Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Papež v Oglej kot apostol miru

Slovenija | 05.05.2011, 11:18

Oglej, ki je tesno povezan z začetki krščanstva na naših tleh, bo konec tedna obiskal papež Benedikt XVI. Tam je bil tudi njegov predhodnik, ki je ob tej priložnosti precej pozornosti namenil Slovencem - pa ne le tistim, ki živijo na Goriškem, Tržaškem in Videmskem, ampak Cerkvi na Slovenskem v celoti, saj je velik del njenega ozemlja spadal pod Oglej.

Blaženi Janez Pavel II. je obisk v Furlaniji-Julijski krajini konec aprila 1992 začel v Ogleju, nekdanji duhovni prestolnici Benečije, Furlanije, Slovenije, Koroške Istre in Hrvaške. Vse te dežele je v starem misijonskem središču povabil k novi evangelizaciji. Med drugim je zbranim v oglejski baziliki dejal: „V prvem tisočletju sta se v oglejski Cerkvi srečevali in se medsebojno bogatili vzhodna in zahodna krščanska tradicija. Slovanski in latinski svet sta v Kristusovem imenu skupaj rasla in se razvijala. Danes je potrebno, da vaša skupnost na novo odkrije to svojo zgodovinsko posredniško vlogo med evropskim Vzhodom in Zahodom.“ Papež je takrat še poudaril, da Evropa, „ki hoče spet najti svojo samobitnost in svoje življenje, potrebuje pomoč ljudi, ki so zakoreninjeni v živi veri v Jezusa Kristusa. Naloga Cerkve, tako danes kot včeraj, je, da z vso močjo zasidra človeško zgodovino v odrešenjsko delo Jezusa Kristusa, človekovega Odrešenika.“

Karlo Bolčina
Karlo Bolčina © ARO
„Današnja vloga svetega očeta je najprej vloga miru v Cerkvi in zunaj nje. Oglej je bil že v svojih prvih zgodovinskih časih najbolj severna meja Rimskega cesarstva in je skrbel za mir na meji cesarstva,“ je pred obiskom za Radio Ognjišče dejal dekan v Šnadrežu Karlo Bolčina in dodal, da je sporočilo prisotnosti papeža Benedikta XVI v njihovih krajih popolnoma enako. „Papež prinaša željo po miru, prošnjo za mir, vabil bo vse, ki tukaj živimo, da bi še bolj postali delavnica miru, tako v družbenem političnem in ekonomskem, zlasti pa v verskem smislu.“

Saša Quinzi
Saša Quinzi © ARO
„V slovenskem zgodovinskem spominu je Oglej zapisan kot kraj, ki je poldrugo tisočletje bil tesno povezan z vero in kulturo našega naroda. Naši romarji in turisti kaj radi tudi danes obiščejo Oglej, kjer občudujejo veličastno baziliko iz 11. stoletja, na nekdanjo veličino tega mesta pa jih opozarjajo ostanki mestnih hiš in trgov ter velikega pristanišča. Privlačen je bližnji Gradež, mnogi pa obiščejo tudi znano Marijino božjo pot na otočku Barbana,“ pa je za Radio Vatikan o Ogleju zapisal zgodovinar p. dr. Metod Benedik. Kustos v Pokrajinskih muzejih v Gorici Saša Quinzi pa je v pogovoru za Radio Ognjišče še poudaril, da je „Oglej v antičnih časih izjemno cvetoče in pomembno mesto je od 15. stoletja naprej majhno mestece, ki oživi ob poletnih časih in pomembnejših verskih praznikih, tako da Oglej nima več tiste vloge, ki jo je imel takrat. Si pa prizadevamo, da bi se ta vloga oživila in ovrednotila.“

Papežev pastoralni obisk Ogleja in Benetk bo v soboto in v nedeljo potekal pod geslom ''Potrdi nas v veri''. Obisk je povezan z dvema dogodkoma: v Ogleju s pripravo drugega cerkvenega simpozija, ki bo potekal aprila prihodnje leto, v Benetkah pa z odprtjem obnovljene knjižnice Marcianum.

Slovenija, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...