Tanja DominkoTanja Dominko

Škof Metod Pirih: Temelj družine morata biti moški in ženska

Slovenija | 28.12.2010, 11:30

Slovenski evharistični kongres je bil vstajenje slovenske vernosti, je v pogovoru pred sklepom leta 2010 za Radio Ognjišče povedal koprski škof Metod Pirih. Poudaril je še, da „moramo narediti vse, da ne bo prišlo do sprejetja družinskega zakonika.“

... razglasitev je potekala na prizorišču s tragičnimi kulisami, bližnjih Teharij, Košnice in Hude jame ...

Koprski škof Pirih je v začetku pogovora dejal, da je bil Slovenski evharistični kongres praznik „celotnega slovenskega krščanskega občestva, saj so ob njem razglasili za blaženega prvega slovenskega mučenca Lojzeta Grozdeta.“ „Že v mesecih, ko so kongres napovedovali, ni manjkalo nasprotovanj. Nekaj pomislekov se je pojavilo celo znotraj Cerkve same, češ da naj bi šlo bolj za zunanje dejanje, pojavilo se je vprašanje zakaj poveličevati manj znanega mladeniča Lojzeta Grozdeta, ko pa je pri nas še cela vrsta mučenih in pobitih zaradi vere, tudi žensk. Pozneje so napadi prihajali predvsem, da na kongres ni prišel nihče iz državnega vrha, kar je evropska posebnost.“ Škof je dodal, da „kljub temu, da na tem katoliškem shodu mučitelji niti z besedico niso bili omenjeni, se je kdo vendarle lahko zavedal, da je razglasitev potekala na prizorišču s tragičnimi kulisami bližnjih Teharij, Košnice in Hude jame.“ „Čaščenje mučencev se ne ustavlja ob rabljih, ampak pri plemeniti drži in junaškem zgledu mučencev,“ je dejal škof Pirih in spomnil tudi na številne pozitivne odzive, ki so utrdili prepričanje, da je kongres dosegel svoj namen. „Poleg duhovne obogatitve in nepozabnega doživetja je prinesel tudi spodbudo za prenovo moralnega in poživitev verskega življenja pri nas, kar je ob upadanju in izgubljanju vrednot eden najpomembnejših razlogov, da je bil ta shod sklican.“

Temelj družine morata biti moški in ženska

„Narediti moramo vse, da do sprejetja tega zakona ne bi prišlo,“ pa je koprski ordinarij dejal glede novega družinskega zakonika, katerega sprejemanje se bo nadaljevalo prihodnje leto. „O družini večkrat pravimo, da je prva celica družbe in Cerkve. To pomeni, da je družina v sebi že družba, da je njeno prvo jedro in da celotna družba izvira iz nje,“ poudarja škof. „Izvor družbe je v družini in ko te ne bi bilo, bi ne bilo niti družbe, temveč le skupina posameznikov. Temelj družine morata biti moški in ženska.“

Naša naloga pa ni samo pomagati in blažiti stisko, ampak opozarjati na krivice

Koprski škof Metod Pirih je v pogovoru s sodelavko Zlato Krašovec spregovoril še o obiskih, ki sta jih s pomožnim škofom Jurijem Bizjakom imela po župnijah, o opažanjih, ni pa mogel mimo pastoralnega leta dobrodelnosti in solidarnosti. „Cerkev se trudi odgovarjati na znamenja časa. Javna občila nam vsak dan poročajo o novih stečajih, krivicah, ki se dogajajo delavcem in o stiskah mnogih ljudi. Bolj kot strah pred revščino, ljudi bolijo krivice, zlorabe, neenakost, in nepravičnost. Naše dobrodelne in karitativne ustanove pomagajo kolikor morejo. Naša naloga pa ni samo pomagati in blažiti stisko, ampak opozarjati na krivice, ki se dogajajo v naši družbi. Torej ne le skrb za dobrodelnost, ampak tudi skrb in delo za večjo pravičnost.“

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...