Blaž LesnikBlaž Lesnik
Mark GazvodaMark Gazvoda
Alen SalihovićAlen Salihović
Protest v Kairu (foto: Wikimedia Commons)
Protest v Kairu

Protestov v Kairu še ni konec

Svet | 03.02.2011, 16:10 Petra Stopar

Pozornost svetovne javnosti je v teh dneh usmerjena v nemirni Egipt, kjer protesti proti vladi ne pojenjajo. Spopadi so prišli tako daleč, da so zahtevali že tristo življenj. Stike v Egiptu, natančneje v Kairu, kjer je žarišče spopadov, ima turistična vodička Helena Crček. Trenutno je v Sloveniji in ne na samem kraju dogodka, a nam je lahko posredovala občutke ter izkušnje znancev in prijateljev, ki živijo v neposredni bližini neredov.

„Najbolj me skrbi za naše sestre, ki stanujejo okoli tristo metrov stran od trga Tahrir, kjer potekajo glavni nemiri. Je pa res, da so mi zagotovili, da je to področje, kjer stanujejo, zelo zastraženo, kajti v bližini so ambasade (ameriška, kanadska …). Tako upam, da protestniki v to področje ne bodo mogli vstopiti,“ je povedala Helena Crček.

Kot je dodala, se vsak po svoje bori z nemiri. „Po različnih predelih Kaira so si moji kolegi in njihove družine nekako organizirali svoje življenje tako, da so postavili lokalne straže. Nekje so malo bolj izrazite, povsod pa je prisoten strah, kaj se bo zgodilo, in želja, da bi se vse čimprej končalo. Dejansko jih večina straži ponoči, s tistim, kar pač imajo doma, to so palice, kuhinjski noži … Stražijo pač svoje imetje – avtomobile, pa seveda stanovanje itn.“

Večina se jih ne more podati v službe, zato so doma in čakajo, da se razmere umirijo. „Zaenkrat problemi s hrano in ostalimi potrebščinami še niso tako izraziti,“ opisuje Crčekova. Na vprašanje, ali se počutijo tako, kot da bi bili sredi vojne, je odgovorila, da dejansko nekateri se. „Odvisno od področja, v katerem živijo. Ni nujno, da samo na Tahrirju, ampak tudi na ostalih oddaljenih področjih, predvsem zaradi roparjev in vlomilcev“.

"Kruh, svoboda, družbena pravičnost" na plakatu ene od protivladnih protestnic © Wikimedia Commons

Med letoviškimi kraji in izletnimi točkami, kjer varnost ljudi za zdaj ni ogrožena, je poleg Hurgade in Šarm el Šejka Helena Crček omenila tudi Luxor in Asuan. Predvsem v Luxorju naj bi bili manjši nemiri. „Kakšne skrajneže ali prenapeteže se pa lahko najde vsepovsod, tudi v letoviščih.“

O krizi v Egiptu smo se pogovarjali tudi z Zijadom Bečirovićem in Andrejem Šterom.

Svet, Slovenci po svetu, Oddaje
Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Vatikan, trg svetega Petra (photo: Vatican Media) Vatikan, trg svetega Petra (photo: Vatican Media)

Drugič bi se lahko dim pojavil okrog 10.30 #videoprenos

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...