Jure SešekJure Sešek
Aleš KarbaAleš Karba
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Kardinal Franc Rode (foto: p. Robert Bahčič)
Kardinal Franc Rode

Kaj bi bila Cerkev brez redovnikov?

Cerkev na Slovenskem | 18.02.2011, 12:06

Ob zaključku skoraj sedemletne službe prefekta Kongregacije za ustanove posvečenega življenja in družbe apostolskega življenja, je kardinal Franc Rode spregovoril o svojem delovanju. Za Radio Vatikan je več povedal o pomenu redovništva za vesoljno Cerkev, o ciljih, ki si jih je zadal na začetku in o tem, kaj je bilo v teh letih storjenega.

Kardinal Rode je povedal, da je zaključek njegovega dela na kongregaciji čas, ko lahko naredi nekakšen obračun o svojem poslovanju. Kot je povedal, so bili redovniki v zgodovini vedno znamenje evangeljskega radikalizma; to je volje živeti evangelij kar se da pristno. „S tem so bili redovniki znamenje vsem krščanskemu ljudstvu. Živi spomin evangelija, ogledalo pravega krščanstva, žarišče duhovnih energij in apostolskega dinamizma.“ Kot dodaja, so bili redovniki vedno izvir nenehnega obnavljanja v Cerkvi in njena mladostna sila. Ob tem so bili vedno tudi krščanski odgovor na potrebe časa in vprašanja človeštva v določenem zgodovinskem obdobju. „Kot čisti izraz evangelija so bili tudi najbolj izpostavljeni, najbolj osovraženi od nasprotnikov Cerkve, najbolj preganjani od raznih protikrščanskih oblastnikov, pa tudi najpogosteje priznani v svoji svetosti.“

Rode se je vprašal, kaj bi bila Cerkev brez redovnikov, saj so ti bistvenega pomena za Cerkev in za svet. Ob tem je spomnil na krizo redovništva na zahodu. „Smo pred pojavom staranja in zapiranja mnogih njihovih institucij.“ Spomnil je, da porast sekularizacije. "In mislim, da je prav tu vzrok za krizo redovništva. Dejansko je duh sekularizacije, posvetnosti, prodrl tudi v redovne skupnosti.“ Ta duh posvetnosti se po Rodetovih besedah izraža med drugim v opuščanju molitve, v demokratizaciji drže pokorščine do predstojnikov, s tem pa se izgubi vsakršna avtoriteta.

„Ves moj napor kot prefekta je bil v tem, da bi presegli, premagali to sekularistično miselnost,“ je o svojem delu povedal Rode. Poudaril je, da je redovništvu poskušal vliti novega življenja in novo duhovno moč. „Koliko mi je to uspelo? O tem naj sodi Gospod,“ v pogovoru za Radio Vatikan še dodaja kardinal Rode.

Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...