Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Notranjost oglejske bazilike (foto: www.ilpapaanordest.it)
Notranjost oglejske bazilike | (foto: www.ilpapaanordest.it)

Gabršček, Špelič, Bratož, Quinzi in Bolčina o papeževem obisku v Ogleju

Slovenija | 06.05.2011, 17:52

Pred papeževim obiskom v Ogleju smo na Radiu Ognjišče gostili zgodovinarja Rajka Bratoža, profesorja patristike br. Mirana Špeliča, dekana v Štandrežu Karla Bolčino, kustosa v Pokrajinskih muzejih v Gorici Saša Quinzija ter etnologa in sociologa Silvestra Gabrščka.

Gostje so iz različnih zornih kotov osvetlili povezanost Ogleja z našimi kraji. Po njihovem mnenju gre za pomembno krščansko središče, katerega vplivi so še vedno delno neraziskani in premalo upoštevani.

Odličen poznavalec zgodovine Ogleja in antičnega krščanstva v tem prostoru Rajko Bratož je opozoril na politične in cerkvene vplive, ki so oblikovali zgodovino pomembnega dela današnje Slovenije. Svoje razmišljanje pa je sklenil z besedami: „Sama vloga Ogleja je gotovo v zgodovini slovenskega prostora izjemna - prestižna, kasneje pa tudi skozi vsa obdobja precej pomembna.“

Br. Miran Špelič se je dotaknil duhovnega izročila in njegovih nosilcev od Sv. Kancijana do Sv. Hieronima. Spregovoril je o bogoslužnih posebnostih oglejske cerkve in odkritjih, ki so v prejšnjem stoletju temeljito spremenili pogled na pomen oglejskega izročila. Ta se zrcali tudi v antičnih mozaični poslikavah, v kateri je zaobjeta teologija določenih cerkvenih očetov. Br. Miran Špelič je ob tem dodal: „Smo v času, ko je krščanstvo bilo navajeno izražanja nekako z rebusi, ne ravno odkritega in jasnega. In zato smemo upati, da bomo v baziliki, ki je stala vzporedno s Teodorjevo baziliko, našli še kakšno zanimivo sporočilo.“

Silvester Gabršček je spomnil na to, da so bili vsaj trije patriarhi slovanskega, ali bolje slovenskega rodu, zato so si posebej prizadevali za vsestranski razvoj naših krajev. O sedanjem obisku Benedikta XVI. v Ogleju pa je med drugim dejal: „Po eni strani je to priložnost da osvetlimo vlogo, ki jo je Oglej nekoč imel, po drugi strani pa bi hkrati rekel, da oživimo na nek način ne samo vlogo in poslanstvo, ampak tudi to, kar je vplivalo na našo kulturo.“

„Današnja vloga svetega očeta je najprej vloga miru v Cerkvi in zunaj nje. Oglej je bil že v svojih prvih zgodovinskih časih najbolj severna meja Rimskega cesarstva in je skrbel za mir na meji cesarstva,“ je pred obiskom za Radio Ognjišče dejal dekan v Štandrežu Karlo Bolčina.

Kustos v Pokrajinskih muzejih v Gorici Saša Quinzi pa je poudaril, da je „Oglej v antičnih časih izjemno cvetoče in pomembno mesto je od 15. stoletja naprej majhno mestece, ki oživi ob poletnih časih in pomembnejših verskih praznikih, tako da Oglej nima več tiste vloge, ki jo je imel takrat. Si pa prizadevamo, da bi se ta vloga oživila in ovrednotila.“

Prispevkom, s katerimi so Rajko Bratož, br. Miran Špelič, Saša Quinzi, Karlo Bolčina in Silvester Gabršček obogatili naš program pred papeževim obiskom v Ogleju, lahko prisluhnete na tej povezavi.

Slovenija, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...