Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Slovenska zastava (foto: ARO)
Slovenska zastava | (foto: ARO)

Pred 20 leti razglasili rezultate plebiscita

Slovenija | 26.12.2010, 09:26

Danes praznujemo dan samostojnosti in enotnosti v spomin na razglasitev rezultatov plebiscita pred 20 leti. Tako rekoč soglasna odločitev volivcev za samostojno državo je politikom omogočila pospešene priprave na razglasitev samostojnosti pol leta kasneje.

Na plebiscitno vprašanje, ali naj Slovenija postane samostojna in neodvisna država, je od 93,2 odstotka udeleženih volivcev okoli 95 odstotkov odgovorilo pritrdilno, kar je 88,5 odstotka vseh volivcev.

Plebiscitno odločitev smo Slovenci udejanjili z razglasitvijo samostojne države Republike Slovenije 25. junija 1991.

Na četrtkovi osrednji proslavi ob današnjem prazniku je predsednik vlade Pahor izpostavil vlogo Demosa na čelu s pokojnim Jožetom Pučnikom, ki je v odločilnem času prvič povezalo demokracijo in državno samostojnost Slovenije. Plebiscit naj zato ostane v kolektivnem spominu kot zgled naše nacionalne zrelosti, je dodal premier.

Na današnji praznik poleg drugih slovesnosti po številnih cerkvah potekajo tudi maše za domovino. Ljubljanski nadškof msgr. dr. Anton Stres je mašo daroval v ljubljanski stolnici že v četrtek, dejal je, da je bilo dostojanstvo vsakega posameznika in naroda kot celote temeljna vrednota, ki smo si jo hoteli zagotoviti pred 20 leti, ko smo se na plebiscitu izrekli za svojo samostojnost. Kot pravi, se zavedamo dolžnosti, da to dostojanstvo ohranimo tudi v novih, zelo zahtevnih okoliščinah.

"Za kristjane je urejena, pravična in varna zemeljska domovina resnična in pristna vrednota. V evangeliju Jezus poudarja tudi, naj prvenstveno skrbimo za Božje kraljestvo in njegovo pravičnost, pa bomo imeli dovolj tudi vsega drugega," je v nagovoru zbranim v ljubljanski stolnici dejal nadškof Stres. Kot pravi, ima vsak človek od Boga dano pravico, da je član svojega naroda, da ima svojo narodno zavest in razvija svojo kulturo. Pred 20 leti smo se tako odločili za samostojnost, enako pomembna pa je bila po njegovem mnenju tudi odločitev za demokracijo in celovito spoštovanje človekovih pravic. Po njegovih besedah gre pri tem za življenje v medsebojnem spoštovanju ter v svobodnem, odprtem in sproščenem ozračju, kjer je lahko vsakdo to, kar je.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika, Slovenskih 20
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«