Slovenskih 20, Vipava
VIDEO: Peterle, Hribar, Požarnik, Feltrin, Smolle in Jež o zdomcih in zamejcih
Slovenija | 25.03.2011, 00:03
Po Celju, Mariboru, Veržeju in Novem mestu smo peto okroglo mizo Slovenskih 20 pripravili na Škofijski gimnaziji v Vipavi.
Predsednika osamosvojitvene vlade Lojze Peterle, nekdanji predsednik Slovenske konference Svetovnega slovenskega kongresa Franci Feltrin, publicistka dr. Spomenka Hribar, podpredsednik Narodnega sveta koroških Slovencev Karel Smolle, publicist dr. Hubert Požarnik ter poslanec v času osamosvajanja Boris Jež so spregovorili o prispevku zamejcev in zdomcev pri osamosvajanju Slovenije.
Peterle: Slovenija naj se obrne k sebi
Prvi predsednik slovenske vlade Lojze Peterle je spomnil na prispevek Svetega sedeža pri osamosvajanju Slovenije in dodal, da je potrebno nenehno delati za ugled države. „Mislim, da je potrebno za ugled države delati trajno. Čim močnejša je država navznoter tem lažje uveljavlja svoje zadeve navzven,“ je poudaril evropski poslanec, ki je okrcal predsednika vlade češ, da je na zunanjem področju bolj aktiven kot zunanji minister. „Kar mi potrebujemo sedaj v Sloveniji je to, da se Slovenija obrne k sebi,“ je posebej podčrtal Peterle.
Požarnik: Ne gre za samohvalo
Dr. Hubert Požarnik, nekdanji predsednik Slovenske demokratične zveze in poslanec prvega slovenskega parlamenta je posebej spomnil na zasluge Demosa, ki se danes pogosto zamegljujejo. „Pri tem postavljanju stvari na pravo mesto, ne gre za nobeno samohvalo, za ceneno prvaštvo. Mislim, da je to potrebno storiti v prvi vrsti zato, ker skušajo posamezniki in mnogi v sedanji vladi svoj moralni in politični kapital dobiti iz preteklosti, kajti v sedanjosti nimajo kaj dosti pokazati. To je njihov poskus, da bi s tem kapitalom uspeli v Sloveniji vladati še naprej.“
Publicistka dr. Spomenka Hribar, ki je bila leta 1990 prav tako izvoljena v Skupščino Republike Slovenije je med drugim spomnila na veliko pripravljenost, ki so jo ob osamosvajanju izkazali Slovenci po svetu. „Samo Slovencem znotraj Republike Slovenije to najbrž ne bi uspelo,“ je dejala in poudarila, da osamosvojitve ne bi bilo brez Slovencev po svetu, „ki so Demosu nudili tudi materialno pomoč, ki so nam nudili neizmerne količine energije in so tudi politično sodelovali.“
Poslanec v času osamosvajanja, sicer pa nekdanji predsednik Slovenske konference Svetovnega slovenskega kongresa Franci Feltrin je izrazil obžalovanje, da se slovenska politika Slovencem po svetu še danes ni zahvalila za njihovo delo. „Če bi delali danes poslanci tako kot smo takrat in tako skupno potem bi bilo malo boljše za nas. Mi smo v enem letu osamosvojili Slovenijo, v 18. letih pa ne morejo premakniti ene stvari,“ je bil kritičen Feltrin.
Smolle: Le mali odstotek tujine je bil na strani razpusta Jugoslavije
Pravnik Karel Smolle, ki je bil v času osamosvajanja vodja prvega zastopstva novoustanovljene Republike Slovenije v tujini je osvetlil takratni položaj zamejcev ob tem pa dejal, da je po 20. letih država krepka. „Država in državljani so odločeni to svojo državo ne samo braniti ampak tudi razvijati,“ je poudaril Smolle in dodal: „Tujina je bila 60 odstotkov proti nam, približno 20 nevtralno, le mali odstotek pa je bil na strani razpusta Jugoslavije in ustavljanja drugih držav.“
Boris Jež prav tako poslanec v času osamosvajanja pa je dejal, da so vsi, ki so glasovali za samostojno Slovenijo „opravili veliko delo“. „Še vedno verjamem, da je takratni Demos znal stvari povezovati in ta moč slovenskega naroda, da stopi skupaj in preseže ozke strankarske ovire, ki nas delijo je bila tako močna, da je omogočila to rast.“