Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Marjan Bunič z delom ekipe Stičn 2011 (foto: ARO)
Marjan Bunič z delom ekipe Stičn 2011

KOLOKVIJ – Stična mladih 2011

| 15.03.2011, 22:10

Pred tridesetimi leti so se mladi verniki prvič zbrali na srečanju v Stični in od takrat se je ta tradicionalni festival vere in mladosti razvil v enega najbolj množičnih in organizacijsko zahtevnih vsakoletnih dogodkov v Sloveniji.

Priprave na letošnjo jubilejno Stično mladih, ki bo nosila geslo „Ne bi me iskal, če me ne bi že našel“ so že stekle. V študentski oddaji „Kolokvij“ so prekaljeni sodelavci Stične Tjaša, Maja, Bernard, Nejc in Andrej predstavili strukturo in delovanje pripravljalne ter izvedbene ekipe, ki sicer šteje nad 100 mladih. Animatorji, tehnična in ulična ekipa, skupina za stike z javnostmi ter seveda Stična band bodo tudi letos poskrbeli, da v Stični ne bo le srečanje mladine, ampak da bo to nepozaben duhovni dogodek.
Nekaj utrinkov iz pogovora:

Andrej: „Takšna manifestacija množice je na začetku zelo pomembna za mladega človeka, saj ti da občutek, da na poti iskanja nisi sam. Vendar pa moraš konec koncev nato razviti čisto oseben odnos z Jezusom. Če do tega ne pride, ostaneš nekje na sredi poti ...“

Maja: „Vere nam v vsakdanjem življenju dostikrat zmanjka, zmanjka nam poguma in volje za kak konkreten korak. Osebno pa prav v Stični in pri delu za to srečanje najdem uteho in oporo, vsakič znova mi da zagon in novih moči ... Vsaka ekipa se maksimalno trudi na svojem področju, delo vseh pa se prepleta in vodi k skupnemu cilju, ki ga vsako leto postavljamo in spoznavamo na duhovnih vikendih. V Stični mora biti prostor za vse mlade: za goreče v veri, za iskalce in tudi za tiste, ki pridejo plesat in „pofirbcat“, saj verjamemo, da se jih lahko On mimogrede in nevsiljivo dotakne ...“

Nejc: „Iz papeževe poslanice, ki jo spoznavamo na pripravah, je zelo razvidno, kako graditi pristen odnos z Bogom. Veri, upanju in ljubezni je obrnil vrstni red; začel z ljubeznijo, na katero je naslonil upanje, iz tega pa zraste vera. Bog se je vsakega med nami že na nek način dotaknil, a ljudje se kar naprej spet oddaljujemo od njega. Sam rastem v svoji veri tudi preko aktivnosti pri pripravah na Stično mladih, preko duhovnih vikendov in prijateljev, s katerimi vse to skupaj doživljamo. Stična je velik del mene ...“

Tjaša: „Vsako leto se znova znajdemo pred dilemo, ali nagovarjati in vabiti v Stično le versko javnost ali zastaviti povabilo in program širše. Sama se v skupini za odnose z javnostmi največ ukvarjam s Facebookom, ker je to trenutno ena od pomembnejših in zelo učinkovitih oblik obveščanja in vabljenja ...“

Bernard: „Za animatorja v Stični ni nekih posebnih pogojev, razen dopolnjenih 17 let. Je pa potrebno imeti veliiiiiiko življenjske energije, dobre volje in po možnosti tudi kondicije. Pomaga pa, če si ob tem še vsaj malo „odštekan“. V ekipi animatorjev smo sami veseljaki, odprti za ljudi, sprejemamo drug drugega in ko se začutimo med seboj, se enostavno mora zgoditi nekaj lepega in dobrega ... Naša naloga je toliko zanimirati mlade, da dobijo zagon za delo v domači župniji in da poskusijo svojo vero dejansko živeti ...“

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...