Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Slovenskih 20, Ljubljana (foto: ARO)
Slovenskih 20, Ljubljana

VIDEO: Jamnik, Janša, Rupel in Omerza o Sloveniji včeraj, danes, jutri

Slovenija | 07.04.2011, 08:13

Radio Ognjišče je s sredino okroglo mizo v Zavodu sv. Stanislava v Šentvidu nad Ljubljano sklenil niz šestih javnih srečanj z osamosvojitelji. V dvorani se je zbralo več kot 400 ljudi, ki jih je uvodoma pozdravil direktor Ognjišča msgr. Franc Bole. Nekdanji obrambni minister Janez Janša, pomožni ljubljanski škof dr. Anton Jamnik, nekdanji zunanji minister dr. Dimitrij Rupel in publicist Igor Omerza pa so nato spregovorili o tem, kje je Slovenija bila včeraj, kje je danes in ali si upamo napovedati, kje bo jutri?

Janša o tem, da komunizem kot eksperiment nenormalnosti ni uspel

Predsednik SDS in obrambni minister v času osamosvajanja Janez Janša je dejal, da je bil čas pred demokratizacijo in osamosvojitvijo „čas, kjer je bila odsotna normalnost.“ „Poskušal se je ustvarjati nek svet, ki enostavno ni bil normalen. Zaradi tega ta eksperiment tudi ni deloval. Je propadel v svoji zgodovinski dimenziji v Sovjetski zvezi, v srednji Evropi, životari danes samo še v tisti pravi obliki v Severni Koreji, kjer milijoni stradajo, deloma na Kubi in deloma na Kitajskem,“ je poudaril Janša in komunizem poimenoval kot „eksperiment nenormalnosti." „Če pogledamo kako se je Slovenija razvijala notranje v smer neke normalne družbe pa je seveda slika drugačna. Ni tako bela, ni tako optimistična. Ta slika kaže številne zamujene priložnosti, kaže številne povratke nazaj,“ je dejal in ob tem omenil nedavno poimenovanje ulice po Titu in spominski kovanec za dva evra. „20 let nazaj si ni nihče predstavljal, da bo Slovenska centralna banka ob soglasju vlade na evrski kovanec, ki ga krasijo Marijine zvezde, ki so simbol Evrope „prešvercala“ komunistično zvezdo, Evropi navkljub,“ meni predsednik SDS, ki je današnje stanje opisal z besedami: „Imamo popoln obrat v stanje kakšno je vladalo včeraj, za katerega je bilo značilno, da so tisti, ki so vladali bili genialni v propagandi, v nadzoru, v obračanju stvari, v zagovarjanju teze, da obstaja več resnic in da zmaga tista, ki jo glasneje propagiraš. Niso pa znali voditi ekonomije, niso znali poskrbeti za normalen tek stvari.“

Dr. Rupel: Propagirati tezo, da je preteklost nepomembna je zelo škodljivo

„Potrebujemo sproščeno Slovenijo brez bremen preteklosti, tiste preteklosti, ki nam brani, da svobodno razmišljamo, potrebujemo kulturo, spodobno spoštovanje in seveda ravnotežje v vseh političnih in družbenih ustanovah,“ pa je dejal nekdanji zunanji minister dr. Dimitrij Rupel. „Še preden je bila ustanovljena slovenska država, smo si prizadevali, da bi nas čim prej priznale države,“ je poudaril Rupel in dodal, da bi projekt mednarodnega priznanja težko uspel, brez avstrijskega in nemškega zunanjega ministra ter Svetega sedeža. „Današnji čas je čas krize in velikanskega razočaranja ter velikanskih političnih in moralnih težav,“ je trenutno stanje v državi ocenil dr. Rupel in zavrnil trditev, ki jo mnogi vsiljujejo, da preteklost ni pomembna. „Brez preteklosti, brez tega, da govorimo o tem, kaj je kdo naredil v življenju, se sploh ni mogoče pogovarjati. Propagirati tezo, da je preteklost nepomembna je zelo škodljivo.“

Škof Jamnik: Nadškof Šuštar je bil človek molitve, vizionarstva in poguma

Ljubljanski pomožni škof dr. Anton Jamnik, ki je bil v času osamosvajanja tajnik nadškofa dr. Alojzija Šuštarja je spomnil na prispevek Cerkve na Slovenskem v času osamosvajanja. „Nadškof Šuštar je bil človek molitve, vizionarstva in poguma,“ je poudaril škof Jamnik, ki je posebej omenil besede nadškofa Šuštarja, ki jih je na nacionalni televiziji izrekel v nedeljo pred plebiscitom. „Glasovanje o samostojnosti in neodvisni državi prihodnjo nedeljo ni mogoče primerjati s kakšnimi političnimi volitvami ampak pomenijo zgodovinski trenutek naši narodni zgodovini. Ne dajmo se zastraševati, ne dajmo se begati od različnih govoric,“ je povedal Jamnik in ob tem spomnil tudi na vlogo, ki jo je pri osamosvajanju Slovenije imel pokojni papež Janez Pavel II. „Če ne bi bil takrat papež Janez Pavel II. Poljak, ki je razumel stanje v Evropi, bi bilo verjetno obnašanje Svetega sedeža drugačno,“ je dejal škof Jamnik.

Omerza: Z ustanovitvijo odbora za varstvo človekovih pravic se je Udba stopila kot maslo na soncu

Publicist Igor Omerza je dejal, da so postopki za uveljavitev demokracije v Sloveniji potekali vse od leta 1980 naprej, svoj vrh pa so dosegli maja 1988 z ustanovitvijo odbora za varstvo človekovih pravic, ki je štel sto tisoč članov. „To je bila vojska, ki je ni mogel več nihče ustaviti. Udba do takrat vsemogočna sila, ko smo jo postavili v odboru na sonce, se je stopila kot maslo na soncu. Še vedno je delovala moči pa praktično ni več imela,“ je poudaril Omerza in dodal, da omenjeni odbor ni združil vsega naroda, da pa sta to storila plebiscit in osamosvajanje. „Žal pa bo potrebno še nekaj časa, da bo Slovenija postala socialno, ekonomsko, politično poravnana z najrazvitejšimi evropskimi državami, kajti globoke luknje, ki je bila od leta 1945 do 1990 skopana v slovensko telo ne bo mogoče zakrpati še kar nekaj let.“

Slovenskih 20, Ljubljana
Slovenskih 20, Ljubljana © ARO

Slovenija, Politika
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...