Teden gozdov – za ljudi
Slovenija | 23.05.2011, 15:00
Teden, v katerega smo ravno vstopili, je posvečen gozdovom. Letošnji slogan se glasi: „Gozdovi za ljudi“. Osrednji dogodek tedna bo v petek na Rožniku, ko bodo obiskovalci na tematski poti lahko spoznavali gozd od semena do lesnih proizvodov.
Osrednja prireditev Tedna gozdov, poimenovana „Aktivno gozdarstvo za sodobno družbo“, bo v petek 27. maja, ko bo med 9. in 17. uro na Rožniku v Ljubljani odprta tematska pot. Začela se bo pri Zavodu za gozdove Slovenije, na njej pa bo možno v naravi videti, kaj vse je potrebno, da na koncu dobimo lesne proizvode.
Pot bo sestavljalo 17 točk, na katerih se bodo obiskovalci lahko seznanili z ustanovami, ki usmerjajo gospodarjenje z gozdom. Predstavljene bodo tudi vse dejavnosti povezane z gozdom, raziskovalna, izobraževalna, gojitvena in obnovitvena, pa tudi gozdnogospodarsko načrtovanje, gozdno gradbeništvo ter kako poteka varstvo gozdov, izbira drevja za posek in nega mladega gozda. Organizatorji niso pozabili niti na varno delo v gozdu, gašenje gozdnih požarov, živali in lovstvo. Prikazani bosta tudi stara in nova oblika sečnje in spravila lesa ter izdelava lesnih sekancev.
Kot je v pogovoru za Radio Ognjišče pojasnil vodja oddelka za gozdno tehniko na Zavodu za gozdove Slovenije in vodja projekta Jurij Beguš, s tematsko potjo po Rožniku želijo gozd in z njim povezane dejavnosti predstaviti meščanom. „Mi želimo širši javnosti, predvsem tistim, ki gozda ne poznajo toliko iz gospodarske plati, prikazati, da je z gozdom treba gospodariti, če želimo iz gozda dobiti les, kurjavo in če želimo, da nam gozd tudi funkcionira, tako kot je treba. Trajnostno in po poti sonaravnega gospodarjenja tudi skušamo doseči te cilje.“
Poleg osrednjega dogodka Zavod za gozdove v sredo med 9. in 12. uro organizira prireditev „Gozd, voda in mlinček“, namenjeno predvsem vrtcem in šolam. V Sračji dolini na potoku Črnušnjici bodo že deveto leto postavljali mlinčke in se sprehodili po slepi stezi, kjer bodo spoznavali posebnosti gozdov izven slovenskih meja. Poleg tega se bodo udeleženci seznanili z gozdnim bontonom, ustvarjali v gozdni galeriji, spoznavali vlogo gozdarja in lovca ter uživali v gozdnih vonjih
Mednarodno leto gozdov
V Sloveniji zadnji teden v maju že vse od zgodnjih sedemdesetih let prejšnjega stoletja dalje posvečamo gozdovom. Letos pa je na svetovni ravni temu naravnemu bogastvu posvečeno kar celo leto. Generalna skupščina Združenih narodov je namreč mednarodno leto gozdov razglasila z namenom povečati pozornost družbe do gozdov in trajnostnega gospodarjenja z gozdovi. „Leto gozdov je znak, da so tudi na politični ravni le spoznali, da je gozd eden redkih sistemov, ki lahko zmanjša učinke klimatskih sprememb, da nam zagotavlja energijo, zmanjšuje revščino v svetu, da je pomemben biološke pestrosti. Mi Slovenci se tega pravzaprav ne zavedamo toliko. Imamo ogromno gozda, če pa se ozremo po revnih državah, predvsem podsaharska Afrika, kjer resnično trpijo pomanjkanja vode, lesa in gozda, šele tam res spoznamo pomen gozda in da je z njim treba gospodariti in ga širiti,“ poudarja Beguš.
Na Gozdarskem inštitutu so ob letu gozdov že marca izdali knjigo „Gospodarjenje z gozdovi za lastnike gozdov“. Za četrtek pa pripravljajo znanstveno srečanje „Gozd in les za ljudi in naravo“. Med drugim bo na srečanju direktor skupine Jelovica Gregor Benčina predstavil problematiko lesne panoge in predloge rešitev za boljšo prihodnost.