Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej NovljanAndrej Novljan
Marjana DebevecMarjana Debevec
Spletna stran COMECE (foto: ARO)
Spletna stran COMECE

Evropski škofje: Želja po demokraciji znamenje upanja

Škofovska konferenca | 11.04.2011, 14:03 Petra Stopar

Spremembe, ki se dogajajo na Bližnjem vzhodu in v severni Afriki, je v sklepnem dokumentu na minulem zasedanju v Bruslju pozdravila Komisija škofovskih konferenc Evropske unije. Ob tem je kot nevzdržne ocenila negotovost in grožnje, s katerimi se v arabskem svetu srečujejo krščanske manjšine.

Po mnenju evropskih škofov, med drugim mariborskega nadškofa Marjana Turnška, ljudski upori v Tuniziji, Egiptu, Libiji in v drugih arabskih državah po desetletjih diplomatskega zastoja predstavljajo legitimno zahtevo po svobodi in človekovem dostojanstvu za milijone ljudi. Škofje še posebej pozivajo kristjane, naj prispevajo svoj delež k demokratičnim spremembam.
Med posebnimi priporočili, ki jih je pripravila Evropski uniji, pa Komisija škofovskih konferenc (COMECE) opozarja, da – kot prvič – unija za pomoč pri soočanju z valom priseljencev in beguncev omogoči konkretno solidarnost med državami članicami; drugič – naj unija razvije nova orodja za učinkovito posodobitev in demokratizacijo družb v teh državah; tretjič – naj v luči sprememb v arabskem svetu poudari enakopravnost vseh državljanov ne glede na njihovo etnično ali versko pripadnost.
Škofje so se ob tem odločili, da bo komisija organizirala redno izmenjavo s škofovskimi konferencami severne Afrike in bližnjega Vzhoda. Sicer pa so zaskrbljeni tudi nad obravnavanjem verskih manjšin po Evropi. Tukajšnje državljane, zlasti kristjane in politične voditelje, zato spodbujajo k dialogu med kulturami in civilizacijami.

Škofovska konferenca, Cerkev po svetu, Evropska Unija
Pogovorni večer z nadškofom Alojzijem Cviklom je vodil Blaž Lesnik. (photo: Jon Kanjir) Pogovorni večer z nadškofom Alojzijem Cviklom je vodil Blaž Lesnik. (photo: Jon Kanjir)

Gospod je pedagog, pusti nam, da ga sami iščemo

Drugi dan radijskega misijona smo bili posebej povezani z mariborsko nadškofijo. Na pogovornem večeru v Slomškovi dvorani v drugem največjem slovenskem mestu so tako verniki vprašanja postavljali ...