Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Prašiči (foto: Wikipedija)
Prašiči

Bolgariji grozi slinavka

Evropska Unija | 06.01.2011, 12:58

Evropska komisija je včeraj Veterinarsko upravo RS obvestila o pojavu slinavke in parkljevke pri divjih prašičih v Bolgariji. Obe bolezni sta zelo nalezljivi, ki se pojavljata le pri parkljarjih - govedu, drobnici, prašičih in njihovih divjih sorodnikih. Prenašata se z neposrednim stikom med živalmi, mehansko pa tudi po zraku na večje razdalje.

Na Veterinarski upravi RS pravijo, da so ostale živalske vrste na bolezen bodisi odporne ali pa nedovzetne, čeprav se virus nanje lahko prenese, kar je bilo dokazano pri miših, podganah, kuncih, zajcih in hrčkih. S slinavko in parkljevko se lahko okuži tudi človek, vendar je infekcija blaga in z epidemiološkega vidika ni pomembna.

Dr. Vida Čadonič Špelič, direktorica Veterinarske uprave RS, je za naš radio povedala, da je to prvi primer te hude bolezni na teritoriju EU, s pomočjo mehanizmov obveščanja pa dogajanje pozorno spremljajo.

„Nobenega razloga ni za paniko. Pomeni pa to, da morajo biti veterinarske oblasti vseh držav članic pripravljene na morebitno širitev bolezni. Za zdaj nas Evropska komisija obvešča, da iz te province, kjer so bili najdeni pozitivni primeri pri divjih prašičih, ni bilo izvoženih oziroma ni bilo trgovanja ne z živimi živalmi ne s pošiljkami mesa oziroma izdelkov iz mesa.“

Čadoničeva še poudarja, da morajo v tem trenutku bolgarske oblasti narediti vse kar je v njihovi moči, da se bolezen z divjih ne bi prenesla tudi na domače živali. Če bi namreč prišlo do okužb prašičjih rej, bi obstajala veliko večja možnost za širitev bolezni.

Za prašiče okužene s slinavko in parkljevko je namreč značilno, da so živalska vrsta, ki virus najbolj širi, saj izločajo velike količine virusa z respiratornim aerosolom. Veter, ki nosi okužen aerosol, lahko v ugodnih vremenskih razmerah razširi bolezen na velike razdalje. Ponavadi okužba potem preskoči na govedo, pa tudi ovce in koze. Govedo in ovce, ki ozdravijo, lahko dolgo ostanejo nosilci virusa. Govedo lahko virus prenaša več kot 2 leti, ovce pa 9 mesecev.

Evropska Unija, Oddaje
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...