Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Romanje v Armenijo - prvo krščansko deželo

| 02.03.2011, 09:29

V zadnjih majskih dneh, od 25. do 31. maja, vas Turistična agencija Trud vabi na izjemno romanje v Armenijo, prvo krščansko deželo. Duhovni vodja bo naš glavni in odgovorni urednik, msgr. Franci Trstenjak.

1. dan: Ljubljana-Praga-Erevan

Zgodaj popoldne se zberemo na ljubljanskem letališču in preko Prage poletimo v Armenijo.

2. dan: Erevan-Echmiadzin-Zvartnos-Erevan

Po pristanku in formalnostih na letališču (pridobitev vizuma) se najprej odpeljemo do hotela in se nekoliko spočijemo. Sledi ogled armenske prestolnice, ki ji je od nekdaj dajala pomembnost lega na križišču trgovskih poti. Sprehodili se bomo po Trgu republike z mnogimi zanimivimi in pomembnimi stavbami okrog njega. Videli bomo katedralo Gregorja Iluminatorja, ki je najbolj zaslužen za prihod krščanstva v Armenijo. Na njeno posvetitev je relikvije tega prvega »Katolikosa«, vodje armenske cerkve, prinesel papež Janez Pavel II. iz cerkve sv. Gregorja v Neaplju. Obiskali bomo tudi muzej, ki prikazuje strašen turški genocid nad armenskim prebivalstvom v 20. stoletju. Kosilo. Sledi obisk Echmiadzina, nekdanje prestolnice, ki velja za religiozni in duhovni center armenskega krščanstva, nekakšen armenski Vatikan. Armenija je bila prva država, ki je razglasila krščanstvo za državno vero. Tu je sedež vodje Armenske pravoslavne cerkve. Obiščemo cerkev sv. Hripsime, device in mučenke. Na poti nazaj še postanek pri ostankih katedrale v Zvartnosu, še enega bisera armenske arhitekture. Nočitev.

3. dan: Erevan-Sanahin-Haghpat-Saghmosavank-Erevan

Pot nas vodi proti severu v pokrajino Lori, deželo bogatih gozdov, gora in globokih sotesk ter deročih rek. Tudi tu naletimo na odlične primerke armenske srednjeveške arhitekture, prav tako Unescove dediščine. Samostana Sanahin in Haghpat se ponašata z izredno lego, obisk je čudovito doživetje. Okrog njiju so kapelice in cerkvice, zvoniki, galerije, vidimo značilni armenski križ. Obiščemo tudi Saghmosavank, samostan psalmov, saj so po legendi menihi ob dokončanju prve cerkve v kompleksu 40 dni neprenehoma brali psalme. Med ogledi imamo kosilo. Vrnitev v Erevan, nočitev.

Ečmiadzinska katedrala
Ečmiadzinska katedrala © Wikipedija

4. dan: Erevan-jezero Sevan-Dilijan-Goshavank-Erevan

Obiskali bomo območje okoli jezera Sevan, ki leži na 2.000 metrih nadmorske višine in je drugo najviše ležeče sladkovodno jezero na svetu. Obdaja ga čudovita gorska pokrajina, imenujejo jo tudi »armenska Švica«, mestece Dilijan ob njegovi obali pa je eno od najbolj obiskanih v deželi. Njegovo staro mestno jedro se ponaša s slikoviti uličicami in obrtnimi delavnicami, sprehod po njem pa je pravo doživetje. Kosilo v tipični restavraciji. Nato obiščemo samostan Goshavank, ki ga obdajajo hrastovi gozdovi, slovi pa po enem najbolj znanih armenskih križev. Nato vrnitev v Erevan. Nočitev.

5. dan: Erevan-Khor Virap-Areni-Noravank-Erevan

Čaka nas še eden od odličnih armenskih samostanov, Khor Virap, od koder bomo lahko kot na dlani videli biblijsko goro Ararat v vzhodni Turčiji. Tu lahko prižgemo svečko kot papež Janez Pavel II. ob svojem obisku. Sledi obisk kompleksa Noravank, od koder se nam ponuja pogled na rdeče klife na drugi strani doline pod nami. Kosilo. Armenija slovi tudi po pridelavi dobrega vina, zato bomo v mestu Areni obiskali eno od kleti, kjer bomo lahko njihovo žlahtno kapljico tudi poskusili. Nato vrnitev v Erevan. Nočitev.

6. dan: Erevan-Garni-Gerghard-Erevan

Zjutraj si v Erevanu najprej pogledamo muzej Matenadaram z edinstveno kolekcijo starih rokopisov, od filozofije do medicine in geografije, med njimi tudi ročno napisane Biblije. Nato se odpravimo do templja Garni, kjer bomo občudovali izkopane ostanke palače in slavni helenistični tempelj, ki je lep primer antične arhitekture. Kosilo imamo v eni od tradicionalnih hiš, kjer lahko opazujemo tudi peko značilnega kruha »lavash«. Nato sledi ogled enega najlepših spomenikov na Kavkazu, samostana Geghard, vklesanega v skalo. Samostan je del Unescove kulturne dediščine, njegovo ime pa spominja na sulico, ki je prebodla Jezusovo stran na križu in naj bi jo v Armenijo prinesel apostol Juda Tadej (relikvija je shranjena v Echmiadzinu). Samostan sicer izvira iz 4. stoletja, katedrala pa je iz leta 1215. Po ogledih se vrnemo v Erevan, kjer nas čaka poslovilna večerja. Nočitev.

7. dan: Erevan-Praga-Ljubljana

Zgodaj zjutraj zapustimo Armenijo in se preko Prage vrnemo v Ljubljano v zgodnjih popoldanskih urah.

CENA:

1.050 evrov (najmanj 40 potnikov),
1.150 evrov (najmanj 30 potnikov),
1.190 evrov (najmanj 25 potnikov)

VKLJUČUJE: letalski prevoz, letališke pristojbine, namestitev v hotelu 4****, polpenzione, vse lokalne prevoze, vstopnine in oglede, slovenskega vodiča in lokalne spremljevalce, duhovno vodstvo, zdravstveno zavarovanje;

OBVEZNO DOPLAČILO: vizum cca 7 evrov (uredimo na letališču v Erevanu);

DOPLAČILO PO ŽELJI: enoposteljna soba 150 evrov;

PLAČILNI POGOJI: 30% akontacije ob prijavi, ostalo lahko na obroke;

SPLOŠNI POGOJI so sestavni del programa in so na voljo v poslovalnici.

 

Prijave in dodatne informacije na http://www.trud.si/.

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...