. Pridigal je dekan dekanije Trebnje Klavdio Peterca, ki je med drugim dejal, da mučeništva ne moremo razumeti ločeno od siceršnjega življenja. „Mučeništvo je ključ, ki nam življenje nekoga prikaže in razloži v pravi luči. Kakor sta šele trpljenje in smrt razkrila pravo dimenzijo Jezusove osebe in življenja, tako nam tudi mučeniška smrt blaženega Alojzija razkrije pravo globino njegove ljubezni in vere, ki ju je gojil v času svojega življenja. Enega brez drugega ni.“
Kot je dejal, človeka zmrazi ob ugotovitvi, da noben čas veri ne prizanaša, ker vera človeku budi vest. Nekateri raje lagodno vztrajajo v dolini smrtne sence, kot da bi segli po daru življenja, ker je to naporno. „Mnogim zapisana Boja beseda ne pove prav veliko. Zdi se jim pretežka. Neuresničljiva. Če pa imaš pred očmi konkretnega svetnika, si lažje predstavljaš, kaj pomeni živeti evangelij. Zato so svetniki dragoceni!“
Izrazil je upanje, da jim bosta obisk in bližina blaženega Alojzija Grozdeta pomagala, da bodo ti težki in negotovi časi v nas prebudili željo in hrepenenje po svetniškem življenju.