Nadškof msgr. Marjan Turnšek
Video: Nadškof Turnšek o prednostnih nalogah na pastoralnem področju
Slovenija | 23.02.2011, 17:55
„Cerkev je iz viharjev vedno izšla močnejša,“ je v Pogovoru o na Radiu Ognjišče dejal nadškof metropolit dr. Marjan Turnšek. „Cerkev na Slovenskem se bo morala še zelo, zelo truditi in potruditi, da bo našla oblike in načine tako imenovane nove evangelizacije, ki je prav v tem, da bomo vzpostavili mehanizme osebnega nagovarjanja,“ je dejal.
Več kot polovica Slovencev je zagledana vase
„Pastoralna naloga in delo nista bila nikoli lahka. To je vedno boj med dobrim in zlim, ki se je začel s Kristusom in se nadaljuje. Tukaj ne pričakujem lahkih korakov,“ je o skrbi za vernike dejal mariborski nadškof metropolit dr. Marjan Turnšek in opozoril na vse večjo sekularizacijo v današnjem svetu. „Mi verjetno višek na tem področju šele začenjamo doživljati, med tem, ko so ga v zahodnih deželah doživeli že pred desetletji. Potrošniški način življenja in mišljenja, ki je mimogrede, zajel praktično vse sloje, tudi mi kleriki nismo temu izvzeti, je bil v tem smislu zelo usoden. To vodi v relativizem!“ Nadškof je posebej opozoril tudi na velik delež individualizma, ki je prisoten v Sloveniji, na kar je nakazala tudi ena od raziskav, ki je bila ob letu dobrodelnosti opravljena v nekdanjih totalitarnih deželah. „Več kot polovica Slovencev je zagledana vase. Pred drugim izbira sebe, prej kot drugega vidi sebe,“ poudarja nadškof in opominja na Jezusove besede, ki jih današnji človek živi izredno težko: „Ljubite svoje sovražnike. Torej gledati drugega prej kot sebe, videti drugega prej kot sebe.“ „Cerkev na Slovenskem se bo morala še zelo, zelo truditi in potruditi, da bo našla oblike in načine tako imenovane nove evangelizacije, ki je prav v tem, da bomo vzpostavili mehanizme osebnega nagovarjanja. Da bo prebujen vernik osebno nagovoril nekoga, ki se je oddaljil in mu tako pomagal korak bližje k središču.“
Na sinodalni dokument se lahko zanesemo
Nadškof je napovedal, da je v pripravi nov pastoralni načrt za leto socialne pravičnosti, ki bo sledilo letošnjemu letu krščanske dobrodelnosti. „Pri tem smo še malo okorni in počasni, ker tega do zdaj vsaj na takšen način, nismo počeli, vendar sem vesel, da se je to sprožilo.“ Glede redakcije sinodalnega dokumenta pa je dejal: „Osebno sem pripravljen, da bi ta dokument vzeli v roke, ga skupaj premišljevali. Prepričan sem, da je v njem zajeto delovanje Svetega Duha v Cerkvi na Slovenskem. Je potrjen tudi od Svetega sedeža, torej od svetega očeta, kar pomeni, da ima tudi splošno veljavo. Na takšno besedilo se lahko zanesemo.“ Pri pripravi Slovenskega pastoralnega načrta je poleg svetega pisma podlaga tudi sinodalni dokument, dodaja nadškof. „Zakaj se mi zdi pomembno, da imamo slovenski pastoralni načrt in potem župnijske in škofijske? V preteklosti tega Cerkev na Slovenskem ni mogla uresničiti, ker zaradi zunanjih okoliščin sistema v katerem smo živeli, ni bilo mogoče tako javno delovati in je vsaka župnija bila nek vrtec zase. Danes je to možno, ker je situacija približno enaka v vseh župnijah,“ poudarja nadškof.
Mlade bo osvojil Kristus
„Ves čas svojega dosedanjega delovanja sem bil povezan z mladimi, zato čutim odgovornost, do tega, da iščemo poti, da bi mladim lahko predstavili Kristusa in Cerkev v njeni izvorni obliki,“ je o skrbi za mlade povedal mariborski nadškof. „Ne čutim, da bi mi morali osvojiti mlade, osvojil jih bo Kristus. Naša naloga pa je, da omogočimo, da pridejo do Kristusa, potem jih bo osvojil Kristus.“ Nadškof je pohvalil tudi delo animatorjev, ki so po župnijah prevzeli skrb za mlade, veliko vlogo pa imajo po njegovih besedah tudi skavti in oratoriji, ki se vse bolj širijo po župnijah.
Viharji v osebnem in skupnem življenju niso zato, da bi v njih obupavali, ampak zato, da se v njih okrepimo in očistimo
Ob sklepu oddaje je mariborski nadškof metropolit msgr. dr. Marjan Turnšek vse prosil za podporo v molitvi. „Cerkev je iz viharjev vedno izšla močnejša. Viharji v osebnem in skupnem življenju niso zato, da bi v njih obupavali, ampak zato, da se v njih okrepimo in očistimo. Okrepimo v tem, kar mi smo, smo pa to, kar je ustvaril Bog,“ je povedal in vse povabil, naj ne izgubimo poguma, da so poleg „križev“ vedno tudi „gostije“. „Ker se čutim v svoji službi vendarle - kljub temu, da upam, verjamem - majhen in nemočen, prosim za molitveno podporo, podporo v darovanju žrtev zame, za moje sodelavce in sploh za delovanje Cerkve na Slovenskem.“